Když vešli Rajesh a Howard do kanceláře svého kamaráda, uviděli Sheldona, jak spí vsedě s hlavou položenou na stole. Tohle bylo divné. Sheldon byl neustále aktivní a u tabule počítal svoje bláznivé rovnice. Jenže minulá noc byla pro geniálního fyzika opravdu náročná.
Přesně v 11:47 v noci se u jeho okna objevil cvrček. Nejdříve si bzukal jen tak potichu, ale pak, asi ve snaze přilákat samičku, se rozhodl cvrkat naplno. A Sheldon, který má lehký spánek, se vzbudil. Nejenže nechápal, jak někdo může chtít vůbec samičku, natož v tuto hodinu, ale především mu nešlo do hlavy, proč si k tomu vybral právě jeho okno.
Zbytek noci strávil vymýšlením a zkoušením způsobů, jak se malého Romea z parapetu zbavit. První nápad bylo pozvat Leonarda, aby ho zahnal. Jenže pak si uvědomil, že jeho spolubydlící se bojí všeho malého s větším počtem nohou. Za pomoci svého nejméně oblíbeného komiksu o Daredevilovi ťukal na okno, které o hodinu později rozbil Andúrilem z Pána prstenů. Ale ani mocného meče se cvrček nezalekl a ustal až se svítáním, kdy začal Sheldonovi jeho pravidelný program. Prvním místem, kde si mohl opravdu odpočinout, byla až jeho kancelář.
Tak se vracíme zpět do současnosti. Do té patří i nová party společenská hra The Big Bang Theory: The Party Game, která vznikla na motivy stejnojmenného seriálu. Ten už letos zakončuje svoji šestou sezónu dvacetiminutových dílů a těší se stále větší popularitě. Jeho tvůrci prokazují ohromnou zásobárnu nápadů. Pokud jste jej ještě nedávno neznali, tak zásluhou televizní stanice Prima COOL se můžete s těmito hrdiny setkávat i v českém jazyce, pod doslovně přeloženým názvem Teorie velkého třesku.
Americká společnost Cryptozoic Entertainment získala práva k tomuto seriálu a v její licenci vyrobila jednoduchou party hru pro všechny fanoušky. Autorem jejího principu je Ben Stoll. U nás můžete hru zakoupit například ve Fantasyobchodu, ale nezapomeňte, že texty na kartách budou stále v originálním, anglickém, znění.
Ano, říkali jsme karty. Ty jsou tím hlavním a nejdůležitějším, co se v čtvercové krabici s portréty všech hlavních účastníků, ukrývá. Těch zmiňovaných karet je opravdu hodně, konkrétně 180 jich je pouze modrých, teoretických.
Ale nemusíte se bát, ve skutečnosti nemají s fyzikou společného vůbec nic, místo toho na nich najdete nejrůznější situace ze seriálu i s citací. Určitá teorie na nich ovšem napsaná je: konkrétně nějaká postava, předmět nebo povolání zmiňované v seriálu. Mezi modrými kartami najdete také čtyři karty Bazinga, které mají ve hře specifickou podvodnou funkci, ale hráči je mohou zahrát pouze jedenkrát.
Obyčejné modrásky budete přiřazovat k dalším 75 červeným kartám experimentů a to podle svého nejlepšího úsudku. Červené karty představují témata, která se budete snažit co nejlépe dodržet.
Kromě karet v balení najdete hromádku žetonů (po vycvakání) s různými čísly od jedné do pěti, od každého přesně dvanáct kusů. Čísla jsou od sebe pro snadnější rozeznatelnost odlišené také barvou. A v balení jim dělají společnost ještě obálky, které využijete při speciálních experimentálních formulích.
Jak se to celé hraje, se dozvíte z malého listu papíru, který je popsaný zbytečně drobným písmem. Lepší by určitě bylo, kdyby měly pravidla větší rozměr (například přes celou šířku krabice). Font by díky tomu byl větší a čitelnější. Ale vzhledem k faktu, že je hra směřovaná na mladé publikum, které je hlavním konzumentem seriálu, asi to zase tolik nevadí.
Průběh partie není nijak složitý a vlastně se jedná o variaci na u nás ne moc známou hru Apples to Apples (jablka k jablkům). Prostě se snažíte přiřadit k vyloženému tématu co nejbližší kartu. Ze známých her můžeme asi přirovnat nejlépe k Dixitu (recenze), ovšem pouze velmi vzdáleně.
Každý z hráčů dostane jednu obálku a především sedm modrých karet, které drží v ruce a neukazuje ostatním. Všechny ostatní modré karty vytvoří dobírací balíček. Zamíchat musíte také červené experimenty, které zůstanou ležet zatím všechny pohromadě.
Partie The Big Bang Theory Party Game vyžaduje přítomnost alespoň tří hráčů, což má jednu důležitou příčinu. Každé kolo jeden z hráčů nehraje a místo toho se stává rozhodčím. Tato role se pak s každým kolem posouvá kolem stolu tak, aby každý vynechal vždy pouze jedno kolo.
Takový rozhodčí nejdřív sejme horní kartu z balíčku červených experimentů a ukáže ji hráčům. Jejich úkolem je trefit se do tématu nebo přiřadit k námětu co nejvtipnější odpověď obrázkem dolů. Jakmile mají všichni hráči karty položené, karty se zamíchají a nastává vyhodnocení.
