Můj lid je známý tím, že všeho dosáhne nabroušenou břitvou. Tiché kroky, rychlý pohyb a pak už jen kaluž krve. Jenže ve skutečnosti se vrahy stane jen zlomek z našich řad. A všichni ostatní vedou ty klasické životy, které jsou založeny na vědění. Řada z nás jsou moudří obyvatelé, kteří se nebojí přetavit své ambice v posun pro celou zemi. Jenže kdo si na ně vzpomene, když se řekne hašašín.
A právě z tohoto nepoznaného světa učenců a bojovníků se zrodila nová hra Belaad, kterou vytvořil autor Ehsan Nazarzadeh pod hlavičkou společnosti Islima Games. Hra přichází nyní i do české distribuce v kompletní lokalizaci díky firmě ADC Blackfire.
Celé arabské dobrodružství se ukrývá ve velké podlouhlé krabici s výraznou ilustrací zabijáka na víku. Hráči z nitra boxu vyloví kartonové dvouvrstvé karty postav. Ty náleží ke trojici frakcí – jsou zde zástupci Království, Lidu a Řádu. Podle počtu hráčů se rozdělí pak do dvou nebo tří týmů – Řád do hry přijde pouze v partii s lichým počtem účastníků. Právě podle této příslušnosti si hráči rozdělí karty postav a položí je před sebe. K tomu jednotliví účastníci dostanou každý čtyři karty akcí.
Na dosah všech bude ležet pytlík plný žetonů spojenců, ale především zde vznikne nabídka karet. Ze zamíchaného balíčku učenců rovnou vykoukne pět do startovní nabídky. Z nerozdaných karet akcí vytvoří účastníci tři podobně vysoké hromádky. S nimi budou toto místo sdílet i karty boje a nejrůznější žetony.
Hráči postupně prochází dlouhou historií a prožijí se svými rody čtyři generace učenců, kteří přijdou a zase odejdou. A hráči je budou v průběhu této doby verbovat, to vše jen s využitím akčních karet v ruce.
A právě s jejich využitím hráči postupně sbírají mince, verbují učence a útočí jeden na druhého, ať už přímo bojem nebo záludně například kradením karet. K tomu mohou ale také losovat a získávat spojence, pro které je místo na špičce karty postavy. Všechny akce ale v základu především aktivují nějakou postavu z hráčovy skupiny a je jich na výběr opravdu dostatečný počet.
K tomu všemu je tu ještě specialita pro hráče za Řád, který má ve svých možnostech také zisk malých tenkých karet hašašínů. Hráč si je přikládá přímo pod jednotlivé postavy a tím získává speciální schopnosti, které může od té doby využívat ve svůj prospěch.
Hráči postupně odhalují další učence a jednotlivé strany mohou ukončit partii různými způsoby. Liší se tedy zakončení hlavně v roli Království a Lidu oproti Řádu. Čtyři generace plné napínavých intrik a boje o převahu nakonec končí a vyhrává tím s nejvyšším počtem bodů. Partie ale může skončit také předčasně, pokud se Řádu podaří zavraždit daný počet učenců. V tu chvíli se už nepokračuje a pouze hráč Řádu vítězí.
Belaad je hra, která působí historicky, ale je to především a v první řadě souboj dvou nebo tří stran. Ano, je to opravdu týmová hra, ve které ale není příliš šancí na strategická rozhodnutí. Spíše jde o reagování na situaci a správnou volbu než nějaké dlouhodobé plánování.
Vylepšování schopností postav je jedním z nejsilnějších prvků celé partie. Právě to všechny pohání vpřed a odlišuje celkově hru od konkurence. Jednoduše nás tahle vize bavila nejvíce, a navíc s moc pěkným zpracováním, které vše krásně podporuje a zjednodušuje.
Právě výběr stran zlepšuje znovuhratelnost, protože zážitek se dost liší podle toho, za koho hrajete. Je pravda, že jedna z frakcí je dostupná pouze ve správném počtu hráčů, ale to vás zase bude nutit hledat spoluhráče.
Pořádná porce interakce, a to je také důvod, proč je hra lepší ve více hráčích. Může za to samozřejmě také týmové pojetí, které se ve dvou vytrácí. Jednoduše moc nepočítejte s tím, že Belaad budete hrát jako duel, i když toto číslo na krabici najdete. Nás bavila mnohem více ve vyšším počtu.
Ačkoliv je cíl poměrně jednoduchý a jasně daný, způsobů jeho dosažení je dostatek zásluhou opravdu solidního výběru hráčských akcí. Hráči tak mají neustále co dělat, nenudí se a mají nad čím přemýšlet, což je známka dobré hry. Jenže kromě přemýšlení ve hře hraje důležitou roli štěstí, protože losování z pytlíku jiné ani být nemůže. To platí i pro boj, který je zajímavý, protože hráči zde mají možnost pokoušet štěstí a držet se tak v souboji.
Velmi silné je téma, které je zpracované s velkým důrazem. Hráči tedy mají opravdu pocit, že se posunuli nejen v čase, ale také výrazně v prostoru. Originalita zde jasně naznačuje, že tohle je velmi neotřelá zápletka.
Belaad je hra, která působí tak trochu nenápadně, ale dostanete v ní nejen krásné zpracování, ale také zajímavou náplň. Partie má spoustu pěkných myšlenek, i když byste to podle mechanismů a popisu v pravidlech nečekali. Nakonec ale dostanete opravdu super zábavu a jakmile si Belaad zahrajete, nebudete litovat.
+ vývoj postav
+ interakce
+ téma
+ různé strany