Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Karetní hra Avatar Rocard

Když šel před rokem do kin film Jamese Camerona Avatar, každý od něj očekával něco trochu jiného. Jedni předpokládali nový zápis do dějin kinematografie, jiní druhý Titanic a třetí prostě jen nějaký pěkný sci-fi akční film. Dočkali se asi s drobnými výjimkami všichni a každý si z tohoto úspěšného snímku odnesl něco.

Můžete s tím polemizovat a nemusela se vám líbit chudá dějová linie Avatara, ale celkově se jednalo o obrovský úspěch. A ten s sebou veze i spoustu licenčních produktů, které se na něj nabalí. Zpočátku se jedná obvykle o podporu plyšáků, magnetek nebo třeba puzzle a až později se začnou objevovat další produkty, jejichž příprava trvá delší dobu.

Právě do takové kategorie patří i deskové a karetní hry, které reagují až na úspěch filmu. Jednu takovou hru připravoval i Vláďa Chvátil, ale nakonec to bohužel nedopadlo. Přesto se na svých stolech dočkáme modrých postav kmene Na’vi a to v nové karetní hře od české firmy Bonaparte s názvem Avatar Rocard.

Základ balení tvoří logicky modrá krabička, do které se vejdou vedle sebe dvě hromádky karet. Na rozdíl od podobných her však nemusíte kartičky lovit z bezedné krabičky s mrňavým otvorem nahoře. V případě Avatara se totiž jedná o plnohodnotné kartonové balení s víkem. Navíc své karty můžete umístit do sametově polstrovaných přihrádek, které balení přidávají na luxusním vzhledu.

Jak je zřejmé z předchozích odstavců, v krabičce najdete pouze dvě hromádky karet, které dohromady dají číslo 108 a nádavkem samozřejmě také černobílá pravidla. Ta jsou doprovázena obrázky karet a podrobným vysvětlením všech jejich funkcí. Díky tomu se jinak krátká pravidla natáhnou na čtyři strany formátu A6, přesto se nejedná o nic složitého.

Samotný princip hry je opravdu jednoduchý, a je založen na oblíbených hrách Prší nebo Uno. Jak většina z nás ví, stačí zamíchat balíček doprostřed, rozdat každému potřebný počet karet (zde šest) a doprostřed položit jednu startovní kartu. Nyní je vše připraveno k souboji.

Při klasickém vynášení karet z ruky se hráči musí střídat, ale především musí dodržovat jednoduchá pravidla čísel a barev. Na předchozí kartu tedy můžete vždy vynést jen stejnou barvu nebo stejné číslo, které je uvedené ve spodní části. Standardní hrací karty poznáte jednoduše podle toho, že na sobě kromě velkého čísla (zopakovaného v levém horním rohu) mají také nějaký stylový obrázek ze hry. Například žlutá devítka na sobě má mechanického robota.

V případě, že nemáte žádnou vhodnou kartu, která by se dala vyložit, musíte si do ruky přilíznout další z dobírací hromádky. To obvykle není moc příjemné, protože cílem celé hry je co nejdříve se zbavit všech karet.

Kdyby tímto končily herní možnosti Avatara, pak byste si asi příliš zábavy neužili. Naštěstí v krabičce naleznete hned šest různých akčních karet, které mají velice netradiční efekty a které se vám mohou dostat do ruky.

Kdo je zvyklý na hraní Prší nebo Una, očekával by hodně akčních karet, po kterých musí následující hráč lízat karty z dobírací hromádky. Tady se však kromě těchto standardních úkonů dočkáte mnohem zajímavějších interakcí. Přesto je útočná karta +3 tou základní, kterou budete využívat. Můžete ji zahrát pouze na kartu stejné barvy a přebít se dá další kartou +3, čímž její účinek posunete na svého souseda.

Mnohem zajímavější však jsou další akční karty. Z balíčku si dobere i hráč, na kterého zaútočíte kartou, na které je namalováno losovací kolo s čísly od jedničky do devítky. U této karty však není předem jasné, kolik si protivník bude muset líznout karet. Počet totiž určuje karta, na kterou ji zahrajete. Pokud ji položíte na jedničku, přinese soupeři do ruky pouze jednu kartu, zatímco na devítce vytváří opravdu nepříjemné kombo devíti nových karet.

Nyní se dostáváme na ještě zajímavější půdu s kartami +1 a Vězení. Karta plus jedna vypadá na první pohled neškodně, ovšem je mnohem záludnější, než by se mohlo zdát. Hráč ji totiž může zahrát kdykoliv (na jakoukoliv kartu) a díky její akci předá jednu kartu z ruky libovolnému hráči u stolu.