To je úkolem pro soudce, který musí rozdělit body. Nesmí z toho dělat žádnou vědu a protože ani neví, kdo kterou kartu zahrál, nemůže ani nikomu nadržovat. Místo toho prostě vybere karty v tom pořadí, v jakém se mu líbí a zdají se mu nejvíce trefné pro danou kategorii. Nejlepší odpovědi dá žeton o hodnotě maximálních pěti bodů, další v pořadí dostane čtyři, a tak dále až do jedničky. Pokud je ve hře víc, ostatní nedostanou nic. Hráči se přihlásí ke svým kartám, rozeberou si žetony, role rozhodčího se posune a začne další kolo.
Partie se odehrává na celkový počet kol. To je nejlepší způsob, jak zajistit, že všichni mají stejný počet odehraných kol jako soudce i jako odpovídající. Kdo za průběh partie získal nejvíce bodů, ten se stává vítězem.
Kdyby to bylo všechno, možná by vám to připadalo málo. Proto tvůrci přidali do partie také karty experimentálních formulí, které vyžadují odpovědět dvojicí karet. Tomu samozřejmě odpovídá také téma na kartě, takže hra stále dává smysl a tyhle speciální otázky ji obohacují.
A pak jsou tu karty Bazinga! V balení jsou pouze čtyři, což je na velký počet modrých karet poměrně málo. V krabici ale najdete šestnáct nepotištěných karet, ze kterých si můžete udělat svoje libovolné akce a upravit si tak hru! Už tohle samotné je skvělé, protože fantazii se meze nekladou. A doporučujeme některé z nich přetavit právě na další karty Bazinga. Pokud někdo z hráčů po odevzdání odpovědí zahraje takovou akci, musí rozhodčí vyměnit svoje aktuální téma za novou kartu. Odpovědi ale zůstávají, což vytváří velice zábavné výsledky.
Na čem záleží vaše vítězství nebo prohra? Pochopitelně je zde zčásti štěstí, protože musíte mít v ruce ty správné karty, kterými se na téma dá vtipně nebo zajímavě odpovědět. Jenže mnohem důležitější je znát hráče, který je soudcem v daném kole. Právě jeho musíte svojí kartou zaujmout a musíte správně odhadnout, co ho nejvíce rozesměje. Pouze tak můžete nastřádat body.
To ovšem vyžaduje, aby se hráči navzájem znali. Proto není The Big Bang Theory: Party Game vhodná na náhodná setkání s cizinci. Místo toho si ji nejlépe užijete mezi kamarády a nejlépe takovými, s nimiž se díváte i na tento skvělý seriál.
Přes svůj naprosto jednoduchý a možná až hloupý herní systém je hra zábavná a především plná smíchu, které vyplývají z kombinací karet a daných situací. Ovšem potřebujete k tomu tu správnou partu lidí. Není ani vlastně třeba, aby byly fanoušky seriálu. Samotná témata karet a fotky jsou dostatečně šílené, aby vás pobavily samy o sobě.
Vlastně nemůžeme říct, že by ve hře bylo něco vyloženě vázané na populární seriál, podle něhož je vytvořená. Princip je od tématu oddělen a jako předloha by mohl být teoreticky zvolen jakýkoliv seriál nebo cokoliv jiného.
Hra není pouhou kopií své jablkové předlohy, ale místo toho přidává do partie nové akční karty a také druhy odpovědí. Navíc zásluhou prázdných karet zůstává místo i pro vaši fantazii a tvůrčí schopnosti, jejichž prostřednictvím si ze hry můžete udělat svůj unikát.
Vysoký počet karet vám zaručí, že partie budou od sebe dostatečně odlišné. Zvlášť s přihlédnutím k faktu, že v kombinaci s již známým tématem budete mít v ruce jiné karty. Na co však musíme trochu upozornit je určitá lechtivost některých karet, která zapříčinila doporučení hry až od patnácti let.
The Big Bang Theory: Party Game není hra, která by zaujala všechny. Nebude se líbit každému, ale svoje publikum si rozhodně najde. A nemusí to být nutně jen a pouze mezi fanoušky seriálu, kteří ovšem ocení hlášky a fotky z této show. Všechno pramení z jednoduchého systému, který každý pochopí během jedné minuty. Ale vítěz přesto není jistý, protože se musíte trefovat ostatním do vkusu. A to někdy není jednoduché, jak nám už tolikrát demonstrovalo duo Sheldon a Leonard.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Ben Stoll |
Vydavatel | Cryptozoic Entertainment, Pegasus Spiele |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 3 - 7 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (3 voters) |
Kategorie | Card Game, Humor, Movies / TV / Radio theme, Party Game |
Mechanismy | Hand Management, Simultaneous Action Selection |
Rodina | TV Shows: The Big Bang Theory |
Alternativní názvy | The Big Bang Theory: Das Partyspiel |
Více o hře.
+ téma obrovsky populárního seriálu
+ fotografie a citace
+ chytlavý party princip
+ více variant odpovědí
+ karty Bazinga!
+ volné karty pro úpravu
+ celkový vysoký počet karet
- není úplně originální
- téma vlastně nijak se hrou nesouvisí
- lechtivé karty mají za následek doporučení hry až od 14 let