Moje sny už dlouho nebyly tak klidné. Dříve jsem se budil při každém šustnutí a marně hledal klid, který by mi umožnil putovat krajinou snů. Hledal jsem svého vnitřního snílka, který by mě přivedl na správnou cestu. A konečně jsem ho našel. Byl ukrytý v jediném snu, kterého jsem se kdy bál. Překonal jsem svůj sen a teď konečně mohu snít bez hranic.
Dreamscape je hrou, která postaví hráče do čela výpravy, která nemá obdoby. Budou hledat své sny! Autorem této jedinečné hry jsou David Ausloos a Pierre Steenebruggen a vyšla pod záštitou společnosti Sylex Well Cut Games. Jedinečnou ospalou atmosféru jí dodala grafika samotného designéra. Její finální podobu jí dodala kampaň na Kickstarteru. Hra je jazykově nezávislá, ale pravidla zůstala v angličtině. Přesto ji distribuuje na českém trhu společnost Tlama Games.
Krabice už hráčům jasně naznačuje, že sny budou opravdu tím hlavním a ústředním tématem. Spící tvář ženy nás zve, abychom se podívali pod víko velké čtvercové krabice. Ústředním místem celého dění je snový svět, jehož mapu s šesti lokacemi hráči rozloží do středu stolu. U každé lokace je místo na zlomky snů, které sem hráči vylosují náhodně z plátěného pytlíku. Vedle mapy je místo na menší herní desku, kterou hráči zaplní dílky cíle snů (společné cíle hráčů), ukazatelem postupu času a zamíchanými balíčky tří úrovní snů. Poblíž toho všeho připraví hráči nabídku stromů.
Jednotliví účastníci partie si vezmou každý svoji desku snové krajiny s kulatými políčky pro ukládání úlomků, které posbírají na své cestě. Každý hráč položí svoji figurku do jedné z lokací na velké mapě, jeden žeton na počítadlo bodů a také svíčku na ukazatel akcí. Každý hráč má také svoji figurku snílka, kterou si zatím ponechá. Každý z hráčů dostane do začátku jednu kartu snů a partie začíná.
V každém kole dostanou hráči pravidelně čtyři akční body, které mohou utratit dle svých představ a přání. Základem všeho je pohyb s postavou mezi jednotlivými šesti lokacemi. Na každé pozici čeká řada barevných úlomků, ale snový poutník si může vybrat pouze ten nejvíce vpravo, čímž se uvolní další. Sebraný úlomek si položí na svoji herní desku, a to na obrázek ruky. Navíc v rámci tahu mohou hráči provést volnou akci v podobě využití schopnosti lokace nebo své snové karty.
Hned nato se hráč dostane do další fáze tahu, která je tvorba své snové planiny. Hráči tedy mohou využít nastřádané kameny, které leží v ruce a přidat je na svoji mapku světa. Volné jsou všechny kulaté pozice a dokonce je možné úlomky pokládat jeden na druhý. Hráči ale musí mít na paměti, že jakmile kus zlomek snu přiloží, u s ním nemůže hýbat.
Barvy na snové planině hrají velmi důležitou roli, protože z úlomků se snaží hráči sestavit situace, které jim předepisují jejich karty. K tomu potřebují přesné rozložení úlomků kdekoliv na ploše, ale také správnou pozici figurky snílka. Všechny kameny, které hráči v tahu nevyužijí, musí na konci kola odhodit bez využití. Právě proto budou raději volit možnost zahodit je rovnou a získat za to šanci k posunu snílka (pouze za bílý úlomek), vyměnit úlomky za jiné (dva za jeden) nebo zasadit zelený úlomek a sklidit strom.
Naopak splnění karty přináší okamžitě body, které si hráč zaznačí na stupnici. Navíc po takovém momentu má hráč možnost si dobrat tolik karet z balíčku, jaké má číslo jeho aktuální lokace. Může se tedy jednat o jednu až šest karet. Z nich si pak může ponechat jednu nebo všechny zahodit. Takovou kartu si položí před sebe a její pozice vpravo dole lze využít k přenesení úlomku do dalšího kola, aniž by ho musel umisťovat na planinu.
