Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bez hranic Evropa a USA

Cestování má rád téměř každý. Kdo by se nechtěl podívat do Nepálu, na Nový Zéland nebo třeba do Afriky na safari? Jenže málokdo na to má dostatek peněz. Exotické země znamenají obvykle také extrémní náklady a tedy nedostupnost pro obyčejné lidi. Proto se musíme spokojit s dokumentárními filmy, knihami a nebo… deskovými hrami, které nám pocit z cestování navodí.

Žádnou ze zmíněných lokalit sice v nové české deskové hře Bez hranic nenavštívíte, ale nebude vám to ani vadit. Spolu s Vláďou Chvátilem, úspěšným českým autorem deskových her (Galaxy Trucker, Through the Ages, Proroctví), se vydáme na cestu křížem krážem Evropou, odvážnější mohou dokonce přeletět oceán a zcestovat celé Spojené státy.

Společnost Czech Games Edition, která zastřešovala její vývoj, hru úspěšně prezentovala na výstavě Spiel v Essenu 2010. Vydání v českém jazyce si nakonec vzala na starost firma Albi. Po úspěchu Vládců podzemí, pod nimiž je také podepsaný Vláďa Chvátil, dostal grafické provedení za úkol opět David Cochard (ilustrace postav), ale tentokrát se o něj podělil také s Milanem Vavroňem (ilustrace karet).

Hra Bez hranic se nachází ve čtvercové modře laděné krabici. Po otevření objevíte hrací plán, který má tvar ploché zeměkoule s několika důlky, jako by si ze země nějaký mimozemšťan uďobnul pravidelná sousta.

Kromě barevně odlišených hráčských komponent, kterými jsou hrací žetony postav a přehledové kartičky, najdete v balení také dva balíčky karet. Jeden druh karet je určen pro Evropu a druhý pro USA. Jsou barevně odlišené, náš starý kontinent je modrý, zatímco ten, který objevil Kryštof Kolumbus má kartičky v červeném odstínu.

Aby hráči při cestování po světě nemuseli žebrat, dostanou na něj vyhrazený balík peněz. Vybranou měnou pro hru je Euro, které je univerzálním platidlem v Evropě. České koruny tedy v krabici nehledejte. Zajímavostí určitě je, že různě hodnotné bankovky jsou odlišně velké a dobře se od sebe rozeznávají. Jen ty hromádky se z nich nedělají tak dobře.

Překvapivou součástí jsou mapy Evropy a USA, ale jaká by to byla vlastně zeměpisná hra bez mapy? Na zadní straně mají zajímavý satelitní pohled na oba kontinenty, takže i když je budete mít v průběhu hry přeložené, tak nebudou dělat na stole ostudu. Zpestřením pro hru je list se seznamem států, na kterém jsou zmíněny perličky ke každé zemi (věděli jste, že v Ohiu je nelegální opíjet ryby?).

Poslední, a možná snadno přehlédnutelnou součástí hry, jsou čtyři průhledné kamínky, které využijete pouze při vyhodnocování hry. Mají dvě barvy, průhlednou a světle modrou.

Jak je zvykem u her Vládi Chvátila, přiložená pravidla jsou sepsaná opravdu poctivě a navíc s vtipem. Nechybí ani bublinové komentáře k jednotlivým krokům, které vám zpříjemní čtení a rámují hru takovým lehkým příběhem. Pokud se budete hru Bez hranic učit až při samotné partii, určitě vám přijde vhod rozdělení pravidel na etapy po dvou kolech. Díky tomu si snadněji osvojíte různé principy a postupně budete přecházet ke složitějším úkolům.

Samozřejmě vám nikdo nebrání si pravidla přečíst celá a začít hrát až potom. Každému hráči samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale pro nezkušené hráče je postupné učení určitě dobrou variantou, díky níž se snáze naučí jednotlivé principy.

Příprava partie je jednoduchá. Asi nejvíce času strávíte nad vybíráním postavy, se kterou budete cestovat po světě. A dobře si je prohlédněte, protože jedna je až podezřele podobná autorovi hry, ačkoliv to bude možná pouhá shoda náhod.

Na začátku si po dohodě s protivníky zvolíte variantu hry, protože je možné cestovat po Evropě nebo USA. Podle zvolené varianty vezmete příslušnou mapu a zamíchané kartičky států a položíte je nadosah. Doprostřed stolu umístíte hrací plán tvaru zeměkoule s hvězdicí uprostřed. Vytvoříte zásobu peněz z euro bankovek. Do začátku dostanou hráči kapesné 100 eur. Každý hráč dostane žetony svojí barvy a přehledovou kartu, na které jsou popsány etapy hry a odměny, které lze v jednotlivých kolech získat.

