Jak by vypadal svět, ve kterém by se nemluvilo prostřednictvím slov, ale místo toho by hlavní roli hráli obrázky? Byl by mnohem větší prostor pro fantazii. Nic by nebylo jasně dané a vnímání věcí by se s časem měnilo. Že to pořádně zní bláznivě? Možná, ale nikdy neříkejte nikdy žádné variantě naší budoucnosti.
Otazníky a vykřičníky jsou jediné znaky, které vládnou světu Konceptu. Právě tohle všeobjímající slovo je názvem nové deskové hry, která dobyla svět a teď se pokouší získat slávu i za našimi hranicemi. Všechno to začalo u autorů Alaina Rivolleta a Gaetana Beaujannota, kteří pro vydavatelství Repos Production vytvořili hru Concept. Dokázala už získat cenu v Cannes a také zaujmout společnost ADC Blackfire, která ji převedla do češtiny.
A měli bychom za to být rádi, protože bělostná krabička se zároveň vševědoucím a nevědoucím otazníkem slibuje pořádnou porci zábavy. Balení na první pohled zaujme především minimalistickým pojetím, kde kromě názvu, zmíněného otazníku a několika obrázků na stranách nenajdete nic.
Možná o to silnější je chuť otevřít víko a podívat se, co je uvnitř. Těsně pod víkem je hned několik čtvercových komponent, které nesou podobné rozměry, jako celá krabice. Jmenovitě jsou to pravidla, dva listy nápovědy a složený čtvercový herní plán. Obsahuje celkem 117 čtvercových políček s nejrůznějšími symboly a malou plošku vedle nich sloužící pro položení herních prvků.
Kromě toho je na desce místo už pouze na balíček herních karet. Ty se nachází položené v přihrádce na dně krabice. Je jich 110 a každá jednotlivá karta obsahuje celkem devět očíslovaných pojmů rozdělených na tři skupiny po třech podle obtížnosti – nejjednodušší modré, středně obtížně červené a nejtěžší šedé.
K hernímu plánu nerozlučně budou už brzy ve vašich představách patřit dílky nápověd. Jsou tu plastové figurky otazníku, čtyř vykřičníků a 42 kostiček různých barev. Ke každé barvě patří sada osmi kostiček. Všechny je snadno uložíte do připravené misky, která usnadní manipulaci i skladování. Ke štěstí hráčům teď chybí už jen 39 kartonových žetonů o hodnotě jednoho či dvou žárovkových bodů.
Na začátku partie stačí, aby hráči mezi sebe položili herní plán, do misky umístili všechny kostičky a figurky a někde stranou žetony bodů. Balíček karet stačí zamíchat a připravit na stanovené místo na herním plánu. Figurky si hráči nijak nerozdělují, ale místo toho vytvoří vždy dva sousední hráči tým a vylosují si horní kartu.
Tím už vlastně začala hra, protože tým si nyní vybere jeden z devíti pojmů na kartě. Podle obtížnosti jeho vysvětlování se liší také bodová odměna. Všichni dávají pozor, jak vyprávěcí tým začne využívat figurky k tomu, aby vysvětlil zvolený pojem (to může být libovolný předmět, jméno nebo fráze).
Nejdříve hráči společně označí zeleným otazníkem hlavní koncept, tedy základní vlastnost definující tajenku a kostičkami stejné barvy jej mohou doplnit. Například tak určí, že se jedná o kreslené zvíře bílé a černé barvy. S pomocí vykřičníků a kostiček odpovídajících barev mohou pak přidat doplňující informace, jako že se jedná o film odehrávající se na ostrově. Jakmile některý z hráčů přijde, že se jedná o zebru Martyho z Madagascaru, může to ohlásit a získat tak pro sebe (a také pro hádankáře) vítězné body.
Tým pro nápovědu se posune o jednoho hráče dál a hádání může pokračovat novým pojmem. V průběhu snahy mohou hadači říkat, cokoliv je napadne a vypravěči jim mohou dokonce gesty ukazovat, jestli se blíží ke správné odpovědi. Hra končí ve chvíli, kdy dojdou žetony dvojitých vítězných bodů. Všichni sečtou svoje vlastní body a vítězem se stává hráč s nejvyšším součtem.
Týmová verze je základní možností v popisu pravidel a hodí se jako trénink spolupráce nebo pro mladší hráče. Ovšem stejně tak dobře lze Koncept hrát i individuálně. Každý za sebe pak vymýšlí nápovědy, což je těžší a představuje to vlastně jediný rozdíl oproti základní verzi.
Koncept jasně ukazuje, že prostor pro nové myšlenky v deskových hrách ještě zdaleka nebyl prozkoumán. Jen se nesmíte bát jít za instinktem, třeba i zarostlým pralesem. Stačilo tuhle zašlou číši vyleštit a napít se z její zásobárny hratelnosti jednou. Od té doby už nebudete chtít přestat a budete se chtít jen tak volně bavit hádáním dalších výrazů.