Na konci kola hráč musí odevzdat všechny kameny, které nevyužil nebo si je neuložil na karty snů. Na začátku dalšího kola budou hráči doplňovat všechny uvolněné pozice úlomků. Změní se pozice začínajícího hráče a partie pokračuje dalším střádáním úlomků a kompletováním snů.
Poté, co hráči odehrají šesté společné kolo, nastává konec partie. Od své sumy odečtou hráči body za karty snění, které nedokázali splnit. Především ale každý skóruje na úkoly, které jsou společné a veřejné od začátku. Zbytek bodů je jeho celkový zisk. Právě tyto součty si hráči porovnají a tím zjistí, kdo jich má nejvíc. Právě on je tím nejúspěšnějším snílkem.
Dreamscape je hrou s netradičním tématem, která používá známé mechanismy, ale celkový výsledek je opravdu jedinečný, a hlavně do sebe vše zapadá z hlediska zážitku. Snění v této hře je trhané a je spíš bojem o poskládání snu z jeho útržků. Teprve, když se jim podaří celý jeden odsnít, mohou se posunout na další. Takto hra proplouvá zcela logicky a plynule.
Hráči musí se svými figurkami fungovat dobře pozičně, protože umístění figurky má vliv na spoustu herních prvků. Nejde jen o pořadí pro další kolo či speciální schopnost lokace, ale třeba i výběr z úkolů a hlavně nabídku samotných úlomků. To všechno je možné provádět jen na konkrétním místě.
Téma je skvělé, snové a tedy by se zdálo i lehké jako obláček. Ale opak je pravdou, protože všichni účastníci musí opravdu dobře využívat všechny své možnosti a propojit je v jeden úspěšný celek. Variabilita je zaručená neustále se měnícími kartami zadání, které hráči musí plnit.
Body lze získávat v průběhu partie, ale současně je možné ještě provést malé zvraty i na závěr celého snění. Celá pravidla jsou opravdu labužnicky jednoduchá a není problém je absorbovat během chvilky a začít hrát. Herní doba obvykle mírně přesáhne jednu hodinu času, což je ale stále docela rozumné.
V rámci popisu pravidel jsme navíc ještě nezmínili, že je možné hrát obtížnější variantu s panem Noční můrou. Ten se pohybuje po plánu a rozdává hráčům úlomky, které je budou strašit ze spaní. To celé ztěžuje výrazně jinak klidně sbírání sad. S jeho využitím se mohou hráči navzájem chytře blokovat, protože navíc na jeho pozici není možné využívat schopnost místa.
Bohužel s vyšším počtem účastníků se dostavuje delší čekání na tah. Žádný z prvků není možné provádět dopředu, a tak zatímco se jeden snaží, všichni ostatní čekají. Proto i když hra dokáže nabídnout komponenty až čtyřem účastníkům, my doporučujeme ji hrát ve dvou, maximálně třech.
Dreamscape je hodně přemýšlivá hra, ve které nebudou tahy ubíhat nějak extrémně rychle. Proto byste se do ní neměli pouštět ve vysokých počtech hráčů. Celé zpracování vypadá fantasticky a skvěle ladí se samotným tématem. Hra je opravdu zábavná, pokud máte rádi přesnou dávku přemýšlení a nevadí vám trocha čekání. Dreamscape je kvalitní zábavou, o které nemusíte jen snít!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | David Ausloos |
Ilustrace | David Ausloos |
Vydavatel | Sylex, Atalia, GateOnGames, HUCH!, Lacerta |
Rok vydání | 2019 |
Počet hráčů | 1 - 4 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (7 voters) |
Kategorie | Abstract Strategy, Fantasy, Puzzle |
Mechanismy | Action Points, Pattern Building, Point to Point Movement, Set Collection, Turn Order: Stat-Based |
Rozšíření | Dreamscape: Deep Dreams Mini-Expansion, Dreamscape: Dream Creatures, Dreamscape: On Purpose Mini-Expansion, Dreamscape: Red Raven, Dreamscape: White As Snow, Dreamscape: Will'O the Wisp |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Dreams / Nightmares |
Alternativní názvy | Pracownia Snów |
Více o hře.
+ téma
+ zajímavé možnosti tahu
+ karty snů ke kompletaci
+ solidně komplexní
+ jednoduchá pravidla
+ varianta Noční můry
- ve čtyřech dlouhé čekání na tah