Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tantrix – hlavolam a hra v jednom

Na nejmenší planetě v soustavě Velké kočky Šklíby žila byla čtyři koťátka Nina, Trim, Taťána a Xaver. Byla to mrňata velmi hravá, ale nejradši si čas zkracovala hrou s obrovitánskými klubíčky vlny. Každé z kočičích mláďat mělo svoji oblíbenou barvu klubka. Když už si začala jednou hrát, nevěděla, kdy přestat.

Jak to ale většinou chodí, kočkovité šelmy nebyly jedinými obyvateli planety. Bydleli zde i jejich největší nepřátelé. Malí, chlupatí, ušatí tvorečkové s dlouhými ocásky, jinak obecně známí jako myši. A právě tyto zlomyslné myšky záviděly koťátkům jejich bezstarostnou hru. V době, kdy chodila koťátka na kutě, nastoupily do útočné akce zlobivé myšky. Vzaly velká klubíčka a pobíhaly s nimi chaoticky po místnosti, až z klubek zbyla jen dlouhá zamotaná nit. Vytvořily velkou spletitou síť z červené, modré, zelené a žluté.

Nejdříve se probudila Nina, zděsila se při pohledu na spoušť v druhé místnosti. Běžela rychle vzbudit své sourozence. Xaver, jakožto nejstarší kocour, začal plánovat pomstu, když v tom se ozval Trim, který viděl ve všem vždy něco jiného než ostatní.

„Oni nám ale pomohli“, řekl spokojeně. Ostatní na něj jen nevěřícně vykulili očka.

„Pomohli nám vymyslet novou hru,“ pokračoval, „i když nechtěně.“

Koťátka se na chvíli zamyslela, a jelikož nebyla hloupá, zanedlouho jim došlo, co tím Trim myslel. Utíkala do kuchyně pro nůžky a síť začala stříhat. Taťána pobíhala ze strany na stranu a ustřižené kousky tlustých nití lepila na dřevěné podložky. Zanedlouho byly na světě desítky žetonů, na nichž byly různé barevné kombinace z klubíček. Každý ze sourozenců si jich k sobě několik vzal a začala logická bitva ve skládání barevných linií a smyček. Takhle asi nějak vypadala první hra Tantrix, která nese jméno po svých objevitelích, nenápadné Taťáně, bojácné Nině, nápaditému Trimovi a odhodlanému Xaverovi.

První Tantrix nevznikl na kočičí planetě, ale na té naší, za což můžeme být rádi, jinak by jeho cesta mezi hráče společenských her byla složitější. Vymyslel ho Mike McManaway v roce 1987 na své dovolené v Patagonii. Nyní můžete zakoupit již osmé, přepracované vydání, což jednoznačně svědčí o jeho celosvětové oblíbenosti.

V pytlíku z materiálu, ze kterého se dělají nepromokavé batohy, je skryto 56 herních žetonů a pravidla. Pokud nyní očekáváte další komponenty, tak vás musím zklamat. Pro hraní hry bohatě stačí jen umělohmotné žetony, ale i s nimi si užijete spoustu zábavy a trochu logického trápení. Balení je vhodné i na cesty, protože nezabere příliš místa a díky kvalitnímu balení (látce) nemůže dojít k žádnému mechanickému poškození. Navíc je na něm připevněno poutko pro snadnější přenášení.

Žetony jsou vyrobeny z pevného plastu. Na jedné straně je uvedeno číslo, které využijete při hraní hlavolamů. Pro společenskou hru je určena primárně druhá strana, na níž jsou zobrazeny barevné linie v nejrůznějších postaveních.

Samotná textová příručka je obalena do průhledného obalu, který ji chrání před poškozením, protože být zavřená s 56 žetony ve štěrchajícím pytlíku, to není žádný pěkný výhled. Takto se však pravidlům nic nestane a vy tedy můžete postupně odhalovat jejich tajemství. Uvnitř se prostřednictvím příjemného povídání dozvíte o všech herních variantách Tantrixu a nebudete ochuzeni ani o názorné obrázky, díky nimž snadno a rychle pochopíte základní principy této logické hry.

Hlavním herním mechanismem je takzvané „zlaté pravidlo“, které prostupuje všemi variantami hry. Na každém žetonu je vyobrazená kombinace tří barevných linií, někdy shodných tvarů, jindy různých. Zmíněné zlaté pravidlo říká, že všechny linie sousedících žetonů musí vždy souhlasit.

V pravidlech naleznete také mnohé nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně. Z dalších stran příručky stojí za zmínku i neobvyklá statistika, ve které jsou uvedeny všechny parametry jednotlivých žetonů, například o počtu oblouků jedné barvy na jejich povrchu.

Na počátku partie Tantrixu si každý z hráčů vybere jednu barvu, za kterou bude hrát. Před prvním kolem mají všichni k dispozici celkem šest žetonů, které si vytáhli ze společné zásoby. Nyní může samotná hra začít. Hráč pokládá žetony tak, aby neporušil zlaté pravidlo. Při tahu hráč musí zaplnit všechna povinná místa, což je prostor obklopený třemi žetony.

