Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Trans Europa a Trans Amerika – dvě železnice v jednom boxu

transeuropa-01

Železnici nepostavíte za den. Koleje, po kterých se prohání kovová monstra o váze stovek tun musí být pevnější než základy domu. Jenže tam, kde by se dalo říct, že spěch ničemu nepomůže, kazí všechny plány konkurenční prostředí. A tak se dělají různá úpravy, zkratky a zásahy, které by se dělat jednoduše neměly.

Do role stavitelů se dostanou hráči zásluhou deskové hry Trans Europa, kterou vytvořil Franz-Benno Delonge. Hru v nové edici vydala společnost Ravensburger v roce 2018, ačkoliv původně se jedná o hru až z roku 2005.

Krabice má docela velkou plochu, ačkoliv je nízká. Na víku vidíme lokomotivu na cestě, ale za rozměry boxu může hlavně herní plán. Ten je sice složený na čtyřikrát, ale i přesto zabírá celou plochu. Mapu si hráči vyloží před sebe na stůl a uvidí na ní spoustu trojúhelníkových tvarů, které představují možné trasy pro koleje. Jednoduché čáry jsou rovinaté pasáže, zatímco dvě rovnoběžné čáry vedou náročnějším terénem, například přes hory.

transeuropa-08

Vedle plánu připraví nejen nabídku všech plastových vagónků, ale také hromádky pěti karet měst (rozdělené podle barvy na zadní straně). S těmito kartami začne také příprava samotných účastníků, protože ti dostanou po jednom náhodném exempláři od každé barvy do ruky. Navíc si ale hráči musí zvolit každý barvu a svoje figurky rozestavit na stupnici cti (čestné body) a před sebe.

Ještě před začátkem stavby si hráči každý vyberou svoji startovní pozici na mapě a položí na tento průsečík svoji figurku. Potom už se hráči začnou střídat v tazích, ve kterých se budou snažit především pokládat svoje vláčky. Buď dva na jednodušším terénu nebo jeden v náročném, ale vždy musí být napojeno na startovní stanici hráče, prostřednictvím nepřerušované železniční sítě.

Kolo pokračuje střídáním hráčů a přikládáním vozů do momentu, kdy jeden z účastníků partie propojí všech pět měst, které mu předepisují karty rozdané na začátku. V tu chvíli se stavění přeruší a následuje fáze hodnocení. Hráč, který způsobil konec kola, získá čtyři čestné body a posune tak svoji figurku na stupnici. Ostatní mohou dostat body za předpokladu, že jim k dokončení sítě jejich pěti měst chybí čtyři nebo méně kolejí.

transeuropa-03

Následuje další kolo, do kterého hráči dostanou novou sadu měst, které si opět drží skryté před soupeři. A zase se snaží být nejrychlejší ve spojování. Partie končí vítězstvím toho hráče, který jako první zaznamená třináct bodů.

Trans Europa je tou nejjednodušší hrou o propojování na mapě, jakou si dokážete představit. Ale právě v tom je její síla, protože na mapě neustále přibývají nové vagónky. Hráči k tomu nepotřebují žádné karty ani suroviny, jednoduše v každém kole umístí novou destičku. No a je pouze na jejich schopnostech, jak rychle dokáží postavit svoji železniční síť a využít u toho třeba i koleje soupeřů.

Jenže z toho se klube současně i hlavní nedostatek. Náhoda. Pokud někomu přiřkne štěstí pět měst, která jsou vůči sobě lépe postavená, pak jednoduše má lepší šanci na vítězství. Ale taková jedna výhra ještě jaro nedělá, protože na celkovou výhru jsou třeba minimálně čtyři kola. A tak nakonec je všechno o schopnosti přizpůsobit se situaci na plánu a dobře umisťovat své vozíky.

transeuropa-10

Neméně důležitá je ale také volba startovní pozice vzhledem k obdrženým městům. Už tady začíná hrát prim taktika a hráči svůj úspěch mají zcela ve své moci. Každý krok a každé rozhodnutí tu hraje překvapivou roli, ale při tom vše je jednoduché a přístupné pro všechny, bez ohledu na zkušenosti. I pro děti kolem osmi let, které už systém zvládnou.

Jednotlivá kola mají pouze několik minut a celá partie se i s vyšším počtem hráčů vměstná do půlhodinky. Nejlépe pak hře svědčí více účastníků, protože pak je to hodně o tom nejzajímavějším potenciálu hry – nutnost využívat sítě soupeřů, počítat s nimi a předvídat jejich kroky.

Původní zahraniční verze podle Internetu obsahuje i rozšíření Vexsation, které by mělo přinášet tři dřevěné destičky. Česká verze ale tuto variantu překvapivě neobsahuje. Součástí boxu jsou ale bonusové karty, které mění pravidla pro jednotlivá kola. Vždy je odhalena jedna a její úprava platí pro všechny stejnou mírou.

transeuropa-12

O kvalitách hry svědčí už fakt, že se dokázala na trhu udržet už od roku 2005. A tvorba železničních spojení vás bude bavit především díky neustálému vývoji. A ještě je třeba zmínit druhá strana herního plánu, která nabízí jinou mapu a odlišné rozložení.

Zpracování je jednoduché, asi vám nevezme dech, ale při tom velikost desky i plastové vagónky potěší. Jelikož hra celá je jednoduchá, tak veškerá pravidla pro základní variantu se vejdou na jeden list A4.

transeuropa-13

Trans Europa je překvapivě strategickou hrou, ačkoliv na první pohled vše působí náhodně a extrémně jednoduše. Při tom s pouhým umisťováním vagónů dokáže pracovat a nabízet všem účastníkům to, co chtějí. Zábavu. Trans Europa je zajímavá a kvalitní hra, kterou všem milovníkům vláčků a jednoduché taktiky doporučujeme.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFranz-Benno Delonge
IlustraceAlessandra Cimatoribus, Franz Vohwinkel
VydavatelRavensburger
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 6
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieTrains
MechanismyConnections, Race, Score-and-Reset Game
RodinaContinents: Europe, Country: USA, Game: Transamerica, Misc: Mensa Select
Alternativní názvyTrans Europa + Trans America

Více o hře.

Recenze: Trans Europa a Trans Amerika – dvě železnice v jednom boxu
Trans Europa je vláčková zábava, ve které hráči dostanou pět karet a jejich úkolem je spojit tato města s pomocí svých figurek. V tahu není možné prakticky nic jiného dělat a díky tomu neustále roste síť kolejí. Dynamika, rychlost partií a několik kol, které minimalizují dopad náhody. To všechno dohromady znamená, že Trans Europa je kvalitní rodinná hra.
Klady:

+ rychlá kola
+ více kol minimalizuje náhodu
+ zábavný průběh
+ dvě mapy
+ taktické možnosti
+ tajné karty měst
Zápory:

- jednoduchost pro náročnější hráče
- chybí jedno rozšíření
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Steam Park – zábavní park na stole