Znáte poltergeisty? To jsou ty potvory, které shazují věci ze stolu, věší obrazy nakřivo, ale především pootevírají vrzající dveře ve chvíli, kdy spíte. Jsou to prostě ta stvoření, kterých se děti a někteří dospělí bojí. Pootevřená skříň obvykle znamená právě nějakého ducha uvnitř.
Jeden takový se objevil v našem domě a právě proto vám píšu. Zpočátku jsme netušili, o co se jedná, ale dnešní noc byla strašná. Na zemi skončila spousta rozbitých věcí. Slyšel jsem, že se zabýváte lovem těchto průhledných šprýmařů. Chtěl bych vás tedy jménem celé rodiny zapřísahat – přijeďte co nejdříve, už týden jsme pořádně nespali! Děkuji, hrabě Von Schwarz.
Společenství duchů je tajné místo, odkud poltergeisti vychází na svoje útoky do různých domů a vrací se až ve chvíli, kdy je odsud někdo vypudí. A těmi vymítači duchů jste vy. Tedy hra Phantom Society chce, abyste se jedním z nich stali. A co tedy uděláte? No neváháte a vezmete tohle těžké poslání za svoje.
Autorem honu na duchy je Frédéric Colombier a Hervé Marly, kteří ji vydali pod logem společnosti FunForge v roce 2013. Jejich práci dokončili ilustrátoři Vincent Dutrait a Xavier Gueniffey Durin. Jedná se o jednu z horkých novinek francouzské společnosti, společně s hrou Tokaido, na kterou připravujeme také recenzi. V České republice budete moci tuto hru koupit už brtzy například v Tomových hrách.
Když si ji objednáte, přiveze vám ji pečlivě zabalenou poltergeistí kurýr. Takže se nedivte, že se bude chovat trochu divně a neuvidíte mu pořádně do očí. Duchové nesnáší, když se na ně koukáte. To je jedno z jejich dobře střežených tajemství. Krabice má tmavě hnědou barvu s portréty nejrůznějších vymítačů, jimiž se můžete stát.
Uvnitř krabice pak jsou schované především čtyři části herního plánu, který vás už na první pohled zaujme. Je tvořený 36 otvory v šesti řadách a šesti sloupcích. V tomto okýnku se budou ukrývat čtyři duchové, jejichž portréty vysvobodíte z vycvakávacího archu společně s 36 čtvercovými kartičkami místností. Ty právě přítomnost duchů ukryjí.
Dílky k nám přichází stejně jako duchové ve čtyřech barvách – zelené, modré, oranžové a bílé. Posledním dílkem skládanky je šestnáct karet úkolů, které rozdělíte do dvou balíčků podle číslovek, které na nich najdete. Jejich použití je ale pouze volitelné a v první hře karty s největší pravděpodobností nepoužijete. Proto si o nich také povíme až poté, co si objasníme základní pravidla hry.
Na začátku partie se hráči rozdělí do dvou týmů. Jeden bude hrát za duchy a druhý pak za jejich lovce. Ve čtyřech a dvou je to jasné, zatímco ve třech se dva hráči stanou strašidly. Pokud tým má více členů, jeho hráči by měli sedět naproti sobě přes stůl.
Nyní stačí sestavit plánek domu ze čtyř dílků tak, že vždy dva malé zobáčky zapadnou do otvorů v sousední části. Každý z hráčů dostane jednu stejnobarevnou hromádku místností. Postupně se pak s ostatními střídá v zaplňování domu. Všimněte si, že obrázky jsou oboustranné. Na jedné ilustraci najdete místnost v pořádku, zatímco na druhé je zničená po řádění duchů. Vy nyní všechny místnosti položíte uklizeným obrázkem nahoru.
Velice důležité je také číslo v pravém dolním rohu, které u každé místnosti představuje její hodnotu v tisících liber. Čísla jsou vždy od jedné do šesti v rámci každé z barev. Jakmile hráči zaplní celý dům místnostmi, musí lovci zavřít oči. Představitelé duchů nyní tajně umístí všechny čtyři žetony strašidel někam na herní plán, pod libovolnou místnost stejné barvy, jakou má duch, a znovu je zakryjí tak, aby lovci nevěděli, kde se duchové ukrývají.
Každý z týmu duchů má pod kontrolou dva z nich s výjimkou partie ve dvou, kdy jeden hráč hraje za všechny čtyři poltergeisty. Musí si dobře pamatovat přesnou pozici svých strašidel, se kterými začnou nyní ničit všechno kolem.
Partie spočívá ve střídání stran. Úkolem duchů je udělat co největší škodu, než dojde k jejich odhalení. Naopak lovci se snaží najít strašidla dřív, než nasbírají určitý počet bodů. Vítězí strana, který dříve splní svoje vítězné podmínky – tedy odhalení všech poltergeistů nebo nasbírání stanoveného poškození v hodnotě 45.000 liber.
Duchové a lovci se na tahu střídají vždy po jednom. V případě, že je v partii čtveřice hráčů, pak se střídají pravidelně podle směru hodinových ručiček. Každý z vládců strašidel použije jednoho svého ducha, aby zničil místnost, která leží na libovolném sousedním místě od jeho pozice.. Na začátku se tedy nabízí celkem osm lokací, které může zničit.
Jeho hlavní motivací je cena, takže se snaží ničit pokud možno ty nejdražší. Musí si ale současně dávat pozor, aby neodkryl některého z dalších schovaných duchů. Zničenou místnost si duchové položí zdevastovanou stranou nahoru k sobě, kde za ni okamžitě získávají body odpovídající její hodnotě.
