Bylo jednou jedno město, které kladlo důraz na to, jak voní a vypadá. Vyhnalo ze svých ulic ošklivá auta, silnice i kouřící továrny. Místo toho se obklopilo úrodnou zemí. Netrvalo dlouho a všude začaly růst záplavy rostlin všech tvarů a barev a z města se stalo nádherné místo pro život.
Všechny tři stěžejní vlastnosti zapsali tvůrci v Nakladatelství Plot do názvu svojí hry Země, Město, Rostlina. Hlavními hrdiny hry jsou kulaté karty z tvrdého papíru s povrchovou úpravou. To vše v mrňavé zelené krabičce. Zadní strana každé karty odpovídá vždy jedené z osmi dostupných barev a potažmo jednomu z osmi témat.
K dispozici jsou: rostlina, řeka, zvíře, jídlo, země, město, jméno a věc. Hráči všechny karty nejdříve zamíchají a vytvoří z nich dobírací hromádku. Poté otočením horní karty z balíčku a jejím položením hned vedle tak, aby byla viditelná pro všechny účastníky, odstartuje partie.
Dvojice karet ukazuje přesné zadání pro aktuální kolo. Barva ze zadní strany karty určuje téma. K němu si na druhé kartě najdou písmenko, a to v kolečku stejné barvy. V základní variantě hry si nemusí všímat ikon soviček koukajících uprostřed. Všichni se snaží současně a kdo jako první vykřikne správnou odpověď začínající tímto písmenem, se stává vítězem kola a získává kulatou kartu. Navíc má vítězný hráč druhou výhodu – může otáčet kartu pro následující kolo.
Partie tak pokračuje odkrýváním a výkřiky dál až do momentu, kdy jeden z hráčů po odehrání všech karet má největší hromádku. Špatná odpověď při tom není nijak penalizovaná. Takže rozhodne pouze čistý počet karet a ten, kdo byl nejúspěšnější v jejich sběru, vítězí ve hře.
Zadání a písmenko. Dohromady tvoří přesně to, co bychom od hry Země Město Rostlina očekávali. A stejně jako u lidové zábavy, i tady se ukrývá za titulní trojicí témat daleko víc. Konkrétně osm. Ke každému může náležet různé písmeno, ale karty současně zaručují, že se zadání nebude v rámci partie opakovat.
Všechno je to rychlé, protože hráči všichni soupeří v tom, kdo bude nejrychlejší. Málokdy se tedy stane, že by se na něco čekalo. Samozřejmě se může výjimečně stát, že hráči nedokáží vymyslet na zadání nějakou odpověď. A pak může celá partie trvat třeba i půl hodiny, ale to je rozumným maximem.
Protože je zaměřena na slovní zásobu, mohou ji hrát už malí začínající školáci. Je ale důležité, aby měly srovnatelné soupeře, protože dospělí dokáží rychleji vymyslet vhodné slovo a zareagovat. Ale s každým kolem a každou partií se její účastníci dozvídají nová slova a jejich zařazení. Příště, až se bude hrát, určitě jej mohou použít. Ale právě tady je problém, protože sada písmen pro každé téma zůstává stejná.
V kruhových pravidlech na účastníky čekají varianty, které prověří další úroveň slovní zásoby. Sovičky na kartách totiž ukazují, kolik by měl hráč ve variantě vykřikovat slov (odpovědí). Nebo mohou své snažení vytrhnout z času , aby na jednotlivé odpovědi měli dostatek času. Tady přijde na přetřes tahová varianta.
Děti i dospělé v krabičce Země, město, rostlina čeká příjemná slovní zábava, ve které musí ukázat svoji slovní zásobu. Vyhrává ten, kdo je nejrychlejší, ale nestačí jeden náhodný úspěch. Je třeba získat karet co nejvíce. Témata jsou dobře zvolená a dávají hráčům solidní variabilitu.
+ rychlá partie
+ sovičky
+ kombinace zadní a přední strany karet