V tahu pokračuje položením jednoho žetonu dle vlastní volby, a pokud tímto tahem vznikla nová povinná místa, pak je musí opět zaplnit. Při zaplňování platí pochopitelně, že hráč musí mít k dispozici žeton, který se do umístění hodí, jinak tuto fázi přeskočí. Cílem hry je vytvořit co nejdelší linii nebo největší uzavřenou smyčku (ty jsou pochopitelně lépe ohodnocené), která se bude na konci hry bodovat.

Kromě samotné společenské hry, jejíž pravidla jsem uvedla výše, můžete Tantrix využít jako hlavolam, a to hned v několika variantách. První z nich je duhový hlavolam. Už z názvu vyplývá, že v této variantě půjde o hru s barvami. Na každém žetonu je zezadu vylisované barevné číslo. Žetony podle těchto barev rozdělíte a vznikne vám celkem 5 skupin nových hlavolamů s různými cíly.

Dále vás potrápí Tantrix Discovery, ve kterém se snažíte postupně sestavovat smyčky ze žetonů s čísly 1 až 30. Nejdříve začnete s prvními třemi, pak pokračujete se čtyřmi a skončíte se všemi třiceti žetony. Se vzrůstajícím počtem úměrně roste i náročnost hlavolamu.

Poslední hlavolam představuje Tantrix Solitér. Pro hru potřebujete prvních 14 žetonů. Zamícháte je a utvoříte z nich kupičku s barevnými liniemi na spodní straně. Postupným odebíráním tvoříte na stole propletenec barevných čar. Cílem hry je položit všech 14 dílků tak, aby byla dodržena všechna pravidla.

Pro náročné a zběhlé řešitele hlavolamů je určena kategorie hlavolamů pro pokročilé. Najdete zde pět takzvaných super hlavolamů s různou obtížností. A výzvou pro všechny může být snaha o vyřešení dosud nevyřešených úkolů. Tvůrce Tantrixu neopomenul ani děti, kterým dává možnost hrát si s Tantrixem jako s kreativním nástrojem a nabízí jim umělecké a symetrické vzory.

Velkou oblíbenost celého fenoménu naznačuje také vytvoření online hry Tantrix, v níž máte možnost vyzvat na duel kteréhokoliv hráče jinde na světě. Můžete si tak snadno vyzkoušet hru, aniž byste si ji museli kupovat.

V obchodech naleznete dvě varianty, ta vyšší, kterou dnes máme před sebou, se jmenuje Tantrix Game Pack. Existuje ale také verze Tantrix Discovery, který obsahuje deset žetonů a slouží k proniknutí do světa propletených barevných čar, ovšem pořídíte jej za čtvrtinu ceny velkého balení. Výrobce myslel i na postižené hráče, a tak si můžete pořídit i Tantrix pro barvoslepé.

Ve hře se pravidelně pořádají soutěže a mistrovství. A pokud byste chtěli porovnat svoje dovednosti se světovými rekordmany, na konci pravidel je uvedena tabulka se současnými rekordy.

Soutěže v Tantrixu se hrají vždy ve dvou hráčích, ačkoliv hra nabízí možnost hry až pro čtyři soupeře. Důvod je jednoduchý: S přibývajícím počtem účastníků se zvyšuje vliv náhody na výsledek celé partie, zatímco ve dvou je hra z větší části o strategii.

Jedná se o variabilní hru, v níž každá partie bude jiná, což představuje velkou výzvu pro každého hráče. Velkým plusem je skutečnost, že vaše tantrixování nemusí skončit u 56 žetonů, ale můžete dokonce kombinovat několik balení a sad a mohou tak vznikat obrovské hlavolamy. Jedná se však pouze o rozšíření varianty Solitér. V pravidlech k tomuto tématu najdete samostatnou sekci, která se zabývá uspořádáním žetonů se stejnými čísly.

Pro snadnější pochopení hry tvůrce doporučuje začít Discovery hlavolamy a postupovat přes Duhový a Tantrix Solitér až k samotné společenské hře. Samozřejmě lze začít v libovolném pořadí, aniž byste s vlastním hraním měli nějaké problémy.

Tantrix není jen obyčejnou hrou, je to hlavolam, který v sobě skýtá velké výzvy a možnosti. Během hraní si nejen potrápíte mozkové závity logickým přemýšlením, ale také neustálým vymýšlením vhodné strategie

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMike McManaway
IlustraceMorgan Andersson, Mike McManaway
Vydavatel(Unknown), Coiledspring Games, Colour of Strategy, Ltd., Family Games, Inc., Gigamic, Grapet, Lervik Spill og Leker, Mind Games (II), quecke-verlag, Tantrix Games Ibérica, S. L., Tantrix Games Ltd.
Rok vydání1991
Počet hráčů1 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(14 voters)
KategorieAbstract Strategy, Puzzle
MechanismyPattern Building, Tile Placement
RodinaComponents: Hexagonal Tiles, Containers: Drawstring Bag, Containers: Unique Shape, Misc: LongPack Games, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyMagnetic Tantrix, Pocket Tantrix, Tantrix: Stay connected, Tantrix: The Game!

Více o hře.

Recenze: Tantrix – hlavolam a hra v jednom
Klady:

+ kvalitní žetony
+ náročná logická hra
+ hlavolamy
+ možnost jen tak tvořit vzory
+ přenosné balení
+ online verze
+ obalený, ilustrovaný návod
+ zahrajete si i v jednom
Zápory:

- vyšší cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nebe v plamenech – dívej, padá obloha!