Jak se na herním plánu uvolňují místa po zlikvidovaných pokojích, mohou duchové dosáhnout dál a ničit i ty místnosti, na které přímo vidí. Nesmí však mezi strašidlem a cílem jeho ničivého snažení být žádná jiná nerozbořená komora. Tak se postupně vliv poltergeistů rozšiřuje a stále víc a víc mate lovce.
Ti mají ve svém tahu jednoduchou akci. Snaží se najít místnost, ve které se schovává duch. Jednoduše vezmou jeden dílek a odloží jej stranou. Jenže v případě, že se tam nikdo neukrývá, místnost musí odevzdat soupeřům, kteří si ji započítají do svého skóre. Mnohem zásadnější část tahu lovců se odehrává během aktivity duchů, kdy se snaží odhalit nějaký systém v jejich útocích a tedy i místo, kde se nachází.
Protože se poltergeisti nemohou pohybovat, nakonec je přecejen najdete. V hledání lovcům pomůže chvíle, kdy odhalí jednoho z nich. Každý z duchů může být pouze pod stejnou barvou, jakou má sám, takže rovnou víte, pod kterými místnostmi ostatní nestraší.
Partie pak končí ve chvíli, kdy lovci odhalí všechny čtyři duchy. Nebo naopak v situaci, kdy se strašidlům podaří zničit i s pomocí lovců místnosti v celkové hodnotě 45 tisíc liber. Podle toho také snadno určíte stranu, která celý souboj vyhrála.
Phantom Society je hrou založenou na skrytém umístění postav. Ty se tentokrát nepohybují, jako třeba v Ninja: Legend of the Scorpion Clan (recenze), ale místo toho zůstávají na místě a ničí všechno v dosahu kolem sebe.
Úkoly obou soupeřících týmu jsou zcela zásadně propojené a navzájem se ovlivňují. Jakýkoliv odhalený duch je nejen pomoc pro lovce, kterým se sníží počet barev na hlídání, ale také nepříjemné zranění pro hráče za poltergeisty.
Ale své šance na vítězství už ovlivníte na začátku partie. Důležité je nejen rozložení duchů, jejichž pozice úplně na kraji se vám nevyplatí díky menšímu počtu sousedních dílků, ale také samotných místností. Protože je pokládají hráči společnými silami, můžete velmi výrazně ovlivnit, jak cenné místnosti budou kde položené. Tím si pak připravíte pozici pro útoky na hodnotnější místnosti.
Současně můžete ještě leccos ovlivnit i místem, kam svého ducha umístíte. Například ve chvíli, kdy jej položíte pod cennější místnost, snižujete tím chuť lovců k jejímu otáčení. Riskují, že pod ní strašidlo nebude a budou muset pokoj odevzdat do bodovací hromádky nepřátel. Tím je navíc ještě přiblíží vítězství. Lovci v tomto mají opravdu těžkou pozici, protože musí vybírat místnosti velice pečlivě.
Velice chytré a dedukci podporující je rozdělení duchů pod místnosti odpovídající barvy. Díky tomu opravdu v průběhu několika tahů lze deduktivně určit jejich polohu podle zasažených místností.
Právě pro hráče milující dedukci je tato hra rájem. Je elegantní a jednoduchá. Přitom její herní doba se pohybuje maximálně kolem půl hodiny, takže se nejedná o žádnou náročnou zábavu. Rádi si partii zopakujete i vícekrát v jednom dni, třeba s vyměněnými rolemi.
Má vlastně hra nějaký zápor? Zpracování to rozhodně není. Krásné ilustrace na všech dílcích a parádně provedený třívrstvý herní plán se dokonale hodí k celému konceptu hry. Takže pokud bychom měli opravdu něco vytknout, tak snad jen ne úplně dokonalou hru ve dvou a třech hráčích. V duelu má hráč za poltergeisty těžkou roli, protože si musí pamatovat pozice všech čtyř barev. Ve třech pak stojí lovec sám proti dvěma hráčům za duchy.
Výbornou zprávou ale je varianta hry, ve které konečně použijete ty karty. Obě strany si totiž skrytě určí, na jaký bodový zisk si věří, kdyby hráli za duchy. A tým, který nabídne vyšší částku, ovládne poltergeisty, zatímco nižší hodnota bere lovce.
Phantom Society je moc pěknou hrou točící se kolem dedukčních schopností hráčů. Velice jednoduchá pravidla a průběh partie udržuje důraz právě a jen na zážitku. Téma duchů ničících budovu je skvěle zpracované a celé se to hraje opravdu moc pěkně. Proto můžeme jen doporučit a to obzvlášť, pokud budete hrát ve více než dvou účastnících.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Frédéric Colombier, Hervé Marly |
Ilustrace | Xavier Gueniffey Durin, Vincent Dutrait |
Vydavatel | Asterion Press, Funforge, IELLO |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (4 voters) |
Kategorie | Abstract Strategy, Deduction |
Mechanismy | Grid Movement, Secret Unit Deployment, Team-Based Game |
Rodina | Country: Scotland, Creatures: Ghosts, Theme: Spooky Old Houses, Theme: Steampunk |
Více o hře.
+ souboje v týmech
+ možnost aukce o pozici duchů
+ povedené zpracování
+ dedukce hraje hlavní roli
+ zajímavé bodování i vítězné podmínky
- méně vhodné pro dva a tři hráče