Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kensington – královské rezidence

kensington-01

Londýnem otřásá stavební revoluce. Na ulicích dělají drožkám společnost stroje, kterým se říká automobily. Jezdí strašně rychle a lidé před nimi na poslední chvíli uskakují. A jak se doba zrychluje, je na čase vzhlížet výš, k luxusu bydlení. Vyhlédli jsme si čtvrť Kensington, kde uskutečníme svůj podnikatelský záměr.

A svými touhami po zisku se netají designér Cielo d’Oro ani společnost Studio Giochi, kteří svoji hru pojmenovali právě Kensington. Jedná se o novinku pro rok 2019, kterou do svého portfolia českých her zařadila firma Piatnik.

Krabička je jen o malý kousek menší, než je klasický formát pro velké hry. A uvnitř se ukrývá pořádná dávka okenních dílků (sedmdesát kusů) a ty na sebe berou podobu různorodých tvarů.  Mezi nimi si musí každý z hráčů vybrat svoji barvu: dveře položí před sebe a vytvoří tak základ domu, zatímco velká deska skladu bude sloužit jako zásobárna. Právě k ní dostanou všichni příslušenství v podobě několika bonusových žetonů. Zbytek dílků vytvoří zamíchanou zásobu uprostřed stolu a to obrázkem dolů.

kensington-06

Ve svém tahu si hráč vždy vybírá ze společné zásoby jeden dílek. Rozdíl může být pouze v tom, jestli si může vybrat lepší (připlatí si bonusovým žetonem), ukradne jej soupeři (dá mu za to bonusový žeton) nebo vsadí na štěstí a vybere si pouze podle tvaru. V nabídce jsou čisté zdi, okna rozsvícená i temná, a pak samozřejmě i dílky střechy.

Všechny hráči mohou podle pravidel připojovat do svojí stavby nebo si jej odložit na příště, protože se mu v tuto chvíli nehodí. Ve skladišti ale může hráč mít v jednu chvíli maximálně dvě destičky. Při zařazování nové stavby je jasné, že nelze stavět bez podpory v nižších patrech. Žádná zeď nemůže stát na vzduchu. Navíc nově připojený dílek  musí se svým sousedem vždy sdílet alespoň jeden shodný čtvereček.

kensington-08

Výhodu v podobě bonusového žetonu dostane hráč ve chvíli, kdy postaví okenní díl se šedým kosočtvercem. V takovém okamžiku si může jeden nový kulatý bonu položit na volnou pozici svého skladiště.

Hráči tak propojují a kompletují své domy až do momentu, kdy je odhalena sedmá střecha se symbolem ptáčka. Všechny nastřádané destičky ve skladu si mohou hráči zapojit do svého domečku. A poté už nastává čas na sčítání bodů. Okna a dveře přináší body jen, pokud je nad nimi střecha. Střechy samotné navíc přináší také další body a to v závislosti na výšce, ve které jsou postavené. Bonus pak ještě představují bílé a černé kočičky vyhřívající se na parapetech. Celkový součet pak určí toho nejlepšího stavitele.

Kensington nepřináší nic nového. Je to prosté propojování destiček. Hráči se snaží tetrisové dílky různých tvarů poskládat tak, aby to bylo pro ně co nejvýhodnější. Jenže si musí vzít první destičku, které se dotknou. Sice znají tvar, ale samotný obsah dílku je čistě dílem štěstí. Právě tu náhodu tu vnímáme jako zásah do šancí hráčů na úspěšné stavění.

kensington-11

Při tom jinak je premisa pěkná. Stavba domečků a boj o co nejvíce pater je napínavý. Nikdy nevíte, kdy přesně souboj skončí. Musíte si tedy neustále hlídat zadní vrátka. A v tom je velmi důležitý sklad, v němž si hráči mohou uschovat až dva dílky. Jedná se současně o vyrovnávací paměť právě pro snížení vlivu náhody.

Hráči by ale neměli podceňovat ani bonusové žetony, protože přístup k hnědým destičkám může být výhodou. Jejich zisk ale opět probíhá prostřednictvím náhody. Jednoduše nevíte, kdy a jestli nějaký kosočtverec na svém dílku objevíte.

kensington-14

Partie jsou příjemně rychlé a obvykle si vystačí s investicí třiceti minut. Ačkoliv si účastníci do stavění mohou zasahovat, příliš nepostřehnete rozdíl, ať už hrajete ve dvou, třech nebo čtyřech.

Grafika se podřizuje striktnímu tématu domů. Na většině dílků tedy najdete cihly a jejich stavební kamarády. Přesto rozestavěné domy na stole vypadají dobře a hra samotná z toho určitě těží plusové body.

kensington-16

Kensington bohužel není hrou, která by útočila na titul nejoriginálnějšího výtvoru. To je také její největší prohřešek. Pokud tedy žádné skládání destiček do jednoho velkého celku nemáte, pak si můžete hodnocení mírně navýšit. Celkově je totiž Kensington solidně zábavnou, rychlou a jednoduchou hrou. Jen nás zklamala bezostyšná recyklace nápadů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCielo d'Oro
IlustraceKinetic
VydavatelPiatnik
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba0
Minimální věk8 and up
KategorieCity Building
MechanismyTile Placement

Více o hře.

Recenze: Kensington – královské rezidence
Kensington nedokáže být výjimečnou hrou. Je spíš takovým tím šedivým průměrem, který nevyniká v žádných nápadech. A je to škoda, protože samotné stavění domů i bodování je docela zábava. Jenže hře zcela chybí originalita a nápady, navíc o úspěchu hráčů rozhoduje náhoda. Kensington je ale i přes výtky k originalitě nadprůměrnou hrou, protože z hlediska zábavy funguje solidně.
Klady:

+ nepředvídatelnost konce
+ stavění domů
+ dobře vymyšlené bodování
+ bonusové žetony
+ herní doba
Zápory:

- náhoda
- nepředvídatelnost konce
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Polly Pudel – pudlíci jeden jako druhý