Vlnky vám jemně čeří chapadla. Vaše oči už se dávno přizpůsobily temnotě. Na přísavkách vás jemně šimrají malé rybky, které se kolem vás motají, a vy se blížíte ke svému novému úkrytu. Zlatému, kulatému s průhlednou věcí uprostřed.. Cože? Počkat! To musí být jen sen. Ještě před chvilkou jste se s potápěčskou helmou blížili ke dnu a teď je z vás chobotnice, která si z ní dělá domov?
To zní podezřele. Zvedáte ruce a naštěstí tam stále je. Koule z plechu se skleněným průzorem. Otevíráte oči. Ležíte na mořském dně a v temném šeru se to kolem vás jen hemží nejrůznějšími stvořeními. Člověka nikdy neviděly a tak se nebojí. Natáhnete ruku a ony si s ní hrají a schovávají se za záhyby obleku.
Představte si, co by se stalo, kdyby na dně opravdu ryby našly prázdnou helmu. A nezáleží na tom, jestli by byla vaše nebo ne. Brzy by se stala součástí toho podivného podmořského života, kde čas plyne úplně jinak, než si sami představujeme.
Home Sweet Home naznačuje svým názvem právě takovou helmu, která se stane sladkým a pohodlným domovem pro některé podmořské živočichy. Jenže o takovou jednu helmu se strhla na dně oceánu tlačenice. Nejrůznější barevná stvoření se teď chystají utkat. Na čí stranu se postavíte?
Dnes máme na stole hru od paní Annick Lobet, jedné z mála žen v řadách designérů deskových her. O roztomilé ilustrace se postaral Christophe Swal a všechno to zabalila do úhledné krabičky firma Gigamic. Mezi jazyky brožurky ale najdete i češtinu, což znamená, že společnost Billard Centrum zařadila hru Home Sweet Home do svojí nabídky pro naši zemi.
Na malé, plechové a placaté krabičce najdete rozzlobenou chobotnici a zeleného raka, za jejichž postavičkami se nachází předmět sporu. Rezavá, otevřená helma, která může snadno sloužit jako bezpečné útočiště v případě nebezpečí.. Balení je stejné jako v případě Tea Time (recenze) nebo Panic Lab (recenze) a tedy rozhodně elegantní.
Uvnitř najdete dvě úhledně zabalené hromádky karet – karty zvířat a k nim návdavkem ještě dvacítku karet potápěčských zvonů, jak se odborně těmto helmám říká. Jejich dvacítku můžete rozdělit na čtyři sady karet s číslicemi jedna až pět. A intuice vám správně napovídá, že každá z postupek připadne právě jednomu hráči.
Jenže ani hromádku šedesáti zvířat nemůžeme jen tak beze všeho přeskočit. Mezi nimi najdete právě třicet chobotnic a stejně tolik krabů. Na každé z nich najdete v levém a pravém rohu opět číslo, které se vejde do úseku mezi jednou a pěti.
Na začátku hry si tedy každý vezme jednu sadu karet potápěčských zvonů a vyloží si ji před sebe. Musí je mít seřazené od jedničky do pětky. Pokud hraje méně hráčů než čtyři, ostatní karty s helmami se nepoužijí. Všechny karty se zvířaty zamíchejte a z balíčku pak každý z účastníků dostane čtyři karty. Zbytek položíte do středu stolu, odkud si budete v průběhu partie karty znovu dobírat.
Vtipné je také určení začínajícího hráče. Tím se stane ten ze soupeřů, který nejlépe umí napodobit chobotnici. To především v úvodních partiích vyústí ve vtipné a zajímavé momenty, kdy hráči všelijak máchají rukama a nohama do stran.
Na každé kartě kraba nebo chobotnice se obvykle nevyskytuje pouze jedno zvíře, ale je jich zde hned několik. A je to opět číslo mezi jednou a pěti, jak pro kraby, tak pro chobotnice. Hráči ve svém tahu vykládají karty z ruky na stůl a snaží se být tím, kdo přesáhne součet dvanáct. Nezáleží pak na tom, jestli se jedná o ta nebo ta stvoření, všechna se sčítají dohromady.
Hráči při svém vyložení karty vždy musí ohlásit součet vystihující stav po jejich tahu. Ve chvíli, kdy suma přesáhne dvanáct, hráč si může všechny karty vzít a rozmístit je do svých zvonů. Tam je ubytuje. Ovšem pozor – chobotnice se s kraby v jedné místnosti nesnesou!
Navíc každý zvon je určený pouze pro určité karty – do zvonu s číslem čtyři tak můžete dát jen karty, které obsahují právě čtyři zvířata. A jakmile už jednou určíte jejich druh, nemůžete sem dát ten opačný. Pokud se tedy na začátku po zisku prvních karet rozhodnete, že do trojky dáte chobotnice, už sem v průběhu celé partie nemůžete položit kraby. Veškeré trojky s kraby, které v průběhu zbytku hry získáte, tak musíte zahodit bez užitku.
Pokud navíc sebral takové špatné číslo, musí zahodit i všechny ostatní karty stejného čísla. Zvířata se o místo ve zvonu poprala a dovnitř se nedostalo žádné z nich. Ale stále hovoříme pouze o jednom čísle. Ostatní, pokud vyhoví vaší předchozí volbě nebo je pokládáte do prázdné helmy, si vyložit můžete.
Souboj o podmořské živočichy končí v okamžiku, kdy vám dojdou karty a už není možné dosáhnout znovu součtu dvanáct ve středu stolu. V tuto chvíli si všichni hráči sečtou celkový počet zvířat, které se jim podařilo nastřádat. Z toho jasně vyplývá, že karty s více zvířaty mají větší hodnotu, než ty nižší. Hráč s největší zoo se stává vítězem.
Home Sweet Home je překvapivě pěkná a jednoduchá karetní hra, která vás naučí nejen počítat, ale také plánovat. V ruce totiž neustále držíte nějaké karty a podle vyložené sady krabů a chobotnic se můžete snadno rozhodnout, jestli máte zájem právě o tyto karty nebo ne. Můžete je navíc podstrčit i soupeři, kterému se nehodí.
Ačkoliv zpočátku může hra vypadat náhodně, ve skutečnosti zde je náhoda pouze to, které karty vám přijdou do ruky. Ale i s nimi a s jejich čísly lze poměrně zdárně pracovat. Jen je třeba plánovat dopředu a sledovat snahu soupeřů.
V celém průběhu partie vás provází pěkné ilustrace, které jsou vtipné a je jich poměrně dost různých. Pro každý počet zvířat tu je jiná s odlišnou polohou a rozestavením zvířat. Hra tak zůstává také vtipná, což je dobře.
Home Sweet Home je jednoduchou rodinnou zábavou, což je dobře. Kvalitních her podobného typu není zase tolik, aby si mohli hráči příliš vybírat. Tato hra vám navíc pomůže s výukou počtů a ještě potrénuje taktické myšlení. Kdo by si nešel zaplavat s chobotnicemi?
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Annick Lobet |
Ilustrace | Christophe Swal |
Vydavatel | Gigamic |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Animals, Card Game |
Mechanismy | Hand Management |
Rodina | Animals: Crabs, Animals: Octopuses |
Více o hře.
+ kovová krabička
+ cena
+ jednoduchá hra o sbírání bodů
+ vtipné ilustrace
+ vhodná hra pro děti
+ karty bere ten hráč, který přiložením karty do středu přesáhne součet dvanáct
+ nechat si můžete jen karty, jejichž čísla dokážete všechny uložit do zvonů
- není vhodné pro pokročilé hráče