Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Acrobat – lidská pyramida

Stojím na odrazovém můstku a pode mnou to vypadá, jako byste píchli do vosího hnízda. Moji kamarádi a kolegové zběsile pobíhají, skáčou, a to vše zdánlivě v totálním chaosu. Ale diváci v publiku napětím ani nedýchají, protože z toho zmatku s každým okamžikem roste větší a větší lidská věž. Skok za skokem, až se to všechno uklidní a oči se upírají ke mně. Je čas… skočit.

A přesně o těchto odvážných postavách z cirkusu, kteří dokáží vytvořit dechberoucí pyramidu, vypráví desková hra Akrobat. Hra vychází pod značkou Janod a podepsaný jako autor je pod ní tvůrce Carlo. Krabici nabízí s českými pravidly oficiální distributor Janod.

Na zelné krabici najdeme řadu akrobatů, kteří stojí nebo se vrhají z věže. A právě tyto figurky najdou hráči uvnitř jako hlavní komponentu celého obsahu. Postaviček je totiž uvnitř více než padesát. Partie ale začne mezi dvacítkou disků, které slouží jako jednotlivá patra. Jeden položí do středu jako společný, odrazový můstek. Všechny ostatní si mezi sebe rozdělí sami účastníci.

Hráči se poté střídají v házení trojicí kostek. Právě tato náhoda rozhodne o tom, které tři figurky akrobatů si hráč vezme a položí je na aktuálně volné patro. Na každém patře má hned několik pozic, které barvou odpovídají tričku tohoto akrobata a hráči si mohou vybrat k jeho postavení libovolné z nich. Výjimkou je, pokud někdo dokáže hodit tři stejné barvy, může si figurky rozestavit zcela podle svých představ.

Test toho, jak dobře hráč figurky rozmístil, následuje ihned. Musí totiž na hlavy a ruce tří postaviček položit novou desku patra a při tom neshodit věž, kterou už se podařilo poskládat. Pokud se mu to podaří, je na řadě další hráč. Jakmile ale pyramida spadne, hráč prohrál a všichni ostatní vítězí.

Acrobat je pravidly nenáročná balanční hra, která ale prověří hráče i jejich pevné nervy. Základem je pouhá trojice kostek, což s sebou samozřejmě nese výtku k náhodnosti. Šance hráčů na správné rozestavení akrobatů závisí v tuto chvíli na štěstí, ale pořád mají šanci si zvolit správnou kombinaci políček tak, aby svoji nevýhodu dohnali.

Hráči pokaždé staví figurky na horní patro, takže si nemusí zase tolik lámat hlavu s těmi, které se nachází níže. I když samozřejmě i tak musí alespoň trochu dávat pozor na jejich stabilitu a také brát v úvahu pozice figurek v nižších patrech ve chvíli, kdy pokládají ty své. Rozložení váhy je tím zásadním v celé hře.

Ačkoliv je v boxu celkem dvacet disků, tolik pater se vám asi postavit nepodaří. Obvykle mnohem dřív dojde k chybě, protože obtížnost se zvyšuje s každým postaveným patrem. Na druhou stranu ale umí hra překvapit a věž má zajímavou stabilitu.

To ale současně znamená, že jednotlivé partie jsou otázkou deseti minut. To je zcela pochopitelně ideální pro děti. Ale také jde o důvod, proč ihned zatoužíte po odvetě. Nebo si můžete změnit pravidla a hrát tak dlouho, dokud v partii nebude pouze jeden hráč, kterému pyramida nespadla.

Jednoduchost pravidel i principu dává hru do drobných ruček už předškolním dětem od pěti let, což je tak nějak ideální věk podle toho, co jsme vyzkoušeli. Mrňousové už jsou dostatečně šikovní, aby dokázali opatrně pokládat postavičky akrobatů, i na to, aby uměli zhodnotit, kam rozestavět postavičky, aby patro drželo.

Tím, že jde o vršení pater, a ne pouhých figurek, se hra odlišuje od konkurence docela výrazně a zaujme na první pohled i tématem. K tomu všemu navíc celkový dojem vylepšuje také výtečné dřevěné zpracování i pečlivé zabalení komponent v papírové ochraně.

Akrobati jsou dětskou hrou, kterou ale ocení i starší zájemci. Chytré skládání postaviček narušuje snad jen náhoda, která rozhoduje o výběru. Samotní hráči si ale přesto mohou sami finální pozici zvolit. Zábava je zaručena, navíc je rychlá a napínavá. Hráči se baví i mimo svůj tah, protože pozorování ostatních je neméně zajímavé. Akrobati vám budou skákat na stole a vy budete rádi skákat s nimi.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeons & Dragons Wrath of Ashardalon