Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pentago – piškvorky na druhou

Piškvorky hrál každý. Někdo doma na stole s rodiči a jiný se spolužáky o přestávkách i pod lavicí v průběhu nudných hodin. Křížky a kolečka na čtverečkovaném papíře vyplňovaly spoustu prostoru a občas to byly opravdu velkolepé bitvy.

Většina her, které jsou na tomto principu založené, představí hráčům plochu 25 políček (5×5), ve kterých se musí srovnat a v rámci strategie dokázat nalákat soupeře. Tyto partie končí často remízou, protože na tak malém prostoru jde všechny plány snadno prokouknout.

Toho se chytil autor Tomas Flodén a švédská firma Mindtwister, která vydala v roce 2005 poprvé hru pod názvem Pentago s podtitulem The mind twisting game (Hra, která vám zamotá hlavu). V českém jazyce ji už nějaký měsíc prodává a distribuuje firma Piatnik a můžete ji koupit v nezaměnitelné červené krabici.

Ačkoliv to zvenku nevypadá, samotné balení je opravdu luxusní. V šedé semišové výplni leží jako poklad uprostřed hrací deska přikrytá jemným papírem, aby nedošlo k jejímu poškození. Ta je složená ze čtyř čtverců, každý v sobě obsahuje devět (3×3) otvorů, dohromady tedy na plánu najdete 36 připravených důlků.

Na všem leží položená brožurka pravidel. Ale to samozřejmě není všechno, protože nám stále chybí předměty, ze kterých se budete snažit vytvořit řadu pěti.

Pod hracím plánem jsou totiž ještě dvě malé obdélníkové přihrádky a uvnitř se ukrývá osmnáct bílých v jedné a osmnáct černých v druhé kapse. Vše zdobí uprostřed nápis Pentago. Ani na kuličky se vám nebude prášit, protože i tento prostor je přikrytý další vrstvou jemného papíru. Kuličky na první pohled připomenou ty ze hry Abalone, ale zde s nimi nebudeme kutálet.

Krabice slouží při hře zároveň také jako zásobník kuliček, které by se vám jinak rozutekly všude možně po stole. Hrací plán samotný totiž je na začátku naprosto prázdný a neobsahuje žádné zásobníky, do nichž byste mohli kuličky dát.

Cílem hry je tedy, jak už jsme zmínili, sestavit řadu pěti nepřerušovaných kuliček vlastní barvy a to v jakémkoliv ze tří možných směrů – horizontálně, vertikálně nebo úhlopříčně. Všemi směry máte k dispozici řádky o jedna delší, tedy pro šest kuliček.

Všechno by se točilo kolem samotného strategického pokládání kuliček, kdyby se však točení hry Pentago neúčastnilo mnohem víc. Ptáte se jak? Jednotlivé čtverečky o devíti důlcích na hracím plánu jsou totiž umístěné na pojezdu, díky kterému můžete destičku povytáhnout kousek ven a pootočit v libovolném směru. Čtverci to je jedno, pouze rozložení kuliček vůči ostatním na hracím plánu se změní. A právě to je podstata celého Pentaga.

Každý váš tah se totiž sestává z položení jedné nové kuličky na libovolné místo na hracím plánu, ideálně někam na první pohled na naprosto nesmyslné místo. Po umístění kuličky na vás čeká ještě jedna, mnohem zábavnější činnost. Máte totiž právo otočit jednu čtvercovou desku o 90 stupňů libovolným směrem.

Je až neuvěřitelné, jak tento jednoduchý mechanismus umí zcela změnit zážitek z dosud velice jednoduché hry. V průběhu si totiž nestačí všímat jen pozice propojených soupeřových a vlastních kuliček, ale musíte také propočítávat možnosti, které nastanou po otočení destiček.

Hra většinou nebude končit položením kuličky a vytvořením pětice, ale závěrečný tah, který ukončí partii, bude otočení destičky. Právě to teprve odhalí skutečné záměry soupeře a donutí vás praštit se do hlavy: „Já to vůbec neviděl!“

Ovšem naštěstí v takové situaci máte ještě jako odvetu možnost položit jeden kámen svojí barvy. Tím může dojít k vyrovnání hry a následně také k remíze, pokud se vám podaří tímto tahem vytvořit svoji řadu pěti kamenů.

Vše je tak efektně jednoduché, až se člověku nechce věřit. Vše vám rychle přejde do krve a hru zvládnou bez problémů děti od osmi let věku, přesně jak je uvedeno na krabici. A věřte nám, že otáčení destiček je bude fascinovat ještě dlouho, podobně jako je u hry Tik Tak Bum! láká bomba a u Cink! zase zvoneček.