Samotná hra je rozdělena do čtyř základních etap, které se od sebe vždy nepatrně liší a jejich obtížnost postupně narůstá. Jednotlivé činnosti, které je třeba vykonat, jsou pomocí obrázků znázorněny i na pomocné kartě. Každá etapa má dvě stejná kola.

Ve hře se většinu času budou hráči snažit najít co nejbližší cestu mezi startovním státem a některými dalšími, které jsou vyloženy na kartičkách kolem. Za každé překročení hranic musí zaplatit určitou pevně danou částku.

Na začátku prvních kol se na hracím plánu objeví celkem osm kartiček zemí. Po obvodu hracího plánu bude ležet nabídka kartiček sedmi různých států z celého kontinentu, do kterých mohou cestovat. Až na závěr se objeví uprostřed hracího plánu zeměkoule jedna karta, která označuje startovní zemi, v níž se všichni turisti nachází. Tím zároveň rozdávající hráč zahájí samotné přesuny turistů a odstartuje tah, protože ve hře Bez hranic hrají všichni současně.

Jednotliví hráči musí přiložit jeden ze svých žetonů k výseči s kartičkou odpovídající zemi, do níž chtějí cestovat. Dva hráči si mohou vybrat stejnou zemi, takže postavy lze pokládat i na sebe, ale hráč platí pokutu 10 euro za každý žeton, který leží pod tím jeho.

Nezapomeňte však, že vaším hlavním úkolem je ušetřit, takže se budete snažit najít stát, který je co nejblíže startovnímu. Ale pozor! Země spolu nesmí mít společnou hranici, protože v takovém případě je hráč penalizován částkou 30 euro.

Jakmile mají všichni vybranou svojí cílovou destinaci, následuje vyhodnocení, ke kterému budete potřebovat mapu kontinentu a také průhledné kamínky. Jedním označíte startovní město a druhým své vybrané cílové, najdete nejkratší spojovací trasu a spočítáte počet přechodů hranic. Po jejich součtu a započtení případných pokut (za sousední stát nebo žeton pod tím vaším) zaplatíte výslednou částku ze svého kapesného do banku. Tak postupně vyhodnotí svoji cestu všichni hráči.

Druhá fáze, která má opět dvě kola, má podobný průběh. Hráči ovšem tentokrát pokládají ne jeden, ale dva oba své žetony. Naštěstí ještě před jeho začátkem dostanete finanční injekci v podobě 200 euro, takže i kdybyste se opravdu spletli, tak nezůstane váš dobrodruh viset někde v divočině. Startovní stát je opět uprostřed hracího plánu, ale po cestě z něj musí účastníci navštívit hned dvě země a to v libovolném pořadí. U všech tří kartiček platí pravidlo o zákazu sousedství.

Třetí část hry do středu přidá druhou kartičku, která představuje cílový stát a vám přibudou do kapsy tři zbrusu nové stoeurové bankovky. Cílovou zemí se kruh uzavírá. Za jedno kolo zde navštívíte celkem čtyři země. V akční části tahu musíte vybrat dva státy a vytvořit takovou cestu napříč Evropou. Volba pořadí návštěvy států je pouze na vás, musíte pouze dodržet, že jedna kartička uprostřed musí být startovním a druhá cílovým státem. Platby se ničím neliší od předchozích kol.

Poslední sedmé kolo je ještě větší legrace, protože tady mají cestovatelé za úkol naplánovat co nejbláznivější a nejdelší trasu. Všechno je totiž opačně – za každé překročení hranic tentokrát inkasujete 10 eur, stejně tak 30 do kapsy putuje za volbu sousedních států, takže fantazii se meze nekladou.

A na co že je to podivné políčko 40, které obsazuje osmou pozici hracího plánu? To si může hráč zvolit žetonem místo libovolného státu výměnou za jistotu, že utratí pouze 40 euro a ani o bankovku více. Jenže vyplatí se mu to, když mezi kartičkami může být daleko lepší volba? To je věčné dilema.

Po odehrání a vyhodnocení sedmého kola si všichni soupeři sečtou svoje finance a ten, který má nejnabitější šrajtofli se stává právoplatným cestovatelským šampionem.

U hry platí po celou dobu pravidlo o kompromisu mezi dlouhým uvažováním a bleskovým pokládáním. Ani jeden z těchto extrémů vám totiž nejspíš nevyhraje partii. Pokud si vezmete na rozmyšlenou několik vteřin a především dáváte dobrý pozor při rozdávání kartiček, pak se můžete často rozhodnout správně a ještě být stále mezi prvními, kteří žeton položí.

