Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Schusselhexe – nešikovná čarodějnice bez kotlíku

Schusselhexe - balení

Když se tahle malá čarodějnice poprvé objevila u našeho stromu, myslela jsem si, že ji snadno vyženu. Jenže bylo jedno, jak moc jsem na ni křičela, posílala stíny a další hrůzy. Každý večer se znovu vrátila a jen tak stála před vchodem do mojí jeskyně. S kocourem, zrzavými vlasy a úsměvem od ucha k uchu. Nikdy nic neřekla, jen tam tak stála.

Po dvou měsících jsem ji pozvala dál. Sedla si do kamenného křesla a jen tak se na mě dívala tím svým bezelstným úsměvem. Dodnes jsem ji neslyšela promluvit jediné slovo, ale na míchání lektvarů má talent. Kéž by mi někdo také dal šanci, když jsem byla takhle mladá..

Chtěli jste někdy být studenty magického umění čarodějných lektvarů? Nešikovná čarodějnice Bella hledá pomocníka. Alespoň inzerát, který jsme viděli, to povídal. Kde Bella bydlí? Uvnitř krabice s názvem Schusselhexe, neboli krabice s anglickým překladem Clumsy Witch. Hra k nám přichází z dílny firmy HABA, jejími autory jsou Markus Nikisch, Dr. Sabine Kubesch a Laura Walk. Portrét malé čarodějnice i prostředí okolo zpracoval Marc Robitzky. I tato hra patří do řady FEX, vhodná pro učení.

Schusselhexe - připravená hra

Ve žluté krabici v barvách vydavatelské společnosti najdete všechno, co by taková čarodějnice mohla potřebovat. Ostatně jednu takovou vidíte i s jejím kotlíkem na titulním obrázku menší krabice. Tím nejdůležitějším pro každé míchání lektvaru je místo, kam si můžete postavit svůj bublající hrnec.

Rozkládací herní plán nás uvítá na malém paloučku, kde je velký kámen uprostřed obehnaný desítkou bublajících kotlíků, které zdánlivě nikomu nepatří. To ovšem není žádná pravda, protože tady nešikovná čarodějnice připravila závěrečnou zkoušku. Všechny uchazečky o místo musí u každého lektvaru najít, která ingredience mu chybí k dokončení.

Ale abychom se do takového určování mohli pustit, potřebujeme víc, než jenom herní plán. V krabici najdete nejen dřevěnou figurku čarodějnice, ale také mága Fexe, kterého budete potřebovat později, až se v hledání lektvarů zlepšíte.

Schusselhexe - rozehraná hra

Možná vás ale napadlo, že by nám asi měly chybět samotné lektvary. Kotle na paloučku vypadají zatím podezřele prázdné. Proto v archu kartonových dílků k vycvakání najdete deset koleček s obrázky přísad, mezi kterými je šnečí ulita, ohryzek nebo žížala?????. A pak jsou tu samotné hladiny kotlíků a na hladině každého z nich plave deset ingrediencí. Jedna je zde dvakrát a pouze jedna jediná chybí. Navíc v archu najdete ještě třináct žetonů lektvarů, který můžete vyhrát za každý správný tip.

Ke hře budete potřebovat také některé ze čtveřice barevných kostek. Jejich šest stěn zobrazuje různé věci od šipek až po srpek měsíce. Jedinou klasickou zůstává fialová kostka, kterou jako jedinou budete potřebovat pro základní hru. Doplníte ji při přípravě ještě kelímkem, který slouží nejen k míchání, ale především k ukrytí výsledku.

Na začátku souboje hráči vytvoří vedle plánu zásobu skleniček s lektvary, které mohou získat. Na jednotlivé pozice kotlíků pak náhodně rozmístí obrázky hladiny. A mezi některé dva z nich postavíte figurku čarodějnice, která se bude pohybovat ve směru hodinových ručiček, jak se bude snažit starat o všechny bublající nádoby současně.

Schusselhexe - rozehraná hra

Hráč, který je na tahu, hodí kostkou. Ostatní pak musí říct zaklínadlo, které současně funguje jako časomíra pro zapamatování čísla na kostce. S pomocí kalíšku pak protivníci kostku zakryjí. Hráč teď musí pouze s využitím svojí představivosti určit, před kterým kotlíkem se s daným počtem kroků čarodějnice zastaví. Nyní musí zjistit, která přísada na hladině neplave a oznámit ji soupeřům. Ti odhalí číslo na kostce a zkontrolují správnost odpovědi.

V případě, že se hráč trefil, zastavil se u správného kotlíku a ještě našel chybějící přísadu, dostane odměnu v podobě jedné lahvičky lektvaru. Teď už mohou hráči posunout figurku čarodějnice opravdu ke kotlíku a na řadě je další hráč. Partie končí ve chvíli, kdy hráči odehráli čtyři kola. Ten, kdo nasbíral nejvíce lektvarů, se stává vítězem.

Schusselhexe se podle základních pravidel tváří jako velice jednoduchá hra. Kdo ale s námi před několika týdny prošel konkurzem na tajného agenta v In geheimer Mission (recenze) ví, že hry s FEX prvkem vás svojí základní verzí teprve připravují na opravdovou výzvu.