Ale samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí. Největším nepřítelem Konceptu je jeho volnost. Pravidla totiž neurčují žádný časový limit. To je sice fajn, ale snadno se to může obrátit proti hráčům a plynulosti hry. Často se tak jedno hádání může natáhnout třeba i na deset minut, protože obě strany to odmítají vzdát. Doporučujeme tak nastavit čas na dvě minuty od poslední nápovědy.
Vlastně i samotná pravidla nijak hráče nesvazují. Původní verze dokonce nepočítá s vyšší odměnou za vyřešení náročnějšího úkolu, ovšem v dodatečné tabulce dodatek najdete a proto jsme se rozhodli jej zahrnout i do našeho popisu.
Týmová hra je dobře vyvážená, protože uhodnuvší hráč dostává zpravidla více bodů, zatímco vypravěči získají vždy pouze jeden. Všichni hráči jsou neustále zapojení do hádání, ať už vymýšlí nápovědu nebo se snaží odhalit cílové slovo. Dle našich zkušeností jsou ekvivalentně zábavné obě role.
Ačkoliv na krabici najdete jako minimální počet hráčů číslo čtyři, rozhodně to neznamená, že byste si nemohli Koncept užít v menším počtu! Právě naopak. Především jako jen takové pohodové hádání ve dvojici funguje hra skvěle a vlastně nepotřebujete ani žádný náboj ze soupeření. Často jsme se přistihli, že si užíváme jen samotný elegantní mechanismus vysvětlování pojmů za pomoci nápověd. To ve třech už jde docela dobře soupeřit, protože dva hráči vždy hádají a jen jeden může být úspěšný a dostane za to bod.
Hra je ohromně variabilní. Už samotných 990 pojmů v krabici je záplava, kterou jen tak nedokážete projít. Řada frází je opravdu těžkých a vylámou si na nich zuby i zkušení hráči. Přitom nemusíte zůstat pouze u nich a jednoduše stačí zobrazovat vlastní slova.
Přitom Koncept je skvělý pro všechny, kdo mají rádi kreativní zábavu. Pobaví se u něj děti, rodina i náročnější hráči toužící jen po odreagování s přáteli. Nám osobně návrh na partii nikdo neodmítl, protože se jedná spíš o takové posezení s hádáním pojmů. Zábava tu je prostě a jednoduše zaručena, což dělá z dobré hry výbornou.
Provedení je precizní. Je vidět, že nad složením nápověd někdo přemýšlel a s dostupnými ikonami lze vysvětlit téměř vše. Určitě vás napadnou jeden či dva obrázky, které by určitě na plánu měli zasloužené místo, ale to je jen pocit. Pravidla jsou výborná ve vysvětlení mechanismu hry a naučí hráče, jak správně vysvětlovat pojmy. Při hře doporučujeme zpočátku používat nápovědní karty, protože obrázky mají často více různých významů, které vás třeba na první pohled nemusí napadnout. Karty se zadáními jsou výtečně lokalizovány.
Koncept názorně ukazuje, jak jednoduchá myšlenka může být základem vynikající hry. Je rozhodně nejlepší party hrou loňského roku a dělá si zálusk na ty nejvyšší příčky i napříč celou historií. Svojí elegancí a jednoduchostí dokazuje, že k zábavě není potřeba nic složitého. Koncept je výbornou zábavou pro všechny, kteří si rádi hrají s obrázky a slovy.
PS: Pro anglicky mluvící hráče jsme objevili zajímavý zdroj, který nabízí nekonečnou zásobu nových a nových slov: http://www.wordgenerator.net/pictionary-word-generator.php, případně pro Apple (a v blízké budoucnosti i Android): https://itunes.apple.com/us/app/the-game-gals-word-generator/id546236058?mt=8&at=10lazE&ign-mpt=uo%3D4.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Gaëtan Beaujannot, Alain Rivollet |
Ilustrace | Éric Azagury, Cédric Chevalier |
Vydavatel | Repos Production, ADC Blackfire Entertainment, Asterion Press, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Rebel Sp. z o.o., Rozum, Sombreros Production |
Rok vydání | 2013 |
Počet hráčů | 4 - 12 |
Herní doba | 40 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (43 voters) |
Kategorie | Deduction, Party Game, Word Game |
Mechanismy | Communication Limits, Team-Based Game |
Rozšíření | Concept: La Recharge |
Rodina | Digital Implementations: Board Game Arena, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue, Organizations: Forgenext |
Alternativní názvy | Concept Χωρίς λόγια, Koncept, Концепт, Концепт, コンセプト, 語破天機, 콘셉트 |
Více o hře.
+ ohromně jednoduchý nápad
+ obrovská zásoba slov (a možnost používat vlastní)
+ týmová varianta
+ lze hrát i v menším než doporučeném počtu
+ vyvážené nápovědní ikony
+ skvělá zábava na party
+ lze hrát s dětmi
+ trénuje slovní zásobu i představivost
+ zábavné v obou rolích
- chybí časové omezení tahu
Moc pěkná recenze 🙂