Ale jasnou situaci vám může dokonale zamotat startovní stát, pokud nevíte, kde přesně leží. Díky tomu, že jej rozdávající hráč pokládá jako poslední, nikdo ze soupeřů není handicapován. Navíc kruhový hrací plán řeší i rovnost v pohledu protivníků na kartičky – každý má některé kartičky správně natočené a jiné vzhůru nohama. Pokud neznáte přesnou polohu startovní země, je volba cíle mnohem těžší a chudák váš baťůžkář se pak bude muset často trmácet přes celou Evropu kvůli vašemu špatnému rozhodnutí.

Hra nabízí opravdu velkou legraci, protože i lidé přesvědčení o svých zeměpisných znalostech se překvapivě pletou, když se mají rozhodovat pod časovým tlakem. Často tak zažijete situaci, že nezáleží ani tolik na zeměpisných vědomostech, ale na štěstí a tom, jak zrovna zahrají protivníci. Přesto aniž se budete nějak extrémně snažit, tak se vám do hlavy dostanou prostřednictvím pravidelného hraní zajímavé a užitečné informace a mapu Evropy (nebo USA) budete mít brzy jako na dlani.

Pro nás Evropany je mnohem obtížnější orientace v hranatých amerických státech, které se vám budou plést a plést a plést. O to větší legraci si však při hře užijete. Tedy pokud nehrajete jen pro vítězství, ale baví vás i ta cesta, kterou k němu musíte spolu se svými protivníky absolvovat. S nabídkou dvou kontinentů souvisí také variabilita celé hry, která se vám jen těžko může omrzet. A kdyby náhodou, stačí chvilku počkat, než zapamatované informace zase v té hlavě trošku zapadnou.

Bez hranic je rychlá hra, která utěšeně odsýpá. Ani na chvilku se u ní nebudete nudit, protože se v ní neustále něco děje. Celá partie je pak odehraná do půl hodinky, což přesně doplňuje její ladění jako oddychové rodinné zábavy.

Škoda jen toho, že mapy nejsou z trochu tvrdšího papíru, protože při vyhodnocování cest mají tendenci se různě kroutit a prohýbat. Neposlušné plastové kamínky vám pak budou ze svých pozic klouzat jinam a trošku vám ztíží všechno to počítání, kterého je ve hře hodně.

Právě ono sčítání a odečítání je nejvíce limitujícím faktorem pro menší děti, ačkoliv s asistencí rodičů mohou klidně od doporučených osmi let hrát. Jen asi nebudou mít šanci konkurovat ostatním v rychlosti, a než přelouskají všechny ty názvy neznámých států, budou už všechny ostatní žetony umístěné.

Druhá výtka pak míří směrem ke hře dvou hráčů, která nám připadala příliš jednoduchá a bezkonfliktní. Hráči si vůbec nelezou „do zelí“ a nedochází k žádným problémům, každý si může vzít na přemýšlení tolik času kolik chce, aniž by se musel bát, že mu někdo ten jeho stát zabere. V pravidlech sice najdete ztíženou variantu, v níž každý ze soupeřů ovládá dva cestovatele, ale v tom se pak často zamotáte, obzvlášť v pokročilých kolech, kde je nutno položit dva žetony. Možná by spíš pomohlo snížení počtu vykládaných karet.

V testovacích verzích měl autor kromě Evropy a USA připravenou také Afriku, takže nezbývá než doufat, že se jí dočkáme třeba jako nějakého malého bonusového rozšíření obsahujícího jen mapu a kartičky. Hra Bez hranic by si to určitě zasloužila. Navíc legrace při hledání afrických států bude asi ještě větší, než u těch amerických.

Bez hranic je velice povedená rodinná hra, která by mohla sloužit zdárně i při hodinách zeměpisu. Neméně vhodná však je do rodinného kruhu na společně strávené večery, u kterých se opravdu od srdce zasmějete. Pokud vám nevadí, že hra neobsahuje žádnou strategii a na první místo staví prostou a jednoduchou zábavu, pak by mohla být právě pro vás.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorVlaada Chvátil
IlustraceDavid Cochard, Radim Pech, Milan Vavroň
VydavatelCzech Games Edition, Albi, Z-Man Games
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 6
Herní doba25
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieEducational, Real-time, Travel
MechanismyPoint to Point Movement
RodinaCountry: USA
Alternativní názvyBez hranic, Grenzenlos

Více o hře.

Recenze: Bez hranic Evropa a USA
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ jedna z mála her o zeměpise
+ výborná příručka pravidel
+ naučí vás rozložení států
+ každá hra je jiná
+ náročné na rychlost a uvažování
+ originální princip
+ lehká a jednoduchá zábava k odreagování
+ možná konečně naučí američany kde leží Česká republika
Zápory:

- slabší pro dva hráče
- klouzající žetony na mapce
- pokročilým hráčům bude chybět strategie
- nezáleží úplně na vědomostech
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: You be the Judge – staňte se soudcem