Zkušeným harcovníkům asi zatím chybí akce Stůj (nehraj jedno kolo), kterou například v Prší plní karta esa. Tuto funkci zde zastupuje karta Vězení. Vězení však nehrajete klasicky na hromádku, ale položíte jej na stůl přímo před libovolného soupeře. Hráč pak ve svém příštím kole může tuto kartu odložit na hromádku, čímž však ukončí svůj tah.

Všem zmíněným útokům se může hráč bránit, pokud v ruce drží obrannou kartu s písmenem X. Jejím použitím zruší jakýkoliv účinek, který na něj byl využit a ještě navíc může změnit barvu, kterou lze na tuto hromádku použít. Obranná karta lze použít také kdykoliv pouze s její „měnící“ funkcí.

Na závěr výčtu akčních karet jsme si nechali Jokera, který však nenahrazuje jednoduše libovolnou kartu, jak jsme zvyklí z většiny her. Jeho položením totiž zahájíte sérii, v jejímž rámci můžete hrát nepřerušeně tak dlouho, dokud dokážete dodržovat pravidla pro pokládání.

Na rozdíl od Una zde nemusíte hlásit situaci, v níž držíte poslední kartu v ruce. Soupeři tak musí být mnohem obezřetnější, zatímco vy je můžete ukončením partie překvapit. Samozřejmě ani Avatar Rocard se nehraje pouze na jednu partii, ale tvůrci připravili svůj vlastní bodovací systém.

Vítěz kola zde nezískává body za všechny karty, které zůstaly ve hře v rukou ostatních soupeřů. Naopak protivníci se musí připravit na součet svých trestných bodů. Jejich bodová hodnota se liší podle typu, největší hodnotu má joker, po něm je obranná karta a pak následují společně všechny ostatní akční karty. Jakmile se někomu na jeho kontě objeví číslo přesahující 300 trestných bodů, hra končí a vyhrává ten, kdo má v tuto chvíli trestných bodů nejméně.

Největší vliv na celou partii mají akční karty, které umožňují pro soupeření ignorovat pořadí, ve kterém hráči sedí u stolu. Tyto karty do hry přináší opravdový vliv strategie, protože pokud hrozí, že někdo ukončí partii, nemusíte zaútočit pouze na souseda a doufat, že vás podpoří. Teď můžete zaútočit sami za sebe přímo na konkrétního hráče, z čehož máte mnohem lepší pocit.

Hráč má také v Avatarovi pocit mnohem větší kontroly nad svým bodovým ziskem. Nezáleží totiž na kartách protivníků, jejichž hodnoty nezná, ale především na tom, jak dokáže hospodařit se svojí rukou. Pouze za ni nakonec získá trestné body, takže je jeho chyba, když mu zůstane v ruce žolík nebo hodně akčních karet.

Bohužel samotné téma filmu Avatar na hru nemá žádný vliv. Absence tohoto propojení s filmem u hry, která nese název filmu, trochu zamrzí. Partiím mohla prospět třeba přidání nějakých charakterů se speciálními dovednostmi. Hráči si mohli vybrat svoji oblíbenou postavu z filmu a na průběh partie se jí stát.

Na zpracování hry jsme již chválili poctivou krabičku, do které se karty dají uložit pohodlně a rychle. Také pravidla jsou jednoduchá a přehledně napsaná. Samotné karty pak jsou ze zvláštního materiálu, který na jedné straně působí na hmatové buňky hrubě, zatímco lícová strana je zcela hladká.

Škoda je také skutečnosti, že rozdělení obrázků na kartách nijak neodpovídá barvě samotné karty, ale je čistě náhodné. Tvůrci mohli třeba rozdělit obrázky na různé frakce nebo technické typy, aby hra působila ucelenějším dojmem.

Podobně jako u všech karetních her je i Avatar Rocard snadno přístupný dětem a jednotlivé partie jsou velice rychlé, takže vše příjemně a rychle plyne.

Avatar Rocard je přes několik drobných nedostatků příjemným překvapením. Ačkoliv je založený na klasickém herním principu Una, dokáže přinést do partie nové zážitky a nabídnout hráčům zajímavou a přitom rychlou zábavu, která není založena čistě na náhodě.

Recenze: Karetní hra Avatar Rocard
Klady:

+ jiné bodování
+ zajímavé akční karty
+ karta vězení
+ povedené zpracování
+ na první pohled lákavé téma a obrázky
+ nízká cena
+ interakce není omezená na pořadí hráčů
Zápory:

- podobný princip jako Uno
- málo svázané s tématem
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Co to čmáráš? aneb každá čára má smysl