Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dixit Journey – pozvání na obrázkovou cestu

Dixit Journey - balení

Kdysi jsem potkal muže, který seděl u stromu. Vypadal jako by spal, ale když uslyšel mé kroky, vzhlédnul a pokynul mi, ať přistoupím blíž. Vysvětlil mi, že naslouchá řeči stromů. Dorozumívají se mnoha jazyky, které jsou tajemstvím pro lidstvo, ale někdy mezi vzdech a šustěním je možné zaslechnout dávno zapomenuté příběhy. Slova, která odvanul vítr. I já jsem zavřel oči a vydal se na svoji cestu.

Podaná ruka teď přichází od vydavatelství ADC Blackfire (mezinárodně Libellud), které vydává novou verzi populární vyprávěcí hry Dixit (recenze). Tato krabice má podtitu Journey a je samostatně hratelná. Díky tomu nám opravdu umožní vydat se na takovou cestu za příběhy. Autor hry zůstává stejný a jeho jméno zní Jean-Louis Roubira. Krabici doprovází nově kompletní ilustrace od Xaviera Collette, jehož práci známe z her Timeline (recenze), Noé (recenze) a brzy také ze hry Sultaniya.

Na modré krabici s koláží obrázků z nitra krabice se dozvíte ústřední slogan: Jeden obrázek řekne víc než tisíc slov. Ale i tu správnou verbální charakteristiku budete potřebovat ve chvíli, kdy začnete balíček 84 karet používat. Všechny mají shodnou zadní stranu (i s předchozími verzemi hry!) a na přední straně se promenádují detailní obrázky.

Dixit Journey - připravená hra

Hned vedle karet jsou pečlivě uložené figurky. Je jich šest a ničím výjimečným nezaujmou, protože se jedná v podstatě o klasické plastové postavičky. Pravou stranu krabice už by hráči vlastně ani nepotřebovali, pokud by ji nezabíral složený herní a bodovací plán. Na jeho jedné straně jsou očíslované pozice pro karty. Výpis všech komponent pak zakončuje aršík s žetony pro každou z šesti barev, s čísly jedna až šest.

Většina z vás asi ví dobře, jak se Dixit hraje. Ale pro všechny případy si to zopakujeme. Jakmile se hráč dostane k tahu, vybere ze své ruky jednu kartu a popíše nějakou její charakteristiku výstižným slovem, větou nebo zvukem. Přitom se snaží, aby nechal otevřené dveře i pro ostatní. Tuto kartu položí na stůl obrázkem dolů.

Každý ze soupeřů nyní k této vyložené kartě přidá jednu z vlastní ruky a to takovou, aby co nejlépe odpovídala vyslovenému popisu. Poté všichni tipují a snaží se nalézt kartu vypravěče. Body získávají všichni správně tipující a také aktivní hráč v případě, že alespoň někdo uhodnul (a přitom ne všichni).

Dixit Journey - rozehraná hra

K Dixit Journey lze přistupovat dvěma způsoby – jako rozšíření a obohacení vaší původní hry nebo jako k nové zábavě. S tím se také liší hodnocení. V prvním případě budou hráči zklamaní, že nelze pořídit pouze sadu karet a musí k tomu koupit celou velkou krabici s figurkami, plánem a pravidly, která nepřináší nic nového.

Naopak začátečníky čekají lépe zpracovaná, detailní pravidla včetně řady příkladů. Ale to je teprve prvním krokem k úspěchu, protože potěší i samostatná bodovací deska. Ta obsahuje na pozadí přepracovaný vzhled slavného Mount Rushmore. Jako odrazový můstek do světa Dixitu tak funguje, ale je přecejen trochu těžší s ohledem na obrázky.

Ačkoliv většina karet má dechberoucí grafiku, najde se mezi nimi několik, které nás tolik nezaujaly a jsou trochu chudé. Většina obrázků je také docela konkrétní, což může být problém právě pro zmíněné začátečníky (ale pouze na několik prvních partií). V tomto byla grafika Marie Cardouat o krapet lepší. Ovšem to nemění nic na tom, že některé ilustrace jsou naprosto úžasné a zasloužily by si pověsit na zeď.

Dixit Journey - rozehraná hra

Obrázky se ale výrazně liší od předchozích, což znamená problém v případě, že byste chtěli karty zamíchat dohromady. Herní mechanismus si na této podobnosti dost zakládá, takže doporučujeme karty z této hry nechat o samotě a nepřidávat je. Ale ještě tu máme jedno doporučení – po nákupu hry si je neprohlížejte. Připravíte se o skvělý zážitek objevování, která sice není podstatná pro zážitek, ale je příjemným přídavkem.

Teď ale odstoupíme stranou od karet, které jsou středem hratelnosti. Velké zklamání pro nás byly figurky, které představují obyčejné figurky. Ano, mají rozšířená bříška a jsou zakulacené, ale hopsajícím králíčkům z původní krabice nesahají ani po kulatý ocásek. Rozhodnutí přesunout bodovací desku mimo dno krabice bylo rozhodně správné, ovšem to by ho grafici nesměli pokazit nepochopitelným seznamem pravidel. Ten je natištěn obrovským písmem na polovině desky, což je u takto jednoduché hry zbytečné a nepůsobí to vůbec pěkně.

