Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hobbit karetní hra – dobří trpaslíci se vracejí

Hobbit: Karetní hra - balení

A jsou tu znovu. Malé postavy, široké v ramenou, na zádech dvousečná sekera a na tváři hustý vous. Kdože to může být? No samozřejmě trpaslíci. Tentokrát se hlavními hrdiny stane nejen Bilbo, Thorin a Gandalf, ale svojí šance na slávu se dočká i Šmak a skřet Bolg. Už vás snad ani do Hobitína nemusíme zvát, určitě rádi přijdete sami.

Je to už 3 měsíce, co do kin přišla první část nové filmové trilogie ze Středozemě J. R. R. Tolkiena. Peter Jackson se rozhodl natočit nové hity a částečně se mu to podařilo. Kolem tohoto nového fenoménu se vyrojilo mnoho doprovodných produktů, které získali licenci. Už jsme si tady povídali o Hobitovi z LEGA (recenze) i dvou kooperativních hrách Hobit Hra k filmu (recenze) a druhé s prostým a jednoduchým názvem Hobit (recenze). A aby se to nepletlo, jsou tu ještě jedni starší karetní Hobiti (recenze) o hobitích oslavách.. Určitě stojí za to připomenout i karetní kooperativní zábavu s tématem celé historie Středozemě a titulem Pán prstenů: karetní hra (recenze).

A teď se za námi hrdinové z knihy i filmu znovu vracejí. Jenže v mnohem menším, kapesním balení. Máme před sebou totiž karetní hru, jejímž autorem je oblíbený britský designér Martin Wallace. Jako ilustrace byly do hry použity obrázky Teda Nasmithe, který je v současnosti dvorním ilustrátorem Tolkienových knih. Hru jako takovou vydávají Sophisticated Games v Británii a u nás se tohoto úkolu chopil Piatnik. Samozřejmě hra je kompletně přeložena do češtiny, včetně krabičky a pravidel.

Hobbit: Karetní hra - připravená hra

Uvnitř najdete jen pouhých 65 karet a na výšku rozložitelná pravidla. To vám může zpočátku připadat jako málo, ale ve skutečnosti to bez problémů stačí k hernímu zážitku, na nějž je Hobbit zaměřený. Ale ještě zpět k názvu, u nějž zajímavě distributor ponechal dvojité „b“ v titulku. Tím se bez problémů odliší od konkurence, ale na obalu i v pravidlech to působí minimálně zvláštně.

Ale zpět ke kartám. Pětice z nich představuje karty postav, kterými se v průběhu partie budete moci stát: Bilbo, Thorin, Gandalf, Šmak a méně známý skřet Bolg. Tři z nich zastupují stranu dobra a poslední dva jmenovaní budou bojovat za zlo. Hra je totiž ve skutečnosti týmová a stojí proti sobě právě tyto dvě znesvářené strany.

Zbytek balíčku obsahuje očíslované karty pěti barev. Žluté, modré, červené, zelené a fialové. Od každé barvy je to přesně dvanáct čísel od jedničky do tuctu. Tím vytváří celý herní balíček sedesátky karet. Na nich se potkáte se spoustou postav, věcí a scenerií z Hobita. Jejich jméno a obrázek ale nemají žádný vliv. Místo toho jsou důležitá právě čísla v barevném kolečku, s nímž ladí také rámeček kolem ilustrace.

Hobbit: Karetní hra - připravená hra

Další velice důležitou vlastností každé karty jsou symboly uvedené právě pod těmito číslicemi. Najdete zde bílou hvězdičku, černou skřetí helmici a gandalfovu dýmku. První dvě jsou symboly bojovými, poslední pak umožní nechat si od Gandalfa poradit pro další průběh partie.

Zajímavý je už samotný začátek partie, ve kterém se hráči rozdělí do týmů dobra a zla. Zastoupení postav je sice určeno přímo pravidly (například ve třech hrají jen Bilbo, Thorin a Šmak a dobro tak má přesilovku), ale jejich rozdělení by mělo proběhnout náhodně. Zamíchat a rozdat. Role však nejsou tajné, ale portréty jsou viditelně položené před hráči na stole.

Každý z hráčů dostane počet karet, který je opět určený množstvím soupeřů účastnících se partie. S menším počtem se zvyšuje počet listů s čísly, jež hráči dostanou do ruky. Ve třech to je devět, v pěti pak už jen sedm. Ve všech situacích však má zlo jednu velkou výhodu. Dostane totiž o dvě až pět karet více než strana dobra. Může si z nich vybrat ty nejvhodnější a nechtěné zahodí tak, aby nakonec mělo do začátku stejně karet jako hráči dobra.

Hobbit: Karetní hra - rozehraná hra

To je jeden z prvků, který dělá ze hry zajímavý zážitek. Každá strana totiž hraje trochu jinak a dokonce i jednotlivé postavy se od sebe liší. Pravda, pouze vyhodnocením vyhraného kola, ale přesto se jedná o velice zajímavý pokus v takto malé karetní hře.

