Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: DreamQuest Snílkův meč – stvořte legendu

Co se děje, když zavřete oči? Někdy vůbec nic. Jindy se ale objevíte ve snovém světě a ve vaší hlavě se začne odehrávat nevídané a velkolepé dobrodružství. Takové, které by zasloužilo zvěčnit v opravdové knize.

No a teď máte šanci. Sice to nebude přímo váš sen, který si vytvoříte v noci pod polštářem, ale to neznamená, že by měl být méně zajímavý. Do snových světů nás totiž zve originální hra Dreamquest, která si bere myšlenky z dobrodružných sešitů s volbou cesty a kombinuje ji s hrou a kartonovými komponentami. Hru vytvořili Elixeer Games a Space Cow, distribuuje ji Asmodée a v češtině ji přináší firma ADC Blackfire.

Na víku malé krabičky vidíme čtveřici hrdinů, kteří čekají nejspíš na to, až usnete. Ale zatím je na spánek ještě čas. Nejdříve musí hráči z krabičky s líbivou grafikou vytáhnout sešity dobrodružství a ten s číslicí jedna položí do středu stolu. Než budou moci začít listovat, musí si oba hráči rozdělit své role – jeden se stane snílkem a druhý strážcem. Každý si před sebe položí odpovídající průkaz hrdiny a poznačí zde ukazatelem hodnotu sedmi snových bodů a k tomu oba dostanou své odpovídající tři žetony (štíty pro strážce a noční můry pro snílka). Do středu stolu pak hráči umístí balíček karet pokladů.

Hráči postupně čtou knihu, která je naviguje, a tak prochází kapitolu za kapitolou. Nedělají to ale číslo za číslem, některé ale přeskakují, jak dostávají pokyny a jak to funguje i v již zmiňovaném gamebooku (dobrodružný sešit). Jednoduše nejdříve začnou číst od začátku dobrodružného sešitu a dříve nebo později narazí na nějakou překážku nebo pokyn, který je nechá rozhodnout a tím zvolit následující kapitolu.

A jako následek těchto voleb se začne všechno větvit, vyvíjet a především na hráče čeká překvapení na každé budoucí stránce. A často to bude nějaká výzva, na kterou je třeba reagovat hodem kostkou a doufat v dostatečný počet požadovaných symbolů. Nemusí ale porazit nepřítele za jedno kolo, postupně mu odebírají žetony výzvy za každý úspěšný hod. Ale vždy, když vypotřebují všechny kostky, dostane soupeř šanci k odvetě. Tu lze zablokovat pouze s pomocí symbolu štítu z jedné z použitých kostek. V opačném případě musí snílek o snové body. Kolo za kolem odstraňují žetony výzvy, dokud nejsou úspěšní.

Dále pak pokračují ve výpravě, používají předměty, bojují a vybírají si z možností, jak některé situace řešit. Postupně tak mohou získávat karty pokladů. Mimo knihu na ně čekají také překvapivé karty úkolů, k jejichž plnění je vyzvou postavy z knihy, až na to přijde čas. A to celé se děje tak dlouho, až nakonec přejdou na konec příběhu.

Dreamquest je překvapivá kombinace dobrodružných příběhů a deskové hry, ve které to starší z dětí (nebo rodič) čte příběh a společně s mladším hráčem prochází celým zážitkem. Obě postavy se mohou navzájem podporovat a pomáhat si.

Základem všeho jsou ale nakonec rozhodnutí, která někdy vedou k bojům, jindy se jim dá vyhnout. Většinou ale nakonec budou potřeba kostky a štěstí, aby napadalo hráči dostatečný počet nezbytných symbolů.

Pro snílka může dobrodružství skončit probuzením dříve, než dojde na konec. Musel by ale přijít třikrát o všechny své snové body. Při tom strážce jej může ve správných chvílích chránit, aby se tak nestalo.

Zajímavým prvkem jsou samolepky, kterými hráči mění svoji hru a po dokončení dobrodružství na ně čeká dokonce nějaká odměna pro hrdiny. Vše si lepí na zadní stranu pravidel, což je trochu škoda, protože by určitě hře slušelo, pokud by místo pro obrázky bylo na samostatném listu, který mohou mít oba účastníci vždy na očích.

V příběhu je docela dost dění, které ale i tak v případě úspěšného postupu projdou hráči během přibližně třiceti minut. Doba rozhodně závisí na také na rychlosti čtení. I přes něj ale dokáží u krabice sedět dvě děti, jen to starší by mělo mít alespoň deset let. Roli mladšího snílka zvládne s pomocí i šestiletý prcek.

Bohužel v krabici jsou pouze dva příběhy, které si sice můžete jednou zopakovat a rozhodovat se jinak, ale kromě toho už z krabičky více zábavy nevymáčknete. Na hráče čeká ale ještě jedna sladká odměna a tou je možnost nechat si svoje dobrodružství přepsat do epického příběhu a to na připraveném webu.

Zpracování je krásné. Především samotné knihy jsou plné krásných ilustrací, které vás vedou a táhnou vpřed. Děti těžko odolávají, a snaží se prozkoumat vše, co v knize je, ať už opakovaným hraním nebo listováním.

Dreamquest je jedinečné, ačkoliv krátké dobrodružství, které je jako stvořené pro hraní jednoho rodiče a jednoho dítěte. Tahle kombinace dle našich zkušeností funguje nejlépe. Hra je plná rozhodování a soubojů. Dreamquest vás tu hodinu bude opravdu bavit a děti i přes výrazné opakování budou chtít hrát znovu.

Následující
Mostbet Azerbaija
Prozkoumávejte dál
Recenze: City Council – radní musí spolupracovat