Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pyramidy a vlajky – pyramidky Treehouse ve větru

Na začátku všeho byla Džoserova pyramida v Sakkaře. Vzor tohoto faraóna v touze po nesmrtelnosti následovali Tutanchamón, Cheops nebo Mykerinos. Všichni byli fascinovaní tvarem, který ze základny o čtyřech bodech směřuje přímo vzhůru, magickým a jednoduchým. Pyramidy jsou symbolem Egypta dodnes.

Ale pyramidky kromě scenérie u Káhiry mohou zdobit také váš stůl a poličku, pokud si je koupíte v distribuci české firmy MWE. Už několik měsíců se zabýváme nejrůznějšími hrami, které můžete se sadami Treehouse podnikat, ať už se jedná o vstup Na tenký led, partii Marťanských šachů, nebo procvičování hackerského umění.

Až dnes se však dostáváme k první hře, která má svůj původ v České republice a to konkrétně v hlavě majitele firmy MWE Jana Diveckého. Její princip přináší do světa pyramidek něco zajímavého – karty.

Balení Pyramid a vlajek je rozdělené do dvou částí. Pyramidky můžete buď vlastnit z dřívějška, nebo si koupit tuby, ve kterých je najdete. K partii Pyramid a vlajek budete potřebovat celkem dvě tyto balení – jednu klasickou a jednu xeno (obsahující odlišné barvy) sadu. Samotné vlajky pak tvoří pouze balíček karet omotaný jednou gumičkou. Musíte si tedy s jejich uskladněním poradit sami, což je škoda. Nějaká krabička by určitě za příplatek několika korun potěšila.

K balení dostanete také jednoduchá pravidla, která vás provedou světem vlajek z celého světa. Na 36 kartičkách kromě vlajky (plus její reprezentace v pyramidkovém světě), názvu státu a jeho hlavního města najdete také několik doplňkových údajů: polohu nejvyššího vrcholu země, počet obyvatel v milionech, průměrnou roční teplotu a také průměrný roční hrubý domácí produkt (HDP). Ve spodní části navíc naleznete mapku s vyznačeným státem a případně ikonku zařazující jej do některé skupiny států.

Při přípravě partie rozdáte jednotlivým hráčům (vlajky jsou pro dva až čtyři hráče) bodové pyramidy, o které se bude soutěžit. Účastníci si je postaví do stromečku před sebe. Doprostřed pak položíte pětici hnízd, jak se nazývá trojice pyramid umístěná na sobě od nejmenší k největší, takže zůstane vidět pouze ta největší. K ostatním se hráči musí propracovat. Pyramidy na stole odpovídají barvám, které najdete na vlajkách, tedy bílou, černou, zelenou, žlutou, červenou a modrou.

S jejich pomocí lze sestavit jakoukoliv podobiznu státní vlajky ve hře, ovšem nejdříve musíte získat zadání. Každý ze soupeřů tedy obdrží do začátku tři náhodné karty s vlajkami, které nikomu neukazuje. Právě tyto země bude muset ve hře znázornit a získat za to body. První, komu se podaří splnit pět úkolů (pět vlajek), se stává vítězem.

Hráči se střídají v tazích, při kterých mohou uprostřed stolu přemístit jednu samotnou nebo trojici na sobě sedících pyramid. Díky tomu se hra neustále mění a vyvíjí. Na začátku je mezi hráči pouze šestice hnízd, ale během několika tahů mají před sebou různobarevnou smršť tvarů, protože pyramidy mohou hráči libovolně stavět na sebe.

Samozřejmě si musíte po každém tahu kontrolovat, jestli jste náhodou vy nebo nevědomky váš soupeř nesplnili některý z vašich úkolů a sestavení některých pyramidek na stole neodpovídá jedné z vašich karet. V takovém případě se totiž můžete úkolem pochlubit a ukázat jej všem. Vlajku, kterou jste sestavili na hrací ploše, rozdělíte do tří samostatných pyramidek, které lze znovu použít.

Ve hře však nemá roli pouze barva, ale také velikost pyramidek. Ta je určena již zmíněnými údaji o zemích. Právě jednu z těchto čtyř odpovídajících barev a velikostí podle čtyř barevných řádků na kartě si můžete vzít od některého ze soupeřů.

Partii je možné ukončit předčasně před splněním pěti úkolů a to hned dvěma způsoby. Některému ze soupeřů se může podařit sesbírat trojici vlajek stejné skupiny, což může být nejen EU či africké země, ale také například země produkující ropu. Tato skutečnost je na kartě signalizována ikonkou kanystru v dolní části. Jedná se o nejrychlejší možnost, jak zakončit hru.

