Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Numeropolis – archeologové a matematika

numeropolis-16

Takový archeolog je bez počítání naprosto ztracen. Je to první, druhá nebo třetí odbočka? A kolik stromů už jsme minuli? Znát bezpečnou cestu zpět je prakticky stejně důležité, jako postupovat jistě kupředu.

A moc dobře to vědí i ve firmě Trefl. A právě proto dávají na počtářské schopnosti velký důraz v nové deskové hře s názvem Numeropolis. Jejími autory jsou Jacek Zdybel a Slawomir Czuba. Ilustrace připravila Julia Świlczewska a všechno to vyšlo jako novinka pro rok 2014 a to i s českými pravidly.

A tak v krabici s nadpisem vytesaným do kamene a průzkumníkem koukajícím do mapy najdeme dobrodružství i my. Kromě pravidel na nás uvnitř krabice čeká herní plán s mayskými pyramidami a kamennou trasou vedoucí mezi jednotlivými místy. Některá políčka na sobě mají dokonce uvedeny navíc ikonky charakterizující schopnosti.

numeropolis-05

Hlouběji v krabici na hráče čeká arch s kartonovými žetony představujícími poklady (velké trojdílné) a také hromadu znamének (činnosti). Spolu s nimi si na dno lehne také malý pytlík se dvojicí kostek a čtyřmi plastovými podstavci. Tím nejdůležitějším ale zůstává 110 karet s nejrůznějšími číslicemi od jedničky až do devítky.

Na začátku expedice si hráči vyberou každý jednu figurku jen a jen pro sebe. Tu postaví na startovní políčko plánu, který musí ležet uprostřed stolu, tak jako je to obvyklé. Do partie ale promluví pouze karty s hodnotami od jedničky do pětky, vyšší číslice pro tuto verzi odstraníte. Každý z účastníků dostane konečný počet tří plusových a tří mínusových žetonů a také tři karty ze zamíchaného balíčku.

Na tahu se hráči střídají a ve svém tahu vždy vyberou jeden z šesti dostupných žetonů. Právě kolem něj vystaví číslice tak, aby postoupili co nejdále. K tomu ale bude nejdříve potřebovat číslici z kostky. Tou hodí a teprve poté si určí kartu z ruky, kterou s pomocí zvoleného matematického znaménka spojí do rovnice. Hodnoty tedy může sčítat nebo odečítat a o výslednou hodnotu posune svoji figurku kupředu.

numeropolis-09

Hráči se tak posunují kupředu (v případě záporného výsledku zůstávají stát). Ovšem zatímco použité karty nahradí na konci karty novou, žetonů je finální počet. Žádné další už v nabídce nejsou a ve chvíli, kdy hráči dojdou, bude se moci po zbytek partie posunovat džunglí pouze s pomocí karet a bez jakékoliv pomoci od kostky.

Cesta do cíle se zdá být jednoduchá, ale pouze, když se na trasu díváte zdálky. Jakmile rozeznáte políčka na kamenech, asi vám bude jasné, že tady něco nesedí. Každý takový krok na speciální políčko znamená nějakou nepříjemnost, ať už návrat o několik kroků zpět (náhodně nebo pevně dané), tak třeba ztrátu některého z žetonů nebo karet.

Jakmile některý z hráčů uspěje a svými kroky dosáhne (nebo přesáhne) poslední políčko trasy, které označují schody do chrámu, nestává se ještě vítězem. Může si pro sebe nechat veškeré poklady, které uvnitř starodávné budovy najde.

numeropolis-01

Numeropolis je počítací hra pro děti školou povinné. Právě ti předškoláci či žáci první a druhé třídy se u hry nejen pobaví, ale ještě jim poskytne nějaké to poučení. Ovšem ani pak neztrácí hra úplně náboj, protože všechno není jen o náhodě. Hráči mohou plánovat a pomocí sčítání / odčítání se vyhýbat některým nepříjemným políčkům, třeba i za cenu pomalejšího pohybu. Právě tohle taktické kombinování výsledku kostky s kartami a znaménkem je tou největší výhodou celé hry.

Při prvním pohledu na herní plán byste asi netušili, že i druhá strana potištěná zdánlivě chaotickými hieroglyfy lze použít k hraní. Tentokrát se ale jedná o druhou variantu jménem Aréna bojovníků. Tentokrát hráči přikládají karty ke svým či soupeřovým a s pomocí znamének znovu vytváří výsledky. Ty představují body a cestu k možnému vítězství.

Varianta nabízí nejen základní počty, ale také dělení a násobení, které lze s pomocí žetonů do partie přidat. Navíc se jedná o místo, kde se hráči utkají tělo na tělo. Kradou si karty a získávají body na úkor druhého.

numeropolis-12

Zábava je to pro dva až čtyři hráče. Zatímco v první variantě je vlastně jedno, kolik figurek se žene za vidinou chrámu (čekání na další tah je krátké), při soubojích na karty se s vyšším počtem soupeřů také vylepšuje nabídka. Tato varianta je prostě lepší ve více účastnících.

Numeropolis je dětskou vzdělávací hrou, která není vyloženě limitovaná věkem. Na začátku učí počty, ale umí pobavit, i když už základy matematiky máte zvládnuté. Ovšem i tak ve společnosti dětí, kteří ve hře vidí i napětí z objevování. Numeropolis dokáže vychovat další dobrodruhy.

Recenze: Numeropolis – archeologové a matematika
Numeropolis si umí spočítat, že k zaujetí dětí potřebuje předložit nějaké to dobrodružství. A to tu rozhodně je. Navíc jej doplňuje kostka. To ale nutně neznamená, že bude souboj náhodný, hráči mají kontrolu nad pohybem svojí figurky a mohou se zdárně vyhýbat nastraženým pastem. Cílem je prokličkovat do cíle jako první a při tom si procvičit matematiku, která ale není jediným zdrojem zábavy. Numeropolis je tak příjemným počtářským překvapením pro děti.
Klady:

+ trénuje matematiku
+ dvě varianty
+ není jen o náhodě
+ vyšší věk není překážkou
+ dobrodružství pro malé děti
Zápory:

- nepříliš jasná pravidla druhé varianty
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ježkovy voči – jedna, dva, ale tři už ne