Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hamouni – škraně plné dobrot

Když už někde sbírám jídlo, není to jen nějaká troška. Přece se nebudu trmácet někam jen proto, abych si donesl jeden oříšek nebo kousek ovoce. Vezmu si co mi packy a pusa unesou, abych nemusel mít strach, že budu v zimě hlady. Zásoby přece musí být!

Na hráče čekají role svišťů, mývalů, veverek i křečků v malé hře Hoarders. Tento název se nachází na víku krabice, které je po stranách počeštěné, ale překlad titulu se dozvíte až z brožury pravidel. Hra totiž v české edici má název Hamouni. Jejím autorem je Eric Hanuise, ačkoliv nápad začal u Andyho Nigglese. Hra vyšla nejdříve pod křídly společnosti Flatline Games, v roce 2020 pak pod hlavičkou firmy Granna. A odsud už to byl jen kousek na police českých obchodů, ozdobená grafikou Christine Deschamps a Maëva Da Silva. Lokalizaci zajišťuje společnost Pygmalino.

Na víku vidíme řadu hrdinů, kteří si všichni dělají zálusk na jeden oříšek. Uvnitř čekají sady karet akcí, které si hráči rozeberou podle zvolené barvy. Získají tak pět exemplářů akcí, každou s jiným zvířátkem. To destičky zásob stačí zamíchat a položit do středu stolu jako nabídku a po třech rozdělit jednotlivým účastníkům, kteří si je rozloží před sebe jako začátek své sbírky.

V každém kole začínají hráči společně tak, že si každý vybere dvě z pěti akcí, které mají v ruce k dispozici a položí jejich karty před sebe obrázkem dolů. Ve směru hodinových ručiček pak jeden po druhém svoji volbu odhalují a to vždy pouze jednu kartu.

Základem snahy je samozřejmě zisk nových destiček zásob z hromádky. To umožní veverka, která hráči okamžitě přinese jeden dílek. Podobně i bobr umí ukořistit ze středu rovnou tři, ale hráč musí být jediným, kdo bobra v daném kole vybral. Pokud i někdo ze soupeřů má před sebou akci bobra (a jeho odhalením to dokáže), pak právě a jen on (oni) získají zásoby namísto hráče na tahu.

Další dvě akce se točí kolem možností útoku. Zásob je málo, takže je povoleno krást oříšky i ostatním zvířátkům. Hráč zahraje mývala a může okamžitě ukrást jeden dílek ležící před libovolným hráčem. Ten se ale může bránit s pomocí křečka, pokud jej vybral jako jednu ze svých dvou karet. Poslední možností je svišť, který umí zopakovat schopnosti karty zahrané dříve.

Jakmile všichni odehrají své dvě karty a snad i získají nějaké zásoby, kolo končí a všichni si mohou své akce znovu vzít do ruky, aby měli pro další kolo zase plný výběr. Cíl je pro všechny stejný. Být tím prvním, komu se podaří nastřádat pět kusů zásob jednoho konkrétního druhu.

Hamouni mají jednoduchou náplň v podobě sbírání sad. Hráči k tomu používají všichni stejné prostředky, ale každý má volnost k výběr pouze dvou z pěti akcí. A to pěkně pořád dokola v rámci opravdu jednoduchých pravidel, které zvládnou ti rodiny s menšími dětmi teprve začínajícími školní docházku.

Není jednoduché při tom najít vyváženost mezi sbíráním a obranou. Křeček je důležitou kartou, ale stejně tak bobr. Jeho načasování je ale naprosto zásadní, protože pokud se netrefíte, pak sami nic nezískáte, a ještě pomůžete soupeřům.

Dobírání destiček je zcela náhodné. Vítězství a úspěch je tedy nakonec bez ohledu na schopnosti a plánování čistě a jen závislé na štěstí. Ovlivnit můžete pouze to, jakou destičku ukradnete soupeři, pokud se nedokáže bránit.

Protože je důležitou součástí partie také útok na soupeře a případná obrana, je pro hru doporučený počet alespoň tří hráčů. My toto číslo ještě o jednoho účastníka zvýšíme, protože pak je to teprve ta pořádná napínavá bitva. Ta ale i s více rivaly stále bez problémů trvá pouze nějakých patnáct minut, tedy velmi pěkné číslo, aby zůstala lákavá i pro příští hraní.

Je dobře, že pozornost dostalo i zpracování a grafika této jednoduché hry. Ta vypadá opravdu moc pěkně a při tom i samotné karty obsahují ikony připomínající schopnosti jednotlivých zvířátek. Nemusíte tedy tápat, stačí se podívat.

Hamouni jsou skvělí hlavně pro rodiny s menšími dětmi, které se u této novinky skvěle zabaví. Nebude jim při tom vadit, že sbírání sad je velmi často používaným mechanismem a Hamouni tedy nejsou nijak extrémně originální. 

Recenze: Hamouni – škraně plné dobrot
Hamouni, neboli Hoarders, jsou hrou extrémně jednoduchou. I přesto ale neponechává nic náhodě a na hraných kartách jsou přímo natištěné jejich efekty. Účastníci vždy mohou použít dvě a snaží se sbírat sadu konkrétních dobrot tak, aby jich měli předepsaný počet dřív, než soupeři. Partie je dynamická, s důrazem na útočení na protivníky. Hoarders jsou (možná i kvůli té konfliktnosti) výbornou hrou pro děti a jejich rodiče.
Klady:
+ rychlá partie
+ vhodná pro malé děti
+ možnost krást dílky soupeřům
+ jednoduchost
Zápory:
= neoriginální
= náhodné
Prozkoumávejte dál
Recenze: Reavers of Midgard – pouť za slávou