Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: What a performance! Trénink na Hollywood

Jsou vaše děti rození herci? Chcete je poslat do Hollywoodu? Pak by se už odmala měly seznamovat s hraním v angličtině a to nejen tím před kamerou, ale i pro kamarády. A právě to je záměrem hry s názvem What a performance!

U nás ji můžete koupit v internetovém obchodě české společnosti Jitky Netušilové, Anglictina-hry.cz, která se zabývá dovozem společenských her firmy Orchard Toys. V její nabídce naleznete jednoduché karetní hry (Little Grey Rabbit – recenze), ale i nejrůznější hry, jejichž zábava zahrnuje kostku, například Flea Circus.

Dnes se podrobněji podíváme na trochu náročnější hru z jejich nabídky. Ale nepochopte mne špatně, ona není náročná na věk hráčů nebo jejich strategické dovednosti, jen je její těžiště trochu jinde než v házení kostkou.

Z obalu krabice na vás opět koukají barevné ilustrace plné veselých hrajících si dětí, což ve všech určitě nabudí optimistickou náladu. Ale ještě mnohem lepší zážitek je první nadzdvihnutí víka, protože uvnitř najdete spoustu velice zajímavých komponent.

V čele stojí hrací plán, který je zpracován jako puzzle ze čtyř dílů, takže nezabírá moc místa, a nejsou na něm žádné ošklivé přehyby, které by mohly častým otevíráním utrpět. Kromě něj najdete v krabici mrňavé plastové přesýpací hodiny, kostku a losovací kruh se šipkou.

V krabičce se nachází ale ještě dvě mnohem zajímavější součásti, které budete pro celou zábavu nutně potřebovat. Hromádka karet se ukrývá ve zvláštní kvalitní krabičce, takže se vám nebudou neustále povalovat všude po krabici. Druhou komponentou je tajemná lupa s červenou folií, přes kterou můžete koukat. Také jste tak zvědaví, k čemu slouží? To si povíme až za chvilku.

Zbývá totiž ještě zmínit netradiční plastové figurky pro čtyři hráče, které dotváří vesele barevnou náladu sálající z celé hry, klasickou šestistěnnou kostku, ale také pěkný malý modrý kalíšek, ve kterém můžete kostku míchat.

Celé balení je řešeno velice netradičně a uvnitř krabice naleznete v papírové vložce několik děr, do nichž umisťujete jednotlivé komponenty, aby se při transportu nepohybovaly. Každá položka má svoje místo, jedná se o jednoduché a elegantní řešení, včetně papírových zarážek trčících naopak z vložky vzhůru. Ty drží zase hrací plán.

Samotná hra je připravená velice rychle, stačí jen sestavit plán a postavit figurky na start. Všechny ostatní součástky položte poblíž na stůl a první hráč může začít míchat kostku v připraveném kalíšku.

Jakmile hráč popojde o daný počet políček, čeká ho nějaká událost vždy, když vstoupí na jiné než bleděmodré políčko. To jediné totiž znamená klid a žádnou aktivitu v tomto tahu. V tu chvíli můžete klidně předat kostku soupeři.

Ovšem většinu času strávíte šlapáním po ostatních, mnohem záludnějších políčkách, které po vás chtějí nějakou aktivitu nebo projev touhy vyhrát. Můžete se setkat celkem s pěti různými požadavky na své herecké dovednosti.

Ve všech situacích si však budete muset vylosovat kartu z hromádky 77 karet s nejrůznějšími úkoly. Na základě požadované akce se pak budete věnovat pouze určité části karty, které jsou od sebe přehledně barevně odlišeny.

První z přihrádek se jmenuje „Make a noise“ a vaším úkolem je napodobit nějaký zvuk zvířete nebo věci. Za akcí se skrývá samozřejmě velká legrace, protože zvuk musíte udělat tak, aby jej protihráči poznali. Ale protože se jedná o hru pro děti, nenajdete zde žádné záludnosti a většina úkolů je poměrně jednoduchá, budete tak napodobovat prasátko, vláček a podobně.

