Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: You be the Judge – staňte se soudcem

You be the Judge - balení

Některé případy, se kterými se setkáváme v televizi, nás překvapí a šokují. Nevěříte, že se to tak stalo. Nebo nesouhlasíte s výrokem soudu. Všechno mohlo být jinak, kdyby na rozhodčí židli seděl někdo jiný. V České republice nakonec všechno leží na bedrech jednoho muže nebo ženy, který musí rozhodnout a vynést verdikt. Někdy je ale lepší lidský soud, nebo alespoň porota v americkém stylu. Co myslíte, že je blíž pravdě?

Spravedlnost je těžké břímě, které v sobě částečně nese každý z nás. Ale všichni si můžeme udělat soud jen tak v hlavě a to je mnohem jednodušší. Teď máme konečně šanci vyzkoušet si na vlastní kůži jaké to je, rozhodovat o něčím osudu. Naštěstí to není ve skutečnosti, ale jen v karetní hře.

Před námi leží elegantní prolisovaná kovová krabička s portrétem soudce na víku. Hra se jmenuje You be the Judge a vyšla v Anglii pod dohledem společnosti Paul Lamond Games. Tu výjimečnou šanci zahrát si ji i v České republice nám poskytl internetový obchod Angličtina-hry.cz, který se zabývá dovozem her přispívajících k tréninku anglického jazyka. Myšlenka vzešla z hlavy Davida Maira a v roce 2009 hra poprvé vyšla pod hlavičkou Paul Lamond Games, existuje ale už od roku 1995..

You be the Judge - připravená hra

O krabičce už jsme vám všechno prozradili, ale teď nás čeká napínavější část objevování. Podíváme se dovnitř. Podobně jako u nedávno recenzované hry The Yes! No! Game (recenze) leží i zde nahoře pozoruhodně krátká pravidla. Řídce popsaná jedna strana velikosti A5 dává jasně tušit, že se opět bude jednat o velice jednoduchou hru, u které bude úspěch záležet na dalších komponentách ukrytých uvnitř.

Základ a srdce hry tvoří 200 karet, které na sobě mají pouze a jen anglický text. Žádné obrázky ani barvičky, jen prostý text. Karty jsou velké zhruba jako vizitky a jsou vyrobené také z podobně tvrdého papíru.

Jenže tyhle lístky jsou oboustranné. Na přední straně najdete delší text s tučným nápisem CASE a podtitulkem, jak se daný případ jmenuje. Podrobně na prostoru několika řádků se dozvíte základní důležité informace a také otázku, na niž budete muset odpovědět podle vlastního svědomí. Na druhé straně pak je kratší text s nadpisem VERDICT popisující opravdové rozhodnutí a také jeho zdůvodnění.

You be the Judge - rozehraná hra

Kromě karet najdete v krabici také kostku s čísly od jedné do tří. A pak tu je bloček s papírky, které slouží jako herní plán pro zaznamenávání úspěchů. Je rozdělený na dvě části – pro tým A a tým B a obsahuje vždy okruh o dvanácti čtverečcích. Lístků je třicet takže vám nevydrží zrovna dlouho, ale není problém je okopírovat a namnožit.

Na začátku partie vyjmete z krabice hromádku karet. Není třeba je vybírat všechny, protože se na ně zdaleka nedostane. Pořádně je zamícháte a položíte do středu plánu. Hráči se rozdělí na dva týmy, které proti sobě budou bojovat. Každý tým vytváří jednu porotu, která se bude rozhodovat pro konkrétní verdikt a musí se na něm shodnout. Vedle balíčku karet položí jeden papírek s herním plánem a tužku, kterou budou zaznamenávat svoje úspěchy.

Týmy se střídají v pozici čtenářů a poroty. Jeden hráč z týmu přečte nahlas text z karty (v přednesu by se kolegové v týmu měli střídat) popisující případ. Na druhé straně stolu sedí porota, která musí na základě daných údajů rozhodnout. Hráči v přednášejícím týmu si mezitím mohou přečíst i verdikt.

You be the Judge - karty

Po hromadné poradě se musí všichni shodnout na jednoznačném výsledku. Nesnaží se říct, co by udělali oni, ale spíš, jak se to ve skutečnosti stalo. Co tedy udělal soud? Odsoudil obžalovaného nebo jej zprostil viny?

Špatná odpověď neznamená pro tým nic, jen promarněnou šanci. Naopak v případě, že odpoví správně, hodí šestistěnnou kostkou a podle výsledného čísla si zaznamenají získané body. Zakreslí na lístek do své části tolik křížků, jaká hodnota jim padla.

