Jsme jako tým superhrdinů. Takových, kteří neváhají nastavit krk v džungli velkoměsta jen proto, abychom vám dovezli pizzu včas a teplou. V naší firmě jsme si své přezdívky všichni zvolili podle svých oblíbených ingrediencí na pizze. Máme mezi námi Balsamicara a Ančovimana. Ale já mám ze všeho nejradši lahodný bílý sýr, který nesmí chybět na žádné pizze. Uhodnete, jak se jmenuju?
Řady poslíčků s pizzou na zádech rozšíří i hráči ve hře Mozzaroller. Vytvořil ji designér Jeffrey D. Allers a jeho dílo svojí existencí rozšiřuje řady menších her společnosti Piatnik. A právě díky této firmě se hra dostává v češtině na naše stoly.
Celá hra se ukrývá v malé krabičce, kam by se nesměstnala ani ta nejmenší pizza. Ale i tak je tam dost místa pro sadu karet, kostek a žetonů, a ještě k tomu zůstane velká většina boxu prázdná. Pro střed stolu naleznou a vyloží kartu pizzerie a pod ni položí deset náhodných karet z balíčku objednávek. Dalších osm rozloží do středu stolu kolem karty pizzerie. Stranou připraví žetony dopravců (rozvozců) a hromádku trestných žetonů.
Začínající hráč si vezme osm kostek s ingrediencemi. S kompletní sadou hodí a z výsledku si vybere jednu ingredienci, kterou použije při kompletování pizzy. Vezme takovou kostku a položí ji na jednu z přijatých (rozložených) objednávek. Pro přípravu pizzy je možné použít i více ingrediencí z jednoho hodu, ale hráč s nimi musí vyplňovat stejnou objednávku. Pouze po jejím dokončení ještě může suroviny na kostkách využít na objednávkách sousedních.
Všechny nepoužité kostky lze znovu přehodit a doufat, že padne vhodná kombinace. S nimi lze opět pokračovat pouze na sousedních kartách těch, které už začal připravovat. Místo toho si ale může hráč také říct dost a vzdát se dalšího házení. To proto, že pokud po hodu nelze umístit žádnou ingredienci, hráčův tah končí a to může znamenat špatné zprávy.
Všechny dodané a splněné objednávky si hráč vezme k sobě. Pokud hráči zůstala nějaká rozpracovaná objednávka, kterou nedokázal dokončit, musí si za ni vzít trestný žeton.
Hráči současně plněním objednávek bojují o převahu v kartách objednávek jednotlivých barev. Ten, kdo má nejvíce dokončených pizz dané barvy, si pro sebe získá odpovídající žeton rozvozce. Ten žeton je v držení hráče ale pouze dočasně, pokud by některý z protivníků jeho počet překonal, tak jej získá pro sebe.
Po tahu hráči doplní výběr objednávek znovu do plného počtu osmi a pokračuje další hráč na tahu. V navazujících kolech už jistota osmi kostek s ingrediencemi neplatí. Za každý trestný bod, který má hráč v držení, musí jednu kostku odevzdat a házet tak s nižším počtem.
Když dojde zásoba objednávek na doplňování, doplní se z balíčku ležícího uprostřed pod kartou pizzerie. Pak už nastává konec partie. Jednotlivé karty pizz mají takovou hodnotu, z kolika ingrediencí se skládají. K tomu si přičtou hráči body za žetony rozvozců, které mají pod svojí kontrolou. A k tomu všemu ještě přičtou bonusové body za česnek a chilli, a to podle počtu karet, které má v držení. Ten z pizzařů, který má nejvíce bodů, se stává vítězem.
Mozzaroller je hra pro milovníky pizzy, kostek, mechanismu pokoušení štěstí a špetky toho sbírání sad. Hráči musí spléhat na svoje kostky, ale při tom použít jen ty, které se jim hodí. Tím si připravují prostor pro přehození některých výsledků tak, aby byli nakonec spokojení.
Jenže kromě prvního hodu je pak vše omezené tak, aby se stále zvyšovala pravděpodobnost, že dřív nebo později nebude žádná kostka k přiložení. To ještě nemusí znamenat problém, protože trestné body se udělují až za nedokončené objednávky. Pokud tedy nemá hráč žádnou rozpracovanou objednávku, protože všechny dokončil, tak se mu to riziko jednoznačně vyplatí.
Pizz na pečení je vždy dostatek, takže hráči se mohou svobodně rozhodovat a to tak, aby dokázali využít co nejvíc výsledků svého prvního hodu. Chytré nastřádání karet je tím nejcennějším způsobem, jak vše vyhrát. Při tom ale hráči musí dávat i pozor, jaké pizzy pečou, protože za některé přítomné ingredience je na konci partie bonus.
Hra není nijak složitá, protože je zamýšlená v první řadě jako rodinná zábava. Trochu překvapí ne úplně podařený popis pravidel, naštěstí ale pomohou pečlivě popsané tutoriálu. Samotná partie pak trvá v klidu dvacet minut a čekání může být delší, pokud se souboje zúčastní více účastníků. Při tom si vždy užijí rychlost každého tahu, pokud nedojde k vícenásobnému přehazování.
Mozzaroller tak je hrou na trénink počítání a jednoduchou zábavou s kostkami. Středobodem celého vesmíru je štěstí a schopnost načasovat správně ukončení kola.Hráči se střídají a boj o objednávky vrcholí. Pouze ten, kdo má předepsané spojení v nejvyšších postech, se stává vítězem.
+ plnění objednávek
+ jednoduchost
+ rychlé tahy