 

Druhý úkol je velice podobný a jmenuje se „Who am I“, což znamená, že vaše ústa nesmí vydat ani hlásku. Místo toho budete muset hovořit svými pohyby a pantomimicky popsat zadané slovo. Opět je může uhodnout zdárně některý z vašich protivníků.

Tyto akce jsou jediné hádací. Za jejich správné uhodnutí dostane protivník, který přesně odpoví, zaslouženou odměnu v podobě pohybu o jedno políčko vpřed. Na hádání není žádný časový limit, přesýpací hodiny se totiž používají pouze pro akce.

Činnosti pod záložkou „Action!“ má hráč za úkol provést pouze proto, aby mohl v klidu pokračovat dál. Nikdo za to nedostane žádné body, ovšem účastník na to má čas předem vyhrazený otočením přesýpacích hodin.

Možná vám teď nejde do hlavy, čím budou hráči motivovaní napovídat protivníkům správně podle slovíček, které najdou na kartičce. Je to jednoduché – na druhé straně karty v pestrobarevném pozadí je uschován trest pro toho, kdo odmítne provést akci. Takzvaný „Forfeit“ vás čeká i v případě, že nedokážete správně předvést pantomimu nebo zvuk.

A jak může být na kartičce text uschován? Právě tím se dostáváme konečně k funkci lupy s červenou folií. Zatímco bez ní vidíte na kartičce jen nezřetelné obrysy písmen, které se těžko čtou, pohled přes lupu vám vše projasní a umožní si přečíst úkol za trest zcela jasně. Obvykle se jedná o příkazy, které posunou vaši figurku dozadu nebo některého soupeře dopředu.

Ke všem těmto čtyřem možnostem se mohou dostat přímým vstoupením na políčko na hracím plánu, které nese název činnosti „Who am I?“, „Make a noise“, „Action!“ nebo dokonce „Forfeit“. Poslední zmíněné políčko vás potrestá, aniž byste něco ve skutečnosti provedli a může být některými dětmi vnímáno jako nespravedlivé.

Ovšem na desce najdete ještě políčka s názvem „Spin it!“ Nyní přichází na řadu další dávka štěstí a náhody, protože vlastník figurky si vezme k sobě kolo štěstí a roztočí jeho ručičku. Teprve padená výseč určí, o co se bude muset v aktuálním kole pokusit, jestli bude zvučet, předvádět pantomimu nebo akci.

Vítězí samozřejmě pouze ta figurka, která dorazí do políčka Finish jako první. Ačkoliv se vám na první pohled může zdát spirálová dráha krátká, je ve skutečnosti dlouhá tak akorát pro jednu zábavnou partii.

What a performance! však nemusíte hrát pouze samostatně, ale také v týmech. V takovém případě nehádají všichni zúčastnění soupeři, ale pouze členové vlastního týmu a v případě špatné odpovědi je čeká pokyn Forfeit. Pokud odpoví správně, pak se nekoná žádné posouvání, ani dopředu, ani dozadu.

Samozřejmě u všech hádacích témat se v průběhu partie What a performance! uznává pouze odpověď v angličtině a žádná čeština by ve hře neměla být slyšet. Většina slov je základních a ty příkazové se opakují, takže se hráčům rychle dostanou do krve.

Pokud by si ale přesto děti s některými slovy zpočátku nevěděly rady, doporučujeme použít ke hře slovník. Získáte tím hned další dva plusy – děti se naučí samy užitečná nová slovíčka a zároveň se především zdokonalí v hledání ve slovníku. To je totiž činnost, která mnohým dnešním studentům dělá velké problémy, takže určitě není nikdy příliš brzy začít s jejím tréninkem.

