Každý, kdo chce získat beruščino uznání, musí splnit všechny úkoly. Deset zkoušek, které je třeba překonat. Slunéčko trénuje všechny, kdo chtějí někdy něco dokázat. A protože má na zádech místo sedmi rovnou deset teček, stejný počet kroků má také jeho tréninkový program.
A na děti čeká právě takových deset úkolů, kterými si musí projít, aby potrénovaly svoje schopnosti, které budou dále potřebovat. Novinka jménem Soubor edukačních her právě s touto myšlenkou přináší italská společnost Lisciani a do svého portfolia ji zařadila firma Piatnik. Box patří do řady Carotina Baby.
Čtvercový box nabízí šanci nakouknout do světa, kde se celý desetiboj odehrává. Uvnitř pak na malé hráče od dvou let čeká spousta pevných kartonových komponent, ale také plastové stavební kameny. A jedna velká obrázková hrací deska.
Všechno začne skládáním jednoduchého puzzle z devíti dílků. To je pěkně jednoduché, má výrazné barvy a přechody, takže jeho skládání opravdu může být v silách dvouletého dítěte. Dílky jsou jednostranné a zámky do sebe pěkně zapadnou.
V druhé hře už hráči použijí destičky tvarů a plastové válečky a s jejich pomocí skládají věž. Mohou při tom experimentovat i s barvami. Stavba jde docela do výšky a postavit kompletní věž o osmi válečcích není pro děti na začátku nic jednoduchého. To proto, že klasické hry jim dávají za úkol stavět dílky rovnou na sebe, ale tentokrát je mezi nimi ještě destička, která odhad výrazně ovlivňuje. To ale také znamená, že děti kolem dvou let mají s tímto úkolem zpočátku docela problémy.
To už na nás ale čekají tvary. Deska s výřezy je připravena, aby do ní děti nastrkali čtverec, šestiúhelník, obdélní a ovál. Je dobré, že autoři použili částečně netradiční tvary, protože na většina klasických hraček dostanete trojúhelník, hvězdičku, čtverec a kolečko. Tady je z nich reprezentovaný pouze jeden a děti seznamuje s tím, že existují i jiné obrazce.
Potom se zaměří úkoly na pozornost. Děti podle zadání snaží na desce najít odpovídající předmět. To je schopnost, kterou by měly mít velmi dobře rozvinutou, třeba ze čtení obrázkových knížek pro nejmenší. Je tedy dobře, že tato disciplína je přítomná i zde, ačkoliv s ní většina malých nebude mít potíže.
Postupně se dostáváme k obtížnějším úkolům, protože pátá hra postupuje k barvám, šestá k číslům a sedmá k vazbám mezi obrázky (například králík a mrkvička). To jsou témata, které s dvouletými zatím jen nakousáváme. Naštěstí je zde také jen ve velmi odlehčené podobě dvoudílných puzzle, které právě k tomuto seznámení jsou ideální.
Zbývá nám klasické pexeso s hledáním dvojic. Mnohem zajímavější je ale devátá hra stínů, ve které děti musí najít dvojníka obrázku podle jeho siluety. Tahle hříčka výtečně trénuje představivost a děti v ní začnou poměrně rychle vynikat. Poslední možností je obrázkové loto, ve které se hráči snaží zaplnit svoje destičky za pomoci obrázků.
Je to současně společně s pexesem jediná opravdová hra, které se může zúčastnit více hráčů. Více účastníků tu ale není nijak podstatným prvkem, protože druhým účastníkem u takovéhoto hraní by měl být dospělý, který provází dítě nepoznanými světy a pomáhá mu objevovat. A právě pro podporu takového objevování je tahle krabička skvělá.
Díky obrovské záplavě součástí někdy není na první pohled jasné, jaké dílky má dítě pro kterou hru používat. Určitě by neuškodil detailnější návod, protože na prostoru se zde evidentně šetřilo. Na zadní straně je ale vždy alespoň malé obrázkové okénko jako náhled, jak daná hra vypadá „v provozu“ a tím se vše pěkně vyjasní.
Soubor edukačních her trénuje nejen šikovnost, ale také vnímání a chytrost dětí. Spousta různých destiček a komponent je šikovně využívána, a hlavně nabízí spoustu variability. Vše je krásně barevné a nabízí pro děti opravdovou porci poznání.