Stačí, abyste chvilku nedávali pozor a správný pavouk do vás zabořil svoje krvelačná kusadla. Najednou budete umět skákat mnohem výš, šplhat po zdech a střílet supersilné nitky ze svých zápěstí. Jenže takové pavouky tu nemáme, tak si zatím musíme vystačit s fantazií.
Dnes tu máme téma na dvojrecenzi. Hry od společnosti Trefl se stejným pavoučím tématem. Jsou obě ukryté v naprosto stejně rozměrných krabicích. Na jedné postava Spidermana zabírá víc místa, ale ve skutečnosti se jedná o stejnou pózu. Na druhé hře pak najdete v pozadí ještě prostorový náčrtek herního plánu.
První z her se jmenuje Spider-sense Spiderman Pavoučí síť a po rozbalení najdete uvnitř rozkládací herní plán s obrovskou pavučinou. Ve středu na vás ukazuje Spiderman a tiše vám naznačuje, že vy jste ta správná osoba, která mu může pomoci. V levém dolním rohu jsou čtyři barevná kolečka se symbolem pavouka, která slouží jako místa pro hráče.
Ti mají k dispozici čtyři obyčejné, plastové a ničím zajímavé figurky a jedna červená kostka. Kromě nich je ale ve hře obsaženo především 32 unikátních žetonů. Ty jsou totiž provedené jako nakláněcí obrázky. Záleží na úhlu, ze kterého se na něj podíváte, pokaždé uvidíte pouze jeden ze dvou obrázků. Může tam být Spiderman, Sandman, Zelený Goblin nebo Doktor Oktopus. Všichni záporáci, které známe z populárních filmů. Tyto žetony vycvakáte a připravíte se na hru.
My se ale místo zahájení partie vrátíme k druhé hře, která se jmenuje Spider-Sense Spiderman 3D desková hra. A dělá svému jménu čest především herním plánem. I tento je rozkládací a uvnitř krabice přeložený napůl, jenže je v něčem naprosto unikátní.
Jeho větší část totiž je pokrytá lesklým povrchem, který způsobuje, že při pohledu na plán z různých úhlů vypadá jinak. Příznak 3D tedy v názvu není jen tak pro legraci, ale také nemá ten smysl, na nějž jsme v případě deskových her obvykle zvyklí. Tentokrát je zde opravdová trojrozměrnost. Tedy samozřejmě s určitými omezeními.
Samotný herní plán obsahuje trasu od žlutého startu se symbolem pavouka, která se vine jakoby po pavučině a je lemovaná nebezpečnými místy. Nakonec vás ale dovede až na cílové oranžové políčko mnohem dál a blíž ke středu.
Pod deskou, na níž se bude všechno odehrávat, najdete čtveřici figurek se stojánky a také jednu žlutou kostku. Poslední součástkou, která je nezbytná a již jsme zapomněli zmínit u předchozí hry, jsou samozřejmě pravidla. A ty si teď u obou her vysvětlíme.
V obou hrách si nejdříve vyberete figurku (ať už kartonovou s portrétem nebo plastovou) s barvou nebo obrázkem, který se vám líbí. A postavíte ji na start. Tím je v obou případech levý dolní roh, kde začíná vaše pouť. V případě Pavoučí sítě zamícháte ještě prostorové obrázkové kartičky a připravíte z nich dobírací hromádku.
Obě hry mají také podobný cíl. Vaším úkolem je házet kostkou a dostat se jako první do cíle a to dřív, než všichni ostatní. Musíte se také šikovně vyhýbat nebezpečím na herním plánu a mít hromadu štěstí, abyste tam dorazili jako první.
Zatímco ve hře Spiderman: Pavoučí síť se pohybujete dokola po pavučině a snažíte se urychlit svůj průchod zkratkou do další úrovně, ve hře Spiderman 3D máte cestu jasně danou. Nelze z ní nijak uhnout. V cestě vám ale také současně stojí políčka, která vás mohou posunout dozadu, zdržet o tah, nebo naopak přidat další hod kostkou. Na plánu jsou také zkratky zvané Pavučinomety, které vám pomohou v rychlejším pohybu vpřed.
Hráči postupují podle hodu kostkou a pak předají tah dalšímu hráči na řadě. Ovšem ve 3D hře se navíc mohou vyhazovat a tak jej vrátit zpět na nejbližší políčko doktora Octopuse. Proč zrovna za chapadly vybaveným nepřítelem není jasné. Současně však tento hráč ztratí svůj příští tah a může pouze koukat na ostatní, jak se probojovávají kupředu.
To hra Pavoučí síť je trochu rafinovanější. Herní plán je tvořený spirálou z pavoučí sítě. I pomalá cesta vás nakonec zavede až do středu pavučiny, ale mnohem rychlejší je využívat zkratky. Ačkoliv zde nemají název a pravidla je označují pouze jako „speciální přechody“, ve skutečnosti jsou to znovu takové „pavučinomety“. Podobně i v této hře musíte reagovat na obrázky, na kterých s figurkou zastavíte a čekají vás zrady i pomoci.
Takže tu máme dvě hry s velice podobným systémem. Nečekejte od nich nic víc, než házení kostkou a občasné dobrání kartičky (v případě Pavoučí sítě). Hlavní motivací ke koupi tak bude především téma na základě komiksu společnosti Marvel.
A pak samozřejmě velice zajímavé a originální zpracování. Toho si mnohem více vážíme u hry Spiderman 3D, protože takový herní plán jste opravdu ještě neviděli. Působí luxusním dojmem, a ačkoliv se cesta zdá být jednodušší (a je kratší), její akčnost je srovnatelná. Navíc ve hře najdete kartonové obrázkové figurky, které jsou rozhodně lepší než bezejmenné plastové postavičky.
Oproti tomu Pavoučí síť obsahuje obyčejné figurky a herní plán, který vám zamotá hlavu. Na první pohled pavučina vypadá jako kruhy, ale ve skutečnosti je opravdu spirálou vinoucí se směrem ke středu a cílovému políčku. Akce políček určují herní kartičky, které jsou zpracované zajímavě ve 3D. Jenže nejspíš z technologických důvodů nejsou úplně rovné, ale spíš prohnuté. Proto nepůsobí zdaleka tak luxusně, jako hladký povrch u druhé hry.
V samotném herním principu jsou hry naprosto srovnatelné a určitě se nevyplatí pořizovat obě. Pokud máte doma malého Spidermana, který touží po nějaké takové hře, pak vyberete jednu z nich. Obě si zakládají na náhodném hodu kostkou bez jakékoliv možnosti ovlivnit výsledek hry. Díky tomu jsou hry určeny pouze opravdu malým dětem a jejich doporučení začíná na čtyřech letech věku.
Jak tedy zní naše doporučení? Z těchto dvou soupeřů bychom pro nákup domů vybrali hry Spiderman 3D (najdete pod názvem V pavoučí síti). JE totiž levnější a přitom působí luxusnějším dojmem. Zábavu pak nabízí stejnou, ačkoliv její herní doba je díky menší trati o něco kratší.
+ 3D efekty
+ téma
+ jednoduchá hra pro děti
- příliš jednoduchá herní náplň
- význam kartiček si musíte pamatovat
- 3D kartičky jsou moc tenké
- hry jsou si hodně podobné