Otáčení hracích destiček má ještě jeden velice příznivý efekt na hráče. Trénuje totiž opravdu velice účinně prostorovou představivost, protože musíte neustále ve své hlavě točit všema destičkama sem a tam a zkoumat, který tah se vám nejvíce vyplatí a kam vlastně položit tu kuličku. A nechystá na vás soupeř nějakou podlost? I s málo kuličkami na hrací ploše je to pro představivost zápřah a co teprve v pokročilé fázi!

Kromě elegantního herního principu je na hře kouzelná také její hrací doba, která málokdy u jedné partie přesáhne pět minut. Na hrací ploše je tolik místa, že jej přesně zaplníte kuličkami ze zásobníků. Ovšem je zde mnohem nižší pravděpodobnost, že byste se dopracovali až k plnému obsazení plánu, protože otáčení vše neustále mění a tvorba pětic je možná v podstatě neustále.

Díky krátké hrací době je velice pravděpodobné, že budete hrát Pentago na více vítězných her a uděláte si z jeho hraní takový malý turnaj. Pochopitelně je omezené pouze na dva hráče, ale nějakým vyřazovacím systémem můžete do hry zapojit i více protivníků.

Ani to, že vás soupeř odřízne kuličkou od propojení s dalšími vašimi kuličkami na druhé destičcem neznamená, že nemůžete v dalších dvou tazích otočit plošku o 180 stupňů a znovu navázat ztracené propojení.

V Pentagu totiž nic není ztracené, dokud není opravdu konec partie. Do té doby mohou opravdu vyhrát oba soupeři a nic není předem vůbec jisté. Stačí jedna dobře umístěná kulička a jedno otočení a vše je úplně jinak.

Jelikož se jedná o hru logickou a založenou na umisťování kuliček, tak se vám v podstatě nemůže ohrát. Každá partie bude jiná a pravděpodobnost, že byste zažili dvě úplně totožné hry je naprosto mizivá.

Při partii jsme se setkali pouze s jedním problémem, a tím je přetahování se o otáčení jedné destičky. V tomto případě jsme zavedli domácí pravidlo, že pokud hráč otáčí stejnou ploškou jako jeho soupeř v tahu před ním, pak může pouze stejným směrem. Nesmí tedy vrátit kuličky do polohy, jaká byla před pohybem protivníka.

O popularitě Pentaga svědčí také skutečnost, že se dočkalo výhry za nejlepší dospělou hru roku ve Švédsku a Finsku a získala také ocenění Mensa Select. V roce 2005 vzniklo zároveň ještě takzvané Pentago XL a v roce 2009 jej nahradilo Multiplayer Pentago, které působí na obrázcích opravdu bláznivě. Partie v něm se mohou totiž účastnit až čtyři hráči, což může do hry vnést velice zajímavý chaos. Tato varianta však bohužel u nás není k dostání.

Pentago je příjemnou logickou rychlovkou. Nemůžete v něm hledat žádnou skrytou hloubku ani extrémní přemýšlivou výzvu. Ale pokud si chcete jen tak příjemně pošimrat mozkové buňky, pak je Pentago výtečnou volbou. Naplňuje doslova přísloví v jednoduchosti je krása a k svému principu navíc přidává ještě excelentní zpracování. Nezbývá než říct jen: zatočte s piškvorkami!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTomas Flodén
IlustraceMårten Skoger
VydavatelMindtwister AB, (Unknown), Belleville (Бельвіль), Carrom Art, Egmont Polska, Giseh Verlag, KnC, KOSMOS, Martinex, Mica Games, Mindtwister USA, Nordic Games GmbH, Piatnik, SD Games, Tactic
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 2
Herní doba5
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(19 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyMap Deformation, Pattern Building, Square Grid
RodinaCategory: Combinatorial, Category: n in a row, Components: 6 x 6 Grids, Components: Marbles, Game: Pentago, Misc: Mensa Select, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyפנטגו, 펜타고

Více o hře.

Recenze: Pentago – piškvorky na druhou
Klady:

+ luxusní zpracování
+ založeno na piškvorkách
+ princip otáčení
+ rychlá partie
+ logické
+ trénuje prostorovou představivost
Zápory:

- možnost opakování otáčecího tahu soupeře
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pohádkáři – příběhy z karet na pokračování