Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bláznivá křižovatka vám zamotá hlavu

Byli jste někdy na takové obrovské křižovatce ve velkém městě, třeba New Yorku, Tokiu či Paříži a přitom jste ještě seděli za volantem? Ne? Tak já se vám pokusím přiblížit, jak to tam vypadá v takové běžné městské špičce, když přestanou fungovat semafory. Představte si klasickou křižovatku, k níž z každého směru vede tříproudová silnice. Můžete namítnout, že taková křižovatka neexistuje, ale my si takovou představíme, abychom mohli vymodelovat následující vypjatou situaci.

Sedíte v malém červeném autíčku značky Volkswagen Brouk. Brouzdáte si to hladce z pruhu do pruhu, až najednou po chvilce mačkání kombinace brzda-plyn stojíte ve velké dopravní zácpě. Lidé okolo vás troubí, blikají, stahují okýnka a nenávistně nadávají všem, kteří jim přijdou pod ruku. Jenže jak z toho ven? Uprostřed křižovatky se setkala auta ze všech směrů, a pokud nikdo nepřijde s rozumným nápadem, můžete rovnou zavolat buldozer, ať uklidí ten šrot z cesty.

Ale jelikož jste chytří a nic vás v takových situacích nezaskočí, okamžitě vám hlavou proletí šílený nápad, který ani na minutu neváháte zrealizovat. Otevřete dveře od auta a s trochou námahy vylezete na střechu svého milovaného autíčka. V duchu se mu omluvíte za pár škrábanců a rozhlídnete se kolem. Pomocí několika kombinatorických výpočtů zjistíte, že daná situace má řešení a že se můžete dostat ven!

Skočíte si do vedlejšího kamionu pro megafon a začnete navigovat ostatní. Jeden popojede dozadu, druhý o pořádný kus dopředu. A po několika obdobných krocích vidíte volnou cestu pro své červené fáro. Nasednete, šťastně nastartujete a odjedete z toho chaosu pryč. A co se stalo s ostatními? No to ví možná jen ten buldozer. Abyste v takovýchto prekérních situacích zachovali chladnou hlavu, můžete si je v klidu doma natrénovat s Bláznivou křižovatkou.

V této logické hře je vaším úkolem vysvobodit červené autíčko z neuvěřitelné zácpy. Takovou v žádném našem městě nezažijete, ale i přesto se může jednat o dobrý trénink využitelný do reálného života. Přece jen nevíme, co nás v budoucnu ještě čeká. Jejím autorem je slavný autor hlavolamů Nob Yoshigahara, který ji vynalezl v sedmdesátých letech minulého století. Hra se dodnes dočkala mnoha variant a předělávek.

Barevná krabička obsahuje šestnáct aut (jedenáct nákladních a pět osobních) a kvalitní plastový hrací plán o rozměrech 6×6 čtverečků, v němž je skryt balíček čtyřiceti karet s úkoly. Ty jsou označeny podle čtyř různých obtížností od začátečníka po experta. Na závěr z krabice vytáhnete oranžový pytlík s nápisem Rush Hour, který vám rád poslouží k přenosu hry na výlety. Balení je bohužel nadepsáno polsky, což může některé potencionální zájemce odradit, ale na zadní straně najdete stručný český popis. Ten obsahuje spoustu gramatických chyb a nesrozumitelných vět. Určitě byste se toho neměli zaleknout, protože hra není na jazyk nijak vázána.

Kartičky s úkoly jsou z kvalitního materiálu, který jen tak nepřehnete nebo neponičíte. Pokud si opravdu nebudete vědět rady, můžete kartičku obrátit a na druhé straně najdete správné řešení. Plastový herní plán je bytelný, takže nehrozí jeho zničení. Tvůrci při jeho tvorbě mysleli i na vychytávku pro skrývání karet, k nimž slouží šuplíček v základně hracího plánu. Při samotném hraní pak oceníte existenci držáku karet, který usnadní přípravu základního rozestavení.

Samotná hra má naprosto jednoduchý princip. Vyberete si kartičku ze zásuvky v hracím plánu a zvolíte určitou obtížnost s číslem od jedničky do čtyřiceti. Karty můžeme rozdělit celkem do čtyř skupin: začátečník, pokročilý, zkušený a expert. Podle názorného nákresu rozestavíte autíčka na kostičkovanou plochu. Každé autíčko má jinou barvu, osobní vozítka zabírají dvě, nákladní tři políčka, takže je příprava snadná a rychlá, protože je od sebe snadno rozeznáte.

Plastový hrací plán je obehnán „plotem“ a pouze na jednom místě je možné z pasti uniknout. Právě v tomto pruhu stojí vaše červené autíčko, ale snadnou cestu k výjezdu mu blokují jiná, kolmo k němu postavená. Je už jen na vás, abyste vhodnou kombinací pohybů vpřed a vzad osvobodili své čtyřkolové přibližovadlo. Čtverečkovaná plocha drží auta v jejich pozicích, ale při vyvinutí minimální síly jimi lze snadno popojíždět.

Hra je určena primárně pro jednoho hráče, ale je určitě možné pořádat turnaje mezi více lidmi. Například vyberete obtížnost a rozlosujete si karty a ty se pak budete snažit co nejrychleji vyřešit. Nebo můžete řešit konkrétní úkol vždy na čas.

Délka hraní, než naleznete řešení, se různí, může to být minuta nebo také desítky minut. Třeba se vám stane, že narazíte na úkol, který je pro vás nevyřešitelný. Určitě vám ale dlouho nebude trvat a vrátíte se k němu, abyste ho pokořili. Často úkol zamotáte takovým způsobem, že jediná cesta ven bude znovu připravit úkol od začátku. Hra díky tomuto představuje velkou výzvu: váš mozek vs. zamotaná bláznivá křižovatka.

Zpracování jistě osloví i menší děti, které si budou rádi hrát s autíčky a zajisté je pro ně dobrým startem pro rozvinutí logického myšlení, které je zde základním předpokladem úspěchu. Hru si s sebou rádi vezmete i na cesty, protože je díky přiloženému pytlíku snadno přenosná a skladná, jen budete při chůzi trochu štěrchat.

Pokud by vám dané úkolové karty nestačily, je možné si za přijatelnou cenu 150 korun dokoupit rozšiřující kartičky, na kterých dostanete nové sestavy aut. V každém novém balení (celkem jsou zatím tři rozšíření) se dočkáte čtyřiceti nových úkolů, opět rozdělených podle obtížnosti. Jestli hledáte inteligentní hru na cesty i na zkrácení chvilky doma je bláznivá křižovatka pro vás to pravé.

Recenze: Bláznivá křižovatka vám zamotá hlavu
Klady:

+ důraz na logiku
+ cestovní provedení
+ různé obtížnosti
+ existují další rozšíření
+ hratelnost
+ výzva, které neodoláte
Zápory:

- špatný překlad na krabičce
- polské balení
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Myší cestičky – dovedou nás vždycky k sýru?