Dřevěné deskové hry jsou specifickým herním odvětvím, zaměřeným ve většině případů na hráče z řad dětí. Mezi takové hry patří nejen Naklápěcí labyrint nebo Flipper: stolní fotbal, ale třeba také krásně zpracovaná hra Trpasličí les. Právě posledně jmenovaná hra je, stejně jako dnešní Tricours, které byly vytvořené ve spolupráci se studenty vysoké školy z Kielu a k nám dovážená firmou Bego.
Zatímco trpaslíci byli hrou specializovanou na paměť a postřeh, Tricours se zaměřují na zcela odlišnou část dětského vývoje a to na motorické dovednosti a synchronizaci činností.
Hra dorazí v netradiční trojúhelníkové krabici. Celý vnitřní prostor zaplňuje dřevěný plán, ve kterém se nachází několik děr a je propleten barevnými čárami. Jednoduchý princip hry vám pomůže pochopit kratičký český návod. K zábavě pak budete ještě navíc potřebovat tři různobarevné kuličky. Co vás na celém kompletu zaujme nejvíc, jsou provázky ukončené dřevěnými kolečky. Ty jsou zajímavým způsobem propleteny a vzbuzují velmi pozitivní dojem.
Tricours je hrou, která je zaměřena na kooperaci všech zúčastněných, protože všichni mají společný cíl – dopravit bezpečně kuličku do jejího cíle. Musí spolupracovat podobně jako třeba vítězný tým v televizní soutěži Bludiště.
Na začátku se umístí dřevěný kroužek do středu a do něj se vloží kulička odpovídající barvy. Úkolem hráčů je dopravit kuličku správným taháním za provázky do cíle, tedy stejně barevného otvoru. Při tom v podstatě stačí sledovat předkreslenou čáru a pohybovat se po její trase.
Samozřejmě nic není tak snadné, jak by se mohlo zdát, protože cesta je lemovaná mnoha nástrahami a především dalšími děrami, které jsou připraveny kuličku bez sebemenšího zaváhání spolknout a zkazit veškeré snažení.
Hra Tricours je určena maximálně pro tři hráče. V tomto počtu si ji zahrajete asi nejlépe a zároveň také hra ozkouší nejvíce vaše schopnosti spolupráce. Pokud si budete chtít zahrát i ve dvou hráčích, pak musí jeden ze zúčastněných ovládat provázky dva – každou rukou jeden. To sice může vypadat na první pohled těžší, ale ve skutečnosti je to naopak jednodušší, protože hráč, který využívá obě ruce má nad kuličkou větší kontrolu.
Epizodou sama pro sebe je pak souboj v jednom. Ono vlastně Tricours pro osamělý duel jednoho hráče proti hře není připravena, protože provázky jsou tři. Přesto důmyslným pohybem se lze s hrou bavit i v jednom a dokončit všechny tři barevné tratě.
Právě číslo zmíněné naposled v minulém odstavci je největším problémem hry. Tratě jsou celkem tři, stejně jako barevné otvory. Hra nenabízí žádné jiné alternativy, varianty, ani hrací plán nelze otočit a získat tak další výzvy. Bohužel vše, co vidíte při rozbalení je také vše, co se bude muset postarat o vaši zábavu.
Tahle nízká variabilita může být ve spojení s poměrně vysokou cenou asi největší nevýhodou Tricours. Za svoje peníze ovšem dostanete velmi kvalitně zpracovanou hračku, která skvěle trénuje trpělivost a spolupráci mezi dětmi, která je velice důležitá.
Tricours nejspíš budete nejdříve hrát na samotný úspěch, který bude vždy patřičně oslaven. Jak se všichni spoluhráči budou zdokonalovat, pravděpodobně nastoupí závodění na čas, podobně jako třeba v legrační Nejisté ruce, případně další varianty (viz konec recenze).
Samozřejmě rodičům nic nebrání, aby vytvořili i další tratě, nebo si třeba propojili jednotlivé kousky a vytvořili třeba i nějaký závodní okruh. Bohužel všechno jsou to pouze náhražky za to, co mělo být už ve hře obsaženo. Škoda. Drobnost jako oboustranný hrací plán mohl zábavu výrazně oživit.
Podle návodu je hra určena už pro šestileté děti, ale dovolujeme si vážně pochybovat, jestli by byly v tomto věku schopny vůbec některou z tratí dokončit. Možná pod vedením dospělého.
Tricours je zajímavou hříčkou, které však částečně chybí variabilita a dřevěná hračka pravděpodobně brzy omrzí (nové varianty k hraní naleznete na konci recenze). Ovšem má velice důležitý a pozitivní sociální efekt (na spolupráci), což je v dnešní společnosti vlastnost k nezaplacení. Její luxusní zpracování je vykoupené cenou. Přesto pokud uvažujete o nějakém způsobu, jak rozvíjet schopnosti svých potomků, určitě se jedná o zajímavou volbu.
—
Na základě dodatku od vydavatele přidáváme další možnosti, jak si lze partii Tricours vychutnat, což zvyšuje výrazně variabilitu celé hry a pobízí fantazii k vymýšlení dalších možností:
– Hráči se mohou na průběhu hry domlouvat ne slovně, ale neverbálně. Tím si znovu trénují další důležité komunikační dovednosti.
– Hra se dá také zpestřit tím, že si děti vymění ruce – levák bude tahat pravou a pravák levou
– Pokud si tři hráči zavážou oči a čtvrtý je musí navigovat tak, aby kuličku dovedli zdárně do cíle (tímto ze hry vytvoříte i partii pro čtyři)
– Děti také mohou hrát hru před zrcadlem a dívat se pouze do něj
– Nebo si mohou zakázat při spolupráci a navigování některá důležitá slova
+ dřevěná hra
+ cvičí spolupráci
+ kvalitní provedení
+ netradiční tvar
+ kladný sociální vliv
- pouze tři dráhy
- jen pro tři hráče
- málo variabilní