Když se lenochod někam vydá, může to být výprava na dlouhou dobu. Mají totiž tendenci si mezi jednotlivými kroky trošku zdřímnout. Někdy to je jen pár vteřin, jindy se ale takový spánek může protáhnout a s ním i celý výlet.
A na procházku s ním se vydají i děti v novince ze série Moje první hry, která se jmenuje Pojď lenochode (v originále Hide and Go Sloth). Hru vytvořili Markus Nikisch s Patrickem Tonnem a také s pomocí doktora Jana-Davida Freunda. Grafiku dostal na starost Yunsim Jin a výsledek vyšel pod značkou HABA. A k nám dorazila hra s českými pravidly zásluhou oficiálního distributora HABA pro ČR a SR.
Na víku žluté krabice se na děti usmívá samotný lenochod. Mnohem příjemnější překvapení ale všechny čeká uvnitř, protože tam se opravdu jedna taková plyšová postavička nachází. I tentokrát vypadá ospale, takže určitě nikam ze dna neuteče, ani když budete chystat hru.
Ono na začátku se doporučuje, aby se nejmladší hráči postupně seznámily se všemi součástkami. Postupně lze představit a pojmenovat lenochoda, prohlédnout si ilustrace na dílcích a pojmenovat si oblíbené lokace hlavního hrdiny a vyzkoušet magnety, které způsobují, že přední packy lenochoda drží u sebe. Společně dítě s rodičem poskládá a postaví jeskyni, ale především sestaví spavý strom a mohou jej pověsit na libovolné oblíbené místo dítěte (nejspíš na nějakou kliku).
Potom už na dítě čekají celkem tři hry. Tou první je hra o hledání rovnováhy, která se jmenuje Dlouhá cesta. V té si hráč vezmou desky oblíbených míst a rozloží je po místnosti. Při tom by od sebe měly být oddělené a všechny by měly ležet stranou s ovocem vzhůru, protože právě to bude lenochoda lákat. Na stůl před sebe připraví sadu pěti žetonů společně s kostkou.
Poté už se lenochod vydá za jídlem, ale potřebuje k tomu pomoc dětí. Hráč hodí kostkou a podle toho, který obrázek padne, dostane malý hráč úkol. Pokud na kostce padne barva, pak se děti zaměří na žeton se stejnou barvou. Pokud ukazuje symbol ovoce, je úkolem hráče donést zvířátko na oblíbené místo odpovídající této barvě a ovoci. Může při tom držet a balancovat s figurkou podle svých představ.
Pokud ale místo toho žeton ukazuje obrázek lenochoda, pak si dítě samo vybere cíl. Lenochod na obrázku dítěti naznačuje, jak má na toto oblíbené místo lenochoda donést. Může se jednat například o balancování na dlani, na rameni, vzhůru nohama nebo pozpátku. V cíli je třeba uložit lenochoda na správné místo, což může být pod jeskyní nebo na strom. Jakmile lenochod navštívil všechna svá oblíbená místa a snědl všechno ovoce, je hra u konce.
První hra je určena pouze pro jedno dítě a nabízí spoustu možností, jak dítě dále ve hře podpořit a zapojit jej do hry ještě více. Děti se nechají velmi snadno strhnout a je pouze na fantazii rodičů, jak všechny ty pohádky o lenochodovi podpoří. K tomu ale hra nabízí způsob, jak podpořit šikovnost dětí a vnímání rovnováhy věcí.
V druhé hře Na návštěvě (Visiting Everyone) už se zapojí do partie více dětí. Tentokrát se vše bude dít bez kostky a děti se postaví každý k jednomu oblíbenému místu. Každé dostane také jeden žeton vyvážení lenochoda. Podle toho se zařídí, donesou jej k dalšímu oblíbenému místu, kde si figurku předají s dalším hráčem. Ten jej opět uloží podle svého zadání a poponese dál. Takto si hráči předávají štafetu až do konce, kdy si mohou všichni, včetně lenochoda, trochu schrupnout.
Na téhle hře je zajímavý především způsob, jakým si děti mezi sebou předávají figurku. To je moment, o kterém to všechno je. A k tomu samozřejmě i o pocitu spolupráce, jak lenochoda dovedou k jeho dobrotám, aby byl spokojený.
Poslední, třetí hra, se jmenuje Ukrytý a probuzený. Společně s dětmi rodiče rozmístí oblíbená místa po domě. Poté si děti musí zakrýt oči a dospělý ukryje lenochoda pod některé z míst, a to včetně žetonu přenosu. Děti dostanou nápovědu, kde by se mohl lenochod nacházet a pokusí se jej co nejrychleji najít. Ten, kterému se to podaří, musí figurku donést zpět na start předepsaným způsobem. Takhle se postupně hraje na kola a ten, kdo postavičku našel vícekrát, vítězí.
Všech tří her by se měly účastnit kromě dětí také rodiče a koordinovat všechno to snažení. Ale nebudou se u toho určitě nudit, protože děti všechno velmi prožívají. Může za to fakt, že se jedná o pohybovou hru a na to malé děti opravdu slyší.
Pojď lenochode je velmi originální dětskou hrou. Asi byste těžko hledali hru, ve které je v hlavní roli plyšová postavička. A nápady ji opravdu využívají skvěle, a především díky tomu je hra také velmi blízká malým dětem. Figurka jim rychle přiroste k srdci a chtějí ji hledat zas a znovu, soupeřit s rodiči nebo kamarády v jejím hledání. Třetí a poslední hra je tou nejlepší, ale hra postupně odhaluje taje a možností, jak se děti učí hrát podle opravdu základních pravidel. Pojď lenochode je parádní první hra pro každé dvouleté dítě.
Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko
YouTube: @PLAYATELIER