K zábavě při hře kromě samotných slov přispívá především velice netradiční provedení celé deskové hry. Hledání trestů na zadní straně karet, roztomilý kelímek a již několikrát zmiňovaná barevnost dělají ze hry pěkný zážitek pro děti. Spousta legrace je samozřejmě i s kolem štěstí, které je dobře provedené a šipka se bez problémů otáčí setrvačností dostatečně dlouhou dobu, aby to bylo napínavé.

Ano, podobné párty hry tu již byly a ve zvukovém i pantomimickém počínání se tak nejedná o žádný originál. Ale What a Performance! se nejvýrazněji odlišuje svým zaměřením. Kromě zábavy totiž děti především naučí spoustu názvů zvířat, povolání i věcí, které by si jinak museli nudně zapamatovat ze slovníku ve škole. Takto budou mít s každým slovíčkem spojený kladný zážitek a bude se jim tak pojem ještě lépe vybavovat.

U podobné párty hry s popisem je velice netradiční, že ji lze hrát již od dvou účastníků, obvykle bývají hry doporučeny až od tří. Vděčíme za to originálnímu principu trestů, které hráče potkají v případě, že se nebude dostatečně snažit nebo raději z činnosti vycouvá. Právě to je ta motivace, která by v ostatních hrách při duelu chyběla a hráči by mohli úmyslně popisovat pojem špatně.

I u What a performance má na samotný výsledek partie velký vliv náhoda, protože figurky se pohybují především na základě hodů kostkou a správná hádání tvoří pouze zlomek překročených políček. Zcela jiná situace však nastane v případě, že zažijete ve hře hodně trestů, které mohou jednotlivým hráčům v postupu k cíli výrazně pomoci.

V prvních partiích budou děti zcela fascinovány optickým trikem s červenou fólií, takže asi zažijete občas několik úmyslných „forfeitů“, než se začnou soustředit přímo na hru.

Jediným opravdovým problémem mezi úkoly jsou písničky, které mají děti broukat nebo pískat. Některé z nich nemusí české děti znát, třeba „Baa, Baa, Black Sheep“ si asi u nás nezpívá nikdo (je to britská říkanka pro děti ve školce), ale převažují samozřejmě klasiky jako „We wish you a merry christmas“ nebo „Happy Birthday“.

Pravidla jsou sice jednoduchá, ale dostanete je pouze v angličtině na tenkém lístečku. Česká jsou ke stažení na oficiálních stránkách hry (naleznete pod odkazem KOUPIT HRU dole pod článkem), ale myslíme, že by určitě zákazníky potěšil jejich výtisk na obyčejné A4 přiložený ke krabici se hrou. Alespoň pro ty rodiče, kteří jsou méně kovaní angličtinou.

Záleží pak už jen na vás, jestli v případě neznalosti slovíčka povolíte dítěti vzít si jinou kartičku nebo využijete našeho nápadu se slovníkem, který ještě dále prohlubuje již tak skvělý výukový element této hry.

Ve hře What a performance! před sebou máme především opravdu kvalitní a kvalitně zpracovaný výukový nástroj, který přináší do žánru několik velice originálních nápadů. Můžete si jej zahrát už od dvou, ale lze se utkat i v týmech, takže je počet v podstatě neomezený. U partie se budou navzdory jednoduchým slovíčkům dobře bavit i dospělí. Tato desková hra prostě má opravdu široký záběr využití, naučí i pobaví. A co vy? Víte jak dělá britská kráva?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelOrchard Toys
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyActing, Dice Rolling

Více o hře.

Recenze: What a performance! Trénink na Hollywood
Klady:

+ netradiční zpracování
+ hra již od dvou hráčů
+ optická iluze s červenou lupou
+ zajímavé balení
+ jednoduchá a rychlá zábava
+ velký výukový potenciál
+ angličtina pro děti všech věkových kategorií
Zápory:

- česká pravidla jen na webu
- 77 karet se může ohrát
- základní principy podobné dalším hrám
- občas pro čechy neznámé písničky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Archelino – plovoucí záchrana