Herní doba a vhodnost pro různé počty soupeřů zůstává stejná. Díky tomu opravdu partie Dixitu Journey trvá kolem půl hodinky, která je plná zábavy a hráči nemají šanci se nudit. Všichni se stále účastní boje a to znamená, že ani počet hráčů nemá zásadní vliv. Pouze výběr je větší a tedy je i jednodušší zmást protivníky, pokud jich je víc.

Dixit Journey - karty

Zajímavé také je, že vydavatelé se odvrátili pryč od volebních tabulek, které byly novinkou Dixitu Odyssey (recenze). A to je podle nás dobře, protože jejich používání nebylo dobré. Velký vliv na rozhodování může být také fakt, že maximální počet hráčů se vrací znovu na šest. To zmiňovaný Odyssey umožňuje až dvanáct soupeřů, aniž byste museli řešit nějaké náhradní řešení (dodatečné volební žetony).

I když budete držet kartu v ruce podruhé, popáté nebo podesáté, stále máte nové možnosti, jak ji hrát nebo popisovat. Tato hra prostě nestárne a možná se naopak s více partiemi zlepšuje. Pokud hrajete se stabilní skupinou soupeřů, s každým novým průchodem balíčku stoupá náročnost, jak překvapit ostatní.

Všechno se to tedy nakonec smrskne k otázce: která verze Dixitu je nejlepší? Každá krabice má něco svého a jedinečného. A přesto čím víc nad tím přemýšlíme, tím víc jsme přesvědčeni, že právě Journey se díky zvláštní bodovací desce, lepším pravidlům a úžasným kartám dostává do čela jako nejlepší volba. Možná to je také tím, že karty nejsou tak veselé a mají spíš temnější, ale stále primárně fantastické ladění.

Dixit Journey - karty

Dixit Journey je novým vydáním velmi úspěšné hry, která se hodí pro všechny příležitosti. Nadchne tak rodinu, pobaví na menší party, ale zaručeně nezklame ani zkušené hráče. Tohle magické vyprávění prostě nepřestává být zábavné. Dixit Journey znovu tento trend potvrzuje, představuje novou a znovu jedinečnou grafiku a několik zbytečných chybek v ostatních komponentách.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJean-Louis Roubira
IlustraceXavier Collette
VydavatelLibellud, Asmodee, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(9 voters)
KategorieCard Game, Humor, Party Game
MechanismyActing, Simultaneous Action Selection, Storytelling, Targeted Clues, Voting
RozšířeníDixit 2: "Gift" Promo Card, Dixit 2: "The American" Promo Card, Dixit AsmoPlay Ingenuity Promos, Dixit: "Merry Christmas" Promo Card, Dixit: "Pumpkinhead" and "Santa" Promo Cards, Dixit: "The Dragon" Promo Card, Dixit: "The Elephants" Promo Card, Dixit: "The Inheritors" Promo Card Pack, Dixit: "Werewolves" Promo Card Pack, Dixit: 2012 Asmodee Special Cards, Dixit: Anniversary, Dixit: Anniversary Pack, Dixit: Candide Promo Card, Dixit: Chilean Way, Dixit: Chilean Way, Dixit: Daydreams, Dixit: Harmonies, Dixit: Memories, Dixit: Memories – Promo card, Dixit: Mirrors, Dixit: MNK, Dixit: Odyssey – "Bunny" Promo Card, Dixit: Odyssey (expansion), Dixit: Origins, Dixit: Origins – "La Machine à rêves" Promo Card, Dixit: Quest, Dixit: Revelations, Dixit: Spielbox 03/15 Promo Card, Dixit: Tabletop Day 2015 Promo Pack
RodinaGame: Dixit, Mechanism: Image Interpretation, Mechanism: Judging Games
Alternativní názvy只言片语:时光旅行篇, 妙語說書人:時光之旅

Více o hře.

Recenze: Dixit Journey – pozvání na obrázkovou cestu
Dixit Journey je novou verzí velmi populární hry. Liší se především novými kartami, ale je tu i několik dalších věcí, které byste měli o této krabici vědět. Tou první a nejdůležitější je, že ilustrace má tentokrát na svědomí jiný autor. Jsou krásné, trochu temnější, ale současně se nehodí k zamíchání s ostatními balíčky z předchozích krabic. Vydavatelé zaměnili figurky králíčků za obyčejné figurky a herní plán je nově mimo dno balení. To je dobrá zpráva, jen nemusela polovina této desky být popsaná postupem hry. Určitě jej bylo možné využít lépe. Dixit Journey ale zachovává stále skvělou hratelnost a nabízí úžasné zážitky jak nováčkům, tak i zkušeným hráčům.
Klady:

+ stále skvělá hratelnost
+ ohromující ilustrace
+ bodovací deska mimo krabici
+ zjednodušená příručka pravidel
+ vynikající zábava pro všechny
+ stále dobře testuje vaši znalost kamarádů
+ karty se snadno neohrají
Zápory:

- snížení hráčů
- zbytečná nápověda na centrální desce
- obyčejné figurky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Montmartre – obrazy na zakázku