Já ho vezmu. Já ho vezmu! Já odnesu Prsten do Mordoru. Ačkoli… neznám cestu.
Pomohu ti to břemeno nést, Frodo Pytlíku, dokud na tobě bude ležet.
Životem i smrtí tě ochráním, tak přísahám. Budu tvůj meč.
A já budu tvůj luk.
A já tvá sekera.
Poneseš sudbu všech. Je-li to vůlí rady, Gondor je s tebou.
Památný rozhovor na radě v Roklince skončil tím, že Elrond jmenoval devět odvážných zástupců ras Společenstvem prstenu. A k tomuto okamžiku se nově vrací velké rozšíření hry Pán prstenů: Karetní hra. Navazuje na revidované vydání původní hry Pán prstenů: Karetní hra, ale je plně kompatibilní i s tím starším, původním vydáním z roku 2010. Rozšíření připravili Caleb Grace a MJ Newman a vše vyšlo jako součást neustále se rozšířující Living Card Game (LCG), tedy živoucí karetní hry. Do češtiny všechny karty převedla společnost ADC Blackfire.
Připomeňme si ale krátce, jak se vlastně taková partie Pána prstenů hraje. Hráči prochází několik lokací v pevně daném pořadí. Tam se musí vypořádat nejen s nepřáteli, ale především s hledáním stop k dalšímu pokroku. Všechno to je ale důsledkem správného sestavování hráčských balíčků už před samotným dobrodružstvím. Všichni spolupracují na společném úkolu, ale především si musí dát pozor na narůstající hrozbu. Vítězstvím je postup do dalšího dobrodružství.
V boxu je pořádná porce karet a jejich cílem je zprostředkovat hráčům v šesti scénářích pouť zpod Dna pytle až do Roklinky a po cestě na ně čeká nespočet velkých nebezpečí. Výsledkem je nádherná atmosféra, které se daří přenést všechna ta dramata z knih a filmů propojená pěkně do jednoho příběhu a zatepla položená k vám na stůl a do ruky plné karet.
Všechny ty překážky si budete až překvapivě užívat, jak budete objevovat příběh, který tak skvěle znáte. Ale jsou také plné nebezpečí, takže rozhodně není hra nějakou procházkou růžovým sadem, ale působí opravdu tak, jak by měl a je plný zlobrů, stínů a plamenů.
Základem celého příběhu je a musí být Frodo. O jeho kontrolu se všichni hráči dělá a postupně se střídají. Od začátku má jedno vybavení, od kterého ho nedokážete oddělit – nese totiž Jeden Prsten. Ale samotného Froda si můžete vybrat na začátku, protože v příběhu jsou dva a hobit s sebou navíc nese také speciální reakci. Díky té se můžete ukrýt s pomocí prstenu před některým setkáním, pokud jej vyčerpáte (otočíte o 90 stupňů).
Díky novému hrdinovi v partě navíc k jejich vlastním mají hráči více volné ruce v rámci každého tahu a tím mají drama příběhu pocitově více pod kontrolou. Ale to nemění nic na faktu, že příběh není a nebude nijak snadným.
Nesmí chybět ani připravené balíčky, takže pokud raději hrajete, než studujete a kombinujete karty, můžete se rovnou vrhnout po hlavě do útěku před prstenovými přízraky. Každý z těchto zmíněných balíčků navíc nabízí jiný přístup. Hromádka s titulem Tiše a neochvějně se točí kolem toho, že se snažíte kolem většiny problémů projít nenápadně. To také mnohem lépe koresponduje s pocitem ze Společenstva tak, jak ho vnímáme. Ale pokud máte rádi silovější výkon, pak na vás čeká balíček točící se kolem Gandalfa, který nese název Moudrost a čáry.
Jednotlivé scénáře nabízí velmi příjemně variabilní náplň a nejedná se o neustále se opakující úkoly. Každé z šesti dobrodružství si díky tomu opravdu užijete a budete se těšit na to další. Nabízí zvraty a souboje s bossy, prostě všechno, na co byste se mohli a měli těšit.
Tohle rozšíření je jednoduše parádní a jedná se o nejlepší setkání, které můžete s karetní hrou Pán prstenů v češtině zažít. Pokud tedy máte rádi výpravu Froda, který vlastně teprve na útěku pod příkrovem tmy zjišťuje, jaké hrozné nebezpečí mu je v patách, pak nemůžete zvolit lépe než tohle karetní rozšíření. I kdybyste si kvůli němu měli koupit krabici se základem.