Celá partie se dělí na štychy. V každém z nich hráči zahrají po jedné kartě. Kol tedy je dohromady tolik, kolik dostali hráči do ruky karet. Tím se vysvětluje zvyšující se počet karet pro méně hráčů, protože ti mají kola i vyhodnocení kratší.

První štych začíná hráč s kartou Thorina. Může vynést jakoukoliv kartu herní barvy. To znamená, že nesmí zahrát fialovou. Jedinou výjimkou je situace, kdy nemá v ruce žádnou jinou barvu. Jinak si ale může podle svých představ zvolit číslici i barvu.

Hobbit: Karetní hra - rozehraná hra

Ostatní se snaží jeho kartu v dané barvě přebít a zahrát vyšší číslo. Musí však dodržet barvu i v případě, že mají pouze karty nižší hodnoty. Pokud nemají kartu této barvy, mohou hrát libovolné jiné, včetně fialových. Karty tohoto odstínu jsou trumfové a okamžitě přebíjí jakoukoliv hodnotu jiné barvy. Jejich zradou však je, že je nemůžete zahrát jen tak, když se vám zachce.

Zajímavostí všech štychových her je, že jak partie postupuje, tak můžete sledováním hráčů a jejich karet odhadovat další průběh hry. Především víte, které již byly hrány a podle toho se můžete zařídit a volit barvu nového štychu. Ty se opakují v pravidelných kruzích a nový začíná vždy vítěz toho předchozího.

Štych vyhraje ten, kdo vyložil správně barevnou kartu s nejvyšší hodnotou nebo fialový trumf. Jenže teď do hry přichází už zmiňované rozdíly mezi jednotlivými postavami ve hře. Karty ze štychu totiž rozdělujete mezi protivníky i sebe. Tím útočíte, ale také se můžete léčit. Všechny obdržené karty si hráč položí pod svoji kartu postavy tak, aby byl její nakreslený symbol viditelný.

Hobbit: Karetní hra - karty

Pokud obdrží postava temnot kartu s bílou hvězdičkou, znamená to pro ni zranění. Opačně pak funguje helma, která zase rozdává zranění hráčům dobra. Tyto šrámy si můžete vyléčit za pomocí vlastního symbolu – dobro se léčí hvězdičkou, zlo helmicí. Ale můžete ji přidělit za účelem léčení pouze takovému hráči, který opravdu má nějaké zranění. Nelze se tedy připravovat na budoucí útoky.

Každá postava pak má jasně dané, mezi které hráče a jakým způsobem může karty rozdělit. Thorin je zamíchá a dá všem náhodně jednu. Bilbo si jednu nechá a jednu dá někomu dalšímu. Obojí musí provést. Ostatní zahodí. Bolg dává jen jednu soupeři a sám si nesmí nechat nic. Gandalf a Šmak pak mohou dát po kartě všem zúčastněným (ale nemusí!!).

Na konci prvního kola, tedy po odehrání všech karet v ruce, hráči zkontrolují, jestli některá strana nevyhrála. V první fázi je třeba odhalit případné raněné. Hráč, který má dvě nebo více zranění je z partie okamžitě vyřazený.

Hobbit: Karetní hra - připravená hra

To pak může snadno způsobit konec partie v případě, že jsou vyřazeni všichni hráči dobra nebo zla. Pokud by došlo k vyřazení úplně všech zúčastněných, vyhrává zlo. Pravidla pro předčasný konec hry se trochu odlišují podle počtu hráčů.

Jestliže nebyla splněna žádná z podmínek, pak pokračuje partie druhým kolem. Na jeho konci musí být ve hře ještě dostatek hráčů dobra (ve třech hráčích jeden, ve čtyřech dva a v pěti alespoň tolik, kolik je těch temných). V opačných situacích vítězí zlo!

Hobit karetní hra je zvláštním příběhem o souboji dobra a zla. Týmová karetní hra s rychlou herní dobou a zajímavými nápady. Tak by se asi dala popsat rychle a krátce. Ale určitě byste měli chuť dodat, že dobro a zlo nemá ve hře stejný počet zástupců. Přitom jsou ale šance obou stran na vítězství podobné, protože zlo má zase výhodnější podmínky k vítězství.

Hobbit: Karetní hra - karty

Celkově je zážitek ze hry překvapivě dobrý. Na jednoduchou karetní hru, která se tváří velice nenápadně a letí v obchodech takzvaně pod radarem, nás příjemně překvapila. Především svým herním principem, který dělá z každé postavy tak trochu jiný zážitek. Nemění se sice příliš, ale právě tomu rozdělování karet musíte leccos podřídit.

Hráči mohou ovlivnit celý průběh hry. Pouze oni sami rozhodují o tom, jak naloží se svými kartami. Nechají si tu silnou ještě jedno kolo a budou doufat, že ostatní vystřílí ty silné nyní? Nebo ji zahrát už teď a získat jednoduché vítězství ve štychu? Tohle jsou tradiční úvahy pro tento typ her..