Kterýkoliv z týmů získá jako první dvanáct bodů a okřížkuje tedy celé jedno kolečko na papíře, se stává vítězem. Tahle porota se dokáže lépe sžít s opravdovými soudci a jejich výroky, ale to neznamená, že uvažují spravedlivěji.

You be the Judge - rozehraná hra

You be the Judge je vyrobena na motivy opravdových soudních případů a to z celého světa. Můžete se tedy setkat i se zajímavými zákony, které u nás neplatí. Nebudeme vám ale kazit zážitek popisem žádného z nich, protože jejich čtení je velkou částí zážitku z celé partie.

V čem je tedy tahle hra nejzábavnější? Prvním lákadlem je objevování a zvědavost. Ale tím nejzajímavějším je fáze, ve které se celý tým dohaduje o svém rozhodnutí. Probírá opravdové plusy a mínusy a snaží se zjistit, co vlastně je na případu zajímavého a důležitého. To nutí hráče hledat v textu záchytné body a současně je tak učí takový psaný text analyzovat.

S podobnými karetními hrami, které obsahují konkrétní příběhy, se pojí jeden velice zásadní problém. Každou kartu můžete se stejnými hráči použít vždy pouze jednou. Většinu případů si snadno zapamatujete a příště už budete vědět správnou odpověď. A s tím mizí jakákoliv zábava. Naštěstí 200 karet je vyšší číslo, než nabízí třeba Černé historky.

You be the Judge - karty

Druhé mínus se pojí už se samotným průběhem partie. Hráči zapisují vždy tolik křížků, kolik jim padne hodnota na kostce. A protože se jedná o čísla jedna až tři, může štěstí mít výrazný vliv na výsledek. Proto doporučujeme hodit kostkou vždy pouze na začátku kola a to pro oba týmy. Ty však křížky získají stále jen v případě správné odpovědi. Doporučujeme také hlídat začínající tým tak, aby oba měli stejný počet šancí k zisku bodů.

You be the Judge lze hrát i s neangličtináři, ale v každém týmu musí být alespoň jeden hráč, který umí anglicky. Ten přečte a případně i přeloží zadání. Překládání není špatné i v případě, že jsou v partii anglicky mluvící hráči, protože si tak mnohem lépe trénují svoje dovednosti. A to je jedno z určení této hry, alespoň na českém trhu.

You be the Judge může být zajímavou volbou pro hodiny anglického jazyka. Současně ale nabízí zajímavou herní zábavu i pro hráče doma, ačkoliv ve skutečnosti se ani tolik o hru nejedná. Když pomineme přítomnost angličtiny, je zde velice zajímavý týmový element a všechny hry ubíhají velice rychle. O výsledku spolurozhoduje náhoda, což lze ale snadno vyřešit hodem kostkou společným pro oba týmy. Pokud jste tedy někdy přemýšleli, jaké to vlastně u takového soudu je, pak je tohle vaše dobrá příležitost to zjistit.

Recenze: You be the Judge – staňte se soudcem
You be the Judge není vlastně ani tak hra. Je to spíš zajímavý způsob, jak objevit svět spravedlnosti. Jednotlivé případy jsou variabilní a velmi často je použijete jako startovací bod následující debaty. Díky tomu se hra může protáhnout na mnohem déle než udávaných 30 minut, protože budete víc diskutovat než hrát. Ale to je dobře, protože o spravedlnosti by se mělo mluvit. Hra samotná má jednoduchý princip, který je zajímavý v tom, že hráči v týmu jako porota se musí domluvit a dohodnout na jednom výsledku. A to někdy nemusí být tak jednoduché, jak nás přesvědčil film Dvanáct rozhněvaných mužů. Ovšem o vítězi rozhoduje náhoda v podobě kostky, která už je tam trochu navíc. I ta dvoustovka případů se vám nakonec obehraje, ale mezitím se naučíte rozumět anglicky a ještě si velmi dobře popovídáte..
Klady:

+ hra vhodná pro rozproudění konverzace
+ zvědavost vás bude hnát za dalšími případy
+ dostatek karet
+ kovová krabička
+ unikátní nápad
+ učí nejen angličtině, ale i porozumění textu
Zápory:

- omezená životnost
- jen papírkový bloček a žádná grafika na kartách
- štěstí má vliv na výsledek díky kostce
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forceball – hokej budoucnosti