Posledním způsobem, jak může hra skončit, je zisk osmi bodů. V klasické partii Pyramid a vlajek má každá pyramidka hodnotu jednoho bodu bez ohledu na velikost. Ovšem pokud z nich lze sestavit stromeček, pak mají rovnou hodnotu pěti bodů a pokud jsou navíc jedné barvy, obdržíte za ně bodů sedm.

My zkoušeli ještě vlastní variantu Vlajky v banku, ve které bodovací pyramidky nejsou před jednotlivými hráči, ale v banku, ze kterého si je můžete brát. Jednou získanou pyramidu již nelze soupeři ukrást, takže se postupem hry zužují možnosti volby bodů. V této variantě mají velké pyramidy hodnotu tří, střední dvou a malé jednoho bodu.

Ještě nás napadla znalostní varianta, kterou jsme však nakonec nestačili vyzkoušet. V této variantě nestačí pouze sestavit vlajku, ale také správně znát údaje na kartičkách. Soupeř, kterému chcete vzít bodovací pyramidku se může bránit tak, že si vezme vaši kartičku se splněným úkolem a může vám dát za úkol porovnat libovolný z údajů o státu s některým z jeho ruky nebo vyložených karet. Teprve, pokud správně odpovíte, například který stát má více obyvatel, můžete si opravdu svůj cíl ponechat jako vítězný bod. Počítejte však, že hra se s touto úpravou může trochu protáhnout.

Zpracování karet je na solidní úrovni. Naštěstí je nebudete při hře držet v ruce příliš často, mnohem více budete manipulovat s pyramidkami, takže kartám vlajek asi poškození tolik nehrozí. Chválíme především jejich grafické provedení, které je přehledně sladěno pro samotnou hru a každý se v něm rychle zorientuje.

U některých vlajek bohužel pořadí barev v pyramidě neodpovídá pořadí barev ve vlajce. Tím se tak trochu míjí účinkem výukový vliv hry, protože není třeba si pamatovat vlajku, ale barevné pořadí pyramid. Je to škoda, protože tato drobnost občas při hře mate. A Česká republika je uvedená na kartě jako Česko, což doslova bije do očí.

Pro pokročilé hráče autor připravil i další variantu partie, v níž mohou hráči k vlajkám skládat i jednobarevné stromečky, za které se dočkají speciálních akcí. Ty je mohou výrazně přiblížit k vítězství.

Ke hře Pyramidy a vlajky existují dokonce i rozšíření. Kartu Španělska naleznete ve hře Pyramideto a všechny ostatní pak u hry Evropská válka. Oběma těmito hrami se budeme v budoucnu na našem serveru zabývat zvlášť a při té příležitosti zmíníme i detaily o doplňkových kartách. Pokud vás tedy zajímají, sledujte náš web.

K partii potřebujete celkem dvě tuby pyramidek a také karty, které se prodávají samostatně. V celkovém součtu vás tedy i Pyramidy a vlajky přijdou na poměrně vysokou částku. Proto doporučujeme prozkoumat i ostatní hry s pyramidkami, jestli vás budou bavit, než si nějakou sadu pořídíte.

Přesto jsou Pyramidy a vlajky zajímavou hrou, která sice hodně závisí na náhodě – jaké úkoly si vytáhnete na začátku – ale vše ostatní již je na strategickém přesouvání pyramidek. Nová hra s tubami Treehouse tak představuje rychlou a zajímavou zábavu a zatím nejlepší pyramidkovou hru, kterou jsme tu recenzovali.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse ……… 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři …. 71 %
5) Marťanské šachy …. 72 %
6) Pyramidy a vlajky …. 73 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
VydavatelLooney Labs
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Dice
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Roll / Spin and Move
Rozšíření3House
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Containers: Zippered Pouch
Alternativní názvyPink Treehouse, Treehouse: Rainbow Colors, Treehouse: Rainbow Treehouse, Treehouse: Xeno Colors, Treehouse: Xeno Treehouse

Více o hře.

Recenze: Pyramidy a vlajky – pyramidky Treehouse ve větru
Klady:

+ možnost více her s pyramidkami
+ originální spojení karet a pyramidek
+ barevná hra
+ pěkně provedené karty
Zápory:

- cena pyramidek
- náhodný tah úkolů na začátku
- chybí krabička na karty
- "česko"
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Roční doby – jaro, léto, podzim, zima