Ale pozor na symboly! Právě ty dělají z Hobita trochu víc než jen další štychovku. Tahle druhá vlastnost, kterou musíte na kartách hlídat, totiž může snadno znamenat konec partie. Většinou ale na nečekaná zranění máte čas reagovat a vyléčit se. Nebo vám pomůže váš kolega v týmu, se kterým se můžete bezeslovně domlouvat. To je právě další úroveň hry, kterou si užijete na maximum.

Hobbit: Karetní hra - karty

Hra jako taková je koncipovaná pro převahu dobra. Proto se hodí nejlépe pro tři a více (pět maximálně) soupeřů. Přesto na konci pravidel najdete variantu pro dva hráče. V ní se ten na straně dobra chopí rovnou dvou postav – Bilba a Thorina. Najdete zde mírně upravená pravidla pro rozdělování karet. Ve skutečnosti ale oba hráči mají v ruce pouze jednu sadu karet, takže štychy se skládají vždy pouze ze dvou karet. To dělá ze hry větší taktickou bitvu, ale také trochu nudnější zážitek. Důmyslnost principů mnohem lépe vynikne při více protivnících.

Jenže pak je tu náhoda, která hlavně v méně hráčích může dokonale zamíchat veškerou taktikou. A tím vám zkazit veškerou radost z partie. Ale to už k tomuto typu her tak trochu patří.

Oceňujeme, že tentokrát je licence plnohodnotná a nenajdeme zde žádné napůl anglické a napůl české jména postav. Celkově je grafika vynikající, ale to se u pana Nasmithe dalo docela očekávat. Zajímavá je koncepce portrétů v takovém „okýnku“, jehož lem zvýrazňuje současně i barvu karty.

Hobbit: Karetní hra - karty

Co ale pro tuto jednoduchou karetní hru kromě ilustrací mluví nejhlasitěji je cena. Ta se pohybuje na velmi příznivé úrovni. Je pravda, že uvnitř se nachází jen šedesátka karet, ale mnohé firmy si i za takto chudý obsah nechají občas patřičně zaplatit. Stačí se ostatně podívat třeba na hru Aport (recenze) od stejné firmy.

Nevěřili jsme tomu, že nás Hobit karetní hra překvapí. Ale jí se to podařilo. Štychové hry jsou si většinou hodně podobné, ale téhle se podařilo vystoupit z řady a nabídnout něco navíc. A těch bonusů je dostatek na to, aby vás hra bavila. Téma Pána prstenů je zde jen, protože je právě teď ekonomicky výhodné. Ale téma není tady až tak důležité. To hlavní je zábava.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Wallace
IlustraceAleksi Michelsson, Ted Nasmith
Vydavatel999 Games, Devir, Edge Entertainment, Egmont Polska, Fantasy Flight Games, Giochi Uniti, Hobby Japan, Hobby World, Kaissa Chess & Games, KOSMOS, Peliko Oy, Piatnik, Planplay, Sophisticated Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Novel-based
MechanismyHand Management, Player Elimination, Trick-taking
RodinaAuthors: J.R.R. Tolkien
Alternativní názvyLe Hobbit, O Hobbit, A Hobbit kártyajáték, Der Hobbit: Das Kartenspiel, El Hobbit: el juego de cartas, Lo Hobbit: gioco di carte, Hobbit: Gra Karciana, De Hobbit: Het Kaartspel, Hobbit: Karetní hra, Hobbiten: Kortspel, Hobitti, Χόμπιτ: Παιχνίδι με κάρτες, Хоббит: Карточная игра, ホビットの冒険:カードゲーム, 霍比特人

Více o hře.

Recenze: Hobbit karetní hra – dobří trpaslíci se vracejí
Hobbit: Karetní hra je příjemnou štychovou zábavou, kterou vám zpříjemní nová pravidla. Ve skutečnosti se totiž jedná o týmovou hru, v niž se utkávají týmy dobra a zla. Navzájem na sebe útočí za využití symbolů na kartách, ale současně se také snaží vyhrávat jednotlivá kola sestávající vždy z jedné zahrané karty. Všechno ubíhá velice rychle a je ozdobené krásnými ilustracemi oblíbeného autora, který už dlouhou dobu ilustruje Tolkienovo dílo. Hra je jednoduchá, ale je určena spíš pro větší počet soupeřů, kdy si užijete mnohem víc zábavy, než ve dvou a třech, kdy se z hry stává sice taktická bitva, ale atmosféra není tak podařená. Celkově ji můžeme doporučit k vyzkoušení většině hráčů a to také díky její velice příznivé ceně..
Klady:

+ zajímavá varianta na štychovou hru
+ souboj dobra a zla
+ krásné ilustrace Teda Nasmithe
+ jednoduchá pravidla
+ symboly dodávají obyčejné štychové hře potřebnou hloubku
+ cena
+ rychlé partie
Zápory:

- v méně hráčích náhodné
- ve dvou to není ono
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shafausa – doly musí vydělávat