Svět znaků se ukrývá v každém sešitě. Když byste ztlumili světla, vypnuly všechny zvuky a tiše byste naslouchali, možná byste zaslechli jejich štěbetání. Nejhlasitější jsou písmenka. Mají o sobě vysoké mínění, protože lidé je používají nejvíc. Pomáhají jim dorozumět se. Jsou namyšlené a nikoho jiného do své společnosti nepustí. Když se nekoukáte, dělají hony na tečky, čárky a ostatní symboly, které jsou podle nich k ničemu.
To svět nejrůznějších tvarů vypadá úplně jinak. Jedná se o útočiště, kam se přichází schovat všichni, koho mučily písmenka. Najdete tady kolečko, hvězdičku, čtvereček, ale i méně obvyklý čtyřlístek nebo kosočtverec. Jsou různých barev podle toho, jakou tužkou zrovna jejich autor kreslil. Ožili a schovali se do vazby, místa, kam se písmenka bojí jít.. Tady si symboly hrají a my si dnes budeme hrát s nimi.
Zábavu se symboly nabízí logická hra Qwirkle z dílny německého vydavatelství Schmidt Spiele. Autorkou hry je Susan McKinley Ross a v roce 2010 za ni dostala vážené ocenění německé Hry roku, takzvané Spiel dej Jahres. O rok později se hra podívala i na český trh, ale trvalo jí dva roky, než se dostala i k nám do redakce, abychom o ní mohli poreferovat. Českým distributorem, který kompletně hru lokalizoval do našeho rodného jazyka, je společnost ADC Blackfire.
Na logickou hru se Qwirkle nachází v poměrně velké bílé krabici, která se na poličce jen tak neztratí. V jejích útrobách najdete pytlíky se spoustou černých kostiček. Spousta znamená v tomto případě konkrétně 108, přičemž každý čtvereček má rozměry zhruba 2×2 centimetry a také pět milimetrů na výšku.
Jejich povrch je pokrytý nejrůznějšími barevnými symboly. Najdeme jich zde celkem šest – očekávané kolečko a čtvereček doplňují ale třeba i dva typy hvězdiček – mnohocípá a čtyřcípá. Mezi znaky jsou ale pořád ještě rozdíly, protože každý z nich může být vyvedený v jedné ze šesti barev. Kromě tradičních červené, žluté, zelené a modré jsou zde ještě fialová a oranžová.
Když tedy vezmeme počet symbolů a vynásobíme jej počtem barev, dostaneme 36 kombinací. Právě tolik různých kostiček najdete v krabici. A od každého kusu jsou zde právě tři. Tím se opět dostáváme na už zmiňované číslo 108.
K nim patří v balení ještě důležitý velký pytlík, ze kterého budete dílky losovat. No a pak jsou tu už jen krátká dvoustránková pravidla, která vám rychle a jednoduše vysvětlí všechno, co potřebujete znát, abyste mohli hrát Qwirkle i vy.
K už vypsaným komponentám budete potřebovat ještě papír a tužku, které si nachystáte na stůl stranou. Každý z hráčů si na něj nakreslí svůj sloupeček se jménem a sem bude zaznamenávat získané body.
Všechny kostičky naházejte do pytlíku, kde je pořádně zamícháte. Pak si každý z přítomných soupeřů vytáhne šest dílků s barevnými tvary a postaví si je před sebe. Musí to udělat tak, aby ostatní neviděli, jaké symboly získal. Můžete tak buď kameny položit černými zády vzhůru a symbolem dolů nebo je postavit na poměrně tlustou stranu. Díky tomu získáte lepší přehled a nemusíte kostičky neustále znovu otáčet, abyste se podívali, jaké znaky máte a který chcete zahrát.
Ano, přesně tak to probíhá. V každém kole zahrajete ze svojí zásoby libovolný počet dílků, který sdílí jednu vlastnost. Může to být tvar nebo barva, na tom nezáleží. Partie samotná ale začne soutěží. Každý z hráčů si mezi svými šesti dílky najde barvu nebo tvar, který se tam vyskytuje nejčastěji. Toto číslo ohlásí ostatním a pouze ten, kdo má takových dílků nejvíc, vyloží tuhle skupinku na stůl vedle sebe do řady. Tím začala partie.
Nyní se hráči střídají na tahu a každý může přiložit k už vyloženým kostičkám nové do řady nebo sloupce. V jedné řadě (sloupci) však vždy mohou ležet pouze takové dílky, které mají shodnou jednu vlastnost. Řadu tak mohou tvořit třeba samá kolečka.
Jenže aby se tvary navzájem nehádaly, můžete současně do každé takové řady umístit jen jeden kámen od každého druhu. V našem případě s kolečky to znamená, že v řadě může být každá barva jenom jednou. Ale platí to i opačně. Pokud tedy máte řadu jedné barvy, mohou zde být vždy rozdílné tvary. Z toho jasně vyplývá, že každá řada může mít délku maximálně šesti kostiček.
