Když jsem poprvé přišel na farmu se zásilkou, hledal jsem psa v boudě a prasátko v chlívku. Místo toho na mě na řetězu vyrazil vzteklý kohout a u koryta s pomejemi se spokojeně protahoval oslík. Jako by tady bylo všechno jinak.
A všechno je opravdu jinak v celém městě LogikTown, za jehož obyvateli zavítají na návštěvu hráči. Vstoupí do světa, který vytvořila dvojice Avi Winer a Mikl Ganor. Logická novinka vyšla v roce 2020 v produkci firmy Piatnik a to i v češtině.
Na víku menší čtvercové krabičky vidíme lidské i zvířecí hrdiny, jejichž figurky najdou zájemci i v plastové podobě uvnitř boxu. Vyloví je ze dna a položí stranou, zatímco si budou v knížce zadání vybírat hádanku, kterou chtějí řešit.
Zadání zvoleného úkolu hned v záhlaví určuje počet domů, které bude třeba navštívit. K tomu se musí vybavit také figurkami, které jsou vedené v zadání. Zbytek listu už představuje pravidla, která je třeba zkombinovat, aby se nakonec luštitel dobral k jednomu jedinému možnému řešení.
Každý řádek dává určitou informaci a pouze dedukcí nad nimi se dá najít, kdo kde bydlí. V prvních hádankách, které jsou hlavně na rozkoukání, jsou pravidla jednoduchá. Postupně se ale k zakroužkovaným puntíkům s přesným bydlištěm a sousedství přidávají i další podmínky. Není to ale tak snadné, že by ke každému domu patřila jedna figurka. Naopak některé bydliště může sdílet více postaviček či mazlíčků.
Postupně od jasných informací se krok za krokem dá dobrat logickou úvahou. Jen někdy není snadné v počtu řádků se zadáním určit tu, kterou je třeba vyhodnotit příště. A ve chvíli, kdy se u vyšších obtížností objeví i dílky střech, začne být opravdu horko.
Krabice obsahuje celkem sedmdesát úkolů, které mají postupně se zvyšující obtížnost. Tu lze snadno určit také podle počtu domů na stupnici od tří do pěti. Čím víc domů, tím náročnější bude celkové řešení. U těch nejtěžších úkolů pak je bloček opravdu plný odshora dolů a obsahuje klidně až čtrnáct pravidel, které je třeba dedukcí kombinovat.
V tomhle novém hlavolamu se skvěle snoubí výborné zpracování s pořádnou výzvou pro luštitele. Naštěstí první úkoly jsou opravdu snadné a mohou se tak do světa farmy a jejích obyvatel ponořit také děti, a to překvapivě už od pěti let. Pokud jim totiž vysvětlíte základní mechanismy a pochopí pár ikonek, mohou s klidem prvních deset hlavolamů absolvovat a jejich plněním růst a zlepšovat se v potřebných způsobech uvažování.
V brožuře zadání, která má kroužkovou vazbu, jsou na konci obsažená i řešení. Ta obsahují jednoduše výsledné rozložení figurek, takže pokud by chtěl někdo podvádět, tak si nahlédnutím sem pokazí celý úkol. Ale jaký by pak měla tahle hra smysl? Proto je dobře řešení používat opravdu pouze na kontrolu správnosti řešení.
Sedm desítek zadání je spousta. Vzhledem k náročnosti pozdějších úkolů bude dítě s hrou růst a rozhodně všechny řešení nenajde hned. Pokud bude chtít vše vyřešit, může box vydržet doma i několik let. Čas od času jej prostě bude dobré vytáhnout a zase prověřit zlepšené vnímání vazeb mezi jednotlivými řádky.
LogikTown je sada dedukčních úkolů, které se nám líbí. Jsou založené na klasickém systému podmínek, které dávají smysl pouze dohromady. Skvělým nápadem je ale zařazení druhé úrovně, protože v rozmístění figurek nehrají roli pouze figurky, ale také střechy. Hromada řádků s ikonami prověří i ty sebevědomější hráče, ideálně ale LogikTown poslouží, když s dítětem poroste.
+ figurky lidí i zvířátek
+ střechy komplikují situaci
+ dostatek zadání
+ přehledné ikony pravidel
+ už od pěti let
+ roste s dětmi
+ učí dedukci
- nic