Vařím jedno jídlo za druhým, ale objednávky pořád přichází dál. Začínám přemýšlet, jestli v restauraci sedí celé hokejové družstvo nebo vyhládlá školní exkurze po náročném dni. Když jsem ale sebral odvahu a zeptal se jednoho z číšníků, dozvěděl jsem se, že u stolu sedí pouze jedno neskutečně hladové monstrum.
A obsluhovat tuto zelenou příšerku budou muset i účastníci v této malé hře, která dostala jméno Hladové příšerky (Monster Munch). Hru vytvořil designér Marco Teubner a grafiku zajistila Louise Forshaw, to vše pod značkou HABA. My ale můžeme žvýkat písmenka s českou příchutí, a to zásluhou oficiálního distributora HABA pro ČR.
Všechno to žvýkání a polykání se ukrývá ve žluté malé, protáhlé krabičce. Uvnitř se nachází spousta dobrot na kulatých žetonech. Právě ty hráči rozloží ve dvojicích do řady a vytvoří tak švédský stůl pro návštěvu několika příšerek. Každý si vybere tu svoji figurku, kamaráda příšerku, která se mu líbí, protože se od sebe liší nejen barvou, ale i vzhledem. Všechny postavičky hlavních hrdinů začnou svoji pouť v čele stolu.
Hráči se budou v honu za dobrotami střídat a na úvod každého tahu aktivní hráč hodí puntíkatou barevnou kostkou. Ta jednoduše určí ne cíl, ale jídlo, kterému se příšerka snaží vyhnout a její přání by měl hráč respektovat. Při tom si může vybrat pouze jednu ze dvou lahůdek, před kterými jeho postavička stojí.
Cílem hráče je vyhnout se jídlu, jehož barvu zobrazuje kostka. Pokud hráč na takový chod narazí, pak všichni účastníci společně řeknou „fuj“ a je čas všechna odhalená jídla znovu otočit obrázkem dolů. V případě, že se hráči podařilo vyhnout nebezpečnému jídlu, na které nemá chuť, dostane na výběr hned ze dvou možností.
Může popoběhnout dál kolem stolu k tomuto jídlu a ukončit svůj tah. I v tuto chvíli ale hráč ukryje všechna jídla obrázkem dolů. Jedinou situací, kdy zůstanou dobroty odhalené, je, pokud se hráč rozhodne pokračovat. V takovém případě odhalí jídlo v další postupně řadě před jeho příšerkou. A jeho úkol je pořád stejný – vyhýbat se nechtěnému jídlu.
Cílem všech příšerek je oběhnout stůl co nejrychleji. Právě a pouze ten hráč, jehož monstrum dorazí znovu kolem stolu zpět na jeho začátek, se stává vítězem a může si spokojeně poplácat naplněné bříško.
Hladové příšerky jsou hrou paměti a riskování, pěkně uvařeného v hrnci dohromady a dochuceného špetkou štěstí. Na začátku nikdo netuší, kde se ukrývají jaká jídla, ale to je pouze otázka na začátek. Jak zapojí hráči mozkové buňky a příšera zachytí pachy, všechno je hned jasnější.
Hráči si postupně navzájem odkrývají destičky a musí si všechno dobře zapamatovat. Jejich postavička má vždy na výběr ze dvou jídel, obě jsou ukryté a dostupné pouze v paměti. Jenže to není zdaleka všechno, protože jeden úspěch může být klidně výsledkem štěstí nebo tipu. Ale hráč se může rozhodnout pokračovat ve svém tahu dál a volit z další dvojice v pořadí.
Příšerka nejdříve obíhá stůl z horní strany směrem doleva. Jakmile se dostane k jeho konci, začne se kolem spodní strany stolu vracet zpět. Ale na výběr má opět z těch stejných žetonů a jídel, takže pokud si je do té doby dobře vštípila do paměti, nebude mít žádný problém doběhnout na konec stolu velmi rychle.
Právě tato riskování umožňují návrat i těch hráčů, kteří jsou na začátku partie pozadu kvůli špetce smůly. I když je někdo vepředu, vůbec nemá nic jistého a ostatní jej mohou během jednoho tahu s přehledem dohnat. Tím dodává malým dětem sebevědomí a učí je tomu, aby si věřily.
Protože figurky se pohybují kolem stolu velmi rychle, i samotná partie je bezproblémová a dokončená během čtvrt hodiny. Ve hře není nic komplikovaného a vše je přístupné už předškolním dětem, které se s radostí vžijí do postaviček příšerek.
Hladové příšerky chodí kolem stolu a skoro byste čekali, že zbaští všechno. Jenže to není zdaleka pravda, protože v každém kole na něco nemají chuť a tomu jídlu se snaží za každou cenu vyhnout. Někdy to ale není tak jednoduché, protože musí spoléhat na štěstí i paměť. Hladové příšerky jsou zábavnou dětskou hrou.
Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko
+ trénuje nejen paměť, ale i odvahu
+ pro předškoláky
+ zábavné barevné zpracování
+ krátká herní doba