Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax – rozšíření Jumper, Mixer a Splitter

Je to kuličkový Freestyle. Jednou vyskočí, příště se zatočí a jindy se vymění s další kuličkou, až nevíte, kam se v jejich představení dívat. Dechberoucí rychlostí se řítí z kopce dolů, občas na chvilku zase vyjedou kousek nahoru, aby znovu nabraly sílu pro další prvek. Výhybky, loopingy a pády nechybí v žádném představení těchto parádních kuliček.

A takový kuličkový volný styl si mohou vyzkoušet i stavitelé v nových malých rozšířeních úspěšné kuličkové dráhy Gravitrax. Výrobcem zůstává společnost Ravensburger, která tak obohacuje nejen svoji základní bílou krabici (rozšíření Jumper neboli Skokan), ale i tu s názvem Gravitrax Pro (Mixer a Splitter).

Stavebnice Gravitrax je založena na pevné základně, několika sloupech nebo deskách, na které se do volného prostoru dají zavěšovat prvky. Právě mezi těmito pilíři se pak vinou kolejnice, které vytváří dráhu pro kovové kuličky. Ty využívají jednoduše sílu gravitace a umožňují celokovovým kuličkám nejen jezdit rovně a do zatáček po kolejnicích, ale také dělat různé triky s pomocí volně umístitelných destiček. Rozměry jsou velmi variabilní.

Nové boxy jsou klasicky malé svými rozměry, ale každý přináší do jeden nový nápad. Prvek, který tu ještě nebyl. Sice s nimi nepostavíte o moc větší dráhu, ale o to větší variabilitu a možnosti pro tvorbu konstrukcí budou všichni budovatelé mít.

Skokan jako jediný je v bílé krabičce. Uvnitř najdou hráči překvapivě jen několik kolejnic a pak jeden dílek, který lze zapojit do pohybu kuliček. Na rozdíl od jiných rozšíření nevyžaduje destička žádné kompletování a je rovnou připravena k použití. Je v ní pouze jeden tunel, jedna vodicí pozice a v ní nenápadně uschovaný malý bílý zobáček.

Když přes něj těžké kuličky při svém pohybu přejedou ze správné strany, jako zázrakem se celý dílek zvedne o pořádný kus vzhůru. V tu chvíli vypadá jako robot z Hvězdných válek, ale jak už jeho jméno napovídá, pomůže kuličce nahoru a posune ji zase o patro výš, kde by už měla čekat nějaká další část dráhy.

Další dva boxy už jsou černé, určené pro variantu Pro Vertical, ale nenechte se zmást, jsou kompatibilní i s těmi původními bílými stavebnicemi. V rozšíření Mixer totiž najdete jeden nový dílek. Ale k jeho sestavení budete potřebovat hned dvě šestiúhelníkové části, které spojíte do pater a obklopíte s pomocí tří průhledných destiček. Ty slouží jako zábrany, aby kuličky nevypadly ve špatný moment.

Tím, jak dovnitř spadne kulička, zamíchá se na vnitřním dílku, který není napevno a vystřelí jedním z otvorů ven. Právě ten zelený střed destičky není napevno, ale dokáže se překlápět ve třech směrech. Musí na něj ale kulička přijít ze správné strany, jinak mixér všechno pokazí. Stavitelé na to tedy musí myslet, ale pak při spuštění kuliček budou odměněni opravdu efektním trikem. 

Posledním boxem rozšíření, kterým se dnes budeme zabývat, je Splitter, tedy Rozdělovač. Podobně jako Mixér, i on je docela konstrukčně komplikovaný. Opět jej stavitelé musí složit ze dvou pater a průhledných zástěn, ale tentokrát do výbavy dostanou podivný nakloněný looping. Ten navíc překryjí propadlem na tyčinkách.

Díky tomu se kulička může zachovat hned třemi způsoby. Přijet by při tom měla pokaždé na horní patro, kde může nejen propadnout a zrychlit, ale také zatočit nebo dokonce jet rovně. Stavitelé opět musí velmi dobře vypočítat, kdy se jim jaké chování hodí, aby mohli správně dávkovat překvapení těm, kdo pak budou do stavebnice kuličky posílat.

Každé nové malé rozšíření je jiné. Každé má svoji originální myšlenku a líbí se nám, jak dokáží nové destičky obohatit celkový zážitek ze stavění. Čím více různých dílků máte, tím více vás stavebnice zabaví a na delší dobu. Především ty černé boxy totiž opravdu tentokrát jsou výrazně obtížnější. Ne na poskládání, ale na to, abyste je ve svém výsledném díle správně použili.

Opět krabičky potvrzují, že od nich nemůžete čekat to, že vám nabídnou více stavebních dílků, základen nebo kolejnic (až na výjimku Skokana, který je na nich založen). V pravidlech je nejen obrázkový návod na poskládání dílku, ale současně se mohou s využitím druhé sady obrázků dozvíš, jak to má fungovat správně.

Nové boxy nám dokázaly, že nápadů je stále spousta a kuličky mohou i nadále překvapovat. Stavění je opravdu variabilní a s každou novou možností přichází způsoby, jak jde posílat a měnit kuličky. A koho by pak nebavilo tvořit v neustále se měnící a vylepšující stavebnici? Gravitrax zůstává naší oblíbenou kuličkovou dráhou a poslední stavba zůstane ještě nějakou chvíli složená na hraní.

Prozkoumávejte dál
Recenze: S-Evolution – od první jiskry až do současnosti