Hráči mohou přikládat jeden nebo více kamenů, které však spolu musí při vykládání sousedit. Za svoji akci dostanou okamžitou odměnu v podobě bodů. Každý kámen má hodnotu jeden bod. Vy dostanete bod za všechny řady, které jste svým tahem úspěšně rozšířili. Svoji získanou hodnotu si zapíšete do sloupečku na papír, doberete si z pytlíku zpět do počtu pěti kamenů a předáte slovo dalšímu hráči na řadě.
A pak je tu Qwirkle, speciální tah, který vám přinese bonus šesti bodů. Dostanete jej, pokud se vám podaří dokončit (= zkompletovat) nějakou řadu o šesti symbolech nebo barvách. Musíte tedy mít ve svém majetku symbol (nebo barvu), který ještě v řadě není a přiložit jej. Ke klasickým bodům za řadu, případně sloupce, dostanete ještě šest bodů navíc.
Na konci kola si vždycky doberete stejný počet dílků zpět do zásoby. V průběhu hry se můžete dostat do situace, že vám nebudou vaše dílky vyhovovat. V takové situaci se můžete místo svého tahu rozhodnout pro výměnu několika nebo klidně i všech kostiček.
Partie pokračuje přikládáním jednoho nebo více kamenů až do chvíle, kdy dojdou v zásobě kostičky. V takové situaci hráči ještě pokračují až do chvíle, kdy už není možné další přiložit, nebo hráčům žádné nezbyly. Všichni si nyní sečtou svoje získané body zapsané na papír a hráč s nejvyšším bodovým ziskem se stává vítězem.
Qwirkle těží ze svojí jednoduchosti a intuitivního stylu hry. Nemusíte se nad ničím dlouho zamýšlet. Bodování je jasné: jeden bod = jedna kostička. Jediný princip, který si musíte trochu pamatovat je fakt, že se v žádné řadě nesmí opakovat prvek, podle kterého ji sestavujete – tedy barva nebo symbol. Důsledkem toho už pak je automaticky, že žádná z řad nesmí mít víc, než šest členů.
Díky tomu se hru naučíte velice rychle, ale mnohem těžší je vyhrávat. Stejně jako třeba v písmenkovém Scrabble, i tentokrát jste omezení náhodou ve výběru kostiček. Jenže máte mnohem širší možnosti jejich využití. Nemusíte je kombinovat, je důležité pouze hledat správné místo, kam se zrovna hodí.
Body vám mohou z jednoho tahu přinést i dvě linie. Je dobré na to myslet a sledovat, jestli se taková kombinace někde nenaskytne. Obvykle to bývá tak, že v jednom směru přikládáte kostičku jako tvar a v druhém jako barvu.
Qwirkle svojí jednoduchostí nadchne začátečníky, nenáročné hráče, ale především také děti. Hra slaví úspěch napříč světem a nejinak tomu bylo i u nás v redakci. Není problém hru představit a naučit už šestileté dítě, kterému rozvíjí hned několik nejrůznějších důležitých dovedností.
Materiál hry je velice podařený, kostičky nemají žádné hrany a vypadají na stole překvapivě elegantně. Nakonec nechybí ani stojánky, na které jsme u podobných her zvyklí. Kameny můžete postavit na stranu tak, aby na ně neviděl nikdo jiný, než vy.
Na hře se vlastně kromě jejího abstraktního vzezření a přemýšlivého zaměření těžko hledají nějaké zápory. Snad jen nutnost poznamenávat si získané body na papír, která trochu zdržuje. Hra má přesně vytyčený cíl i cílovou skupinu a jde si s přehledem za svým cílem. Bude vás bavit a to je zásadní.
Partie bývají na logickou hru poměrně svižné. Nehrozí zde dlouhé proluky a přemýšlení jako ve slovních hrách. Tady hrajete jen na barvy a znaky. Ale to neznamená, že Qwirkle nemá taktickou hloubku. Právě naopak je výzvou pro většinu hráčů a je příjemně konfliktní, protože si navzájem protivníci zabírají místa na herním plánu a musí vymýšlet nová.
Qwirkle je hra, která se na stole neustále vyvíjí. Barvy rostou do stran a znaky na to všechno dohlíží. Díky svojí jednoduchosti získal všechny svoje ocenění a získal si i nás. Pokud jste jej tedy ještě nezkoušeli a přitom máte rádi podobný typ her, pak neváhejte už ani chvilku. Takhle povedených logických her je opravdu jen pár..
Více o hře.
+ jednoduchý herní princip
+ barvy a symboly dělají hru mnohem přístupnější
+ luxusní zpracování
+ bodování za položení dílku i dokončení řady
+ nepotřebujete stojánky
+ vhodná pro všechny bez rozdílu věku
+ rychlé partie, i když ke konci hledání průběh zpomaluje
+ každou řadu nebo sloupec musí spojovat jeden prvek
- vyšší cena
- poznamenávání bodů na papír