Schusselhexe - rozehraná hra

Díky této variabilní obtížnosti je hra velice dobře nastavitelná pro různé schopnosti dětí, jež se zrovna u stolu sešly. V základní verzi ji lze hrát už s pětiletými prcky, kteří si ani tak neprocvičí paměť, jako spíš představivost. Nutnost posouvat figurku čarodějnice o počet políček vpřed pouze v hlavě představuje pro menší děti výzvu a netrénuje pouze jednoduché počítání. Hledání předmětu pak piluje postřeh a vnímání detailů.

Jenže pokud si ke hře sedne někdo zkušenější, bude hledat pořádnou výzvu. Tu mu přinese nejen figurka druhého čaroděje Fexe, ale také další trojice kostek s novými pravidly. Zelená kostka určuje směr pohybu, zatímco modrá řekne hráčům, jestli mají hledat v kotlíku před nebo za sebou. Pro všechny tři kostky platí, že budou ukryté pod kalíškem, jakmile uplyne čas pro říkanku.

Teprve s poslední oranžovou kostkou do hry vstupuje čaroděj Fex. Na kostce najdete symbol hvězdičky (čarodějnice) a měsíce (Fex). Na výsledku hodu kostkou závisí, kterou figurkou budete pohybovat a prohledávat kotlíky. Navíc mág dělá pokaždé přesný opak toho, co mu říkají kostky.

Schusselhexe - kotlíky

A právě tady u volitelných pravidel začíná být hra výzvou i pro mnohem starší děti a občas pořádně potrápí i dospělého. Není jednoduché dodržet všechny podmínky. Přitom hra zůstává rychlá. Celou partii stihnete odehrát bez ohledu na obtížnost pravidel za patnáct minut. Ze hry si dokonce můžete udělat reakční zábavu, kdy budou všichni hledat správnou odpověď společně.

Obtížnost pohybu a nároky na představivost zásadně záleží na hodnotě, kterou hodíte na fialové kostce. To je také jediný nevyrovnaný prvek, který jsme na hře objevili. Díky tomu se může některý hráč dostat do čela s trochou štěstí a jednoduššími úkoly. S těžšími pravidly ale tato výtka ztrácí na důležitosti, protože vzdálenost už není tím nejdůležitějším, co musíte hlídat.

Zpracování hry je velice pěkné. Obě figurky jsou sice pouze kartonové, ale detailní ilustrace herního plánu všechno vynahrazují. Složitější výroba by se určitě podepsala i na ceně, která takto zůstává přijatelná a hra vypadá i tak atraktivně.

Schusselhexe - detail herního plánu

Schusselhexe je výbornou hrou pro malé děti, které naučí představivosti, koncentraci a dodržování stanovených pravidel. Dostatek různých herních variant zaručuje dlouhou trvanlivost hry. Ačkoliv je Schusselhexe dětská hra, mrňata vám z ní rychle nevyrostou, ale jak se zlepšují, můžete jim přidávat náročnější pravidla. Tahle hra vám vydrží a bude bavit i po mnoha partiích.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSabine Kubesch, Markus Nikisch, Laura Walk
IlustraceMarc Robitzky
VydavatelHABA
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Deduction, Dice, Fantasy, Memory, Mythology
MechanismyDice Rolling, Memory
RodinaSeries: Fex (HABA), Theme: Witches
Alternativní názvyLa bruja despistada, Schusselhexe, Slodderheks, La sorcière étourdie, La strega sbadata

Více o hře.

Recenze: Schusselhexe – nešikovná čarodějnice bez kotlíku
Schusselhexe nás postaví před kotlíky postavené do kruhu a nechá nás, abychom namíchali pořádnou dávku lektvaru. Jenže v každém z nich chybí jedna ingredience a není jednoduché ji odhalit. Navíc váš pohyb určují kostky, jejichž hodnoty si musíte pamatovat. Teprve pak lze hledat na žetonu chybějící přísadu, k čemuž potřebujete postřeh, obzvlášť pokud všichni hráči soupeří ve stejný okamžik. Základní verze pro menší děti ale poskytuje dostatek času a soustředí se především na trénování schopností k dosažení správného výsledku – dobrou představivost pohybu a postřeh při hledání chybějícího obrázku. Jak se malé čarodějnice zlepšují, můžete přidávat do hry nové prvky, které hledání ztíží. Díky tomu hra vydrží opravdu dlouho a ani vám nebude vadit, že fialová kostka přidává do partie trochu náhody a nejistoty. Schusselhexe neboli Nešikovná čarodějnice je hra, která je povedená a hodí se k zábavě pro všechny děti..
Klady:

+ jednoduchý paměťový mechanismus
+ přidáváním kostek zvyšujete obtížnost
+ hra učí představivost i postřeh
+ jen náznak paměťového prvku
+ pěkné zpracování
Zápory:

- fialová kostka pohybu ovlivňuje obtížnost tahů a náhoda tak má vliv na výsledek
Prozkoumávejte dál
Recenze: 10 Days in the USA – příliš krátká dovolená