Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zvířátkové shogi aneb Chytneme lva!

shogi-junior-01

Na obloze i na zemi byla vždycky rovnováha zvířátek. Jenže pak přišel modrý a zelený mrak a ze svých dlaní nafoukal všem zvířátkům do hlavy, že právě jejich polovina světa je ta lepší. Lev na každé straně vede svoje kamarády do bitvy, o které si každá ze stran myslí, že je právě v jejím právu v ní zvítězit.

A tak začal boj, kterého se zúčastníme i my v deskové hře Zvířátkové Šógi, tedy Dobutsu Shogi nebo se ještě můžete setkat s pojmem Shogi Junior. V angličtině pak má hra titul Let’s Catch the Lion. Pod všemi názvy se ale ukrývá stejná hra, již má na svědomí Madoka Kitao a ilustrace zvířátek a herního plánu připravil Maiko Fujita. A zatímco doma v Japonsku vychází pod značkou společnosti Nekomado, u nás ji vydává Česká asociace shogi.

Krabička je něco mezi čtvercem a obdélníkem a najdeme na ní tři vlny – louku, zlatý obzor a samozřejmě i oblohu pokrytou obláčky. Všechny oblasti na nás čekají i uvnitř krabičky a to na rozkládacím plánu. Jakmile jeho poloviny otevřete do celé krásy, objeví se před vámi plocha jo dvanácti políčcích – tři sloupce označené písmeny a čtyři očíslované řady. Lemují cestu ze země až na oblohu.

shogi-junior-04

V krabičce ale najdeme také česká pravidla (a pro fajnšmekry i originální japonská) a především sadu kamenů. Těch je osm a pro obě strany vypadají stejně. Je tu po jednom slonovi, žirafě, kuřátku a lvovi pro každou ze znepřátelených armád. A všechny tyto dílky jsou vyrobeny ze dřeva. Na první pohled vás na nich určitě zaujmou červené puntíky, které naznačují pohyb jednotek po plánu.

Na začátku souboje si každý z dvojice hráčů vezme svoje čtyři kameny a rozloží je na plán. Do středu spodní řady položí lva, kolem něj žirafu (doprava) a slona (doleva). V čele povede útok nejslabší kuřátko.

Poté se protivníci budou střídat na tahu a mohou vždy posunout jedno ze zvířátek svého týmu, tedy takové kameny, které směřují nohama k němu a začínají na jeho území (země / obloha). Pohyb je jasně daný tečkami na kamenech, takže zatímco lev může kráčet do všech stran, slon utíká jen v diagonálách a dlouhé nohy žirafy zase dosáhnou pouze nahoru, dolů a do stran. A kuřátko? To může postupovat pouze o jedno políčko vpřed.

shogi-junior-06

V téhle hře se ale nevyhazuje. Jakmile jedno ze zvířátek vstoupí na políčko, kde se nachází zvířátko protivníka, zajme ho. V příštím tahu tento kámen nasadí do svého týmu a tím získá výhodu. Při tom zvířátko může být postaveno na libovolné políčko a to i na soupeřově území.

Cílem obou protivníků je zajmout protivníkova lva. V takovou chvíli okamžitě končí partie. Pomoci v tom může také nenápadné kuřátko, z něhož se příchodem do horní řady (na území soupeře) stává slepice s mnohem většími možnostmi pohyby. Zpět se zmenší pouze ve chvíli, že se ji podaří zajmout. Souboj mezi oblohou a zemí skončí také v případě, že lev jednoho z hráčů dokáže neohroženě dokráčet až na horní řadu území protivníka.

Zvířátkové shogi je navrženo s citem pro malé děti. Naučí je přemýšlení a důmyslným možnostem podobných abstraktních her. Při tom si ale zachovává přístupnost a jednoduchost, která je ideální pro malé děti už od šesti let.

shogi-junior-07

Hra vlastně není náročná na počty, ale pouze na uvažování s lehkým nádechem představivosti, aby děti věděly, kde bude jejich zvířátko v příštím tahu, když s ním posunou. Tahle nenáročnost ale současně ukrývá důmyslné možnosti, protože i na tak malém prostoru a jen s několika figurkami se může rozhořet těžký boj o vítězství a zajetí lva.

Partie jsou velmi rychlé a trvají obvykle rozumných patnáct minut. Děti nemají tendenci přemýšlet přehnaně dlouho, takže tahy se neustále střídají a nikdo nečeká přehnaně dlouho. I to je dalším plusem pro všechny malé zájemce.

Hra je plná taktických pohybů a děti se tím neustále učí. To ale všechno doplňují krásné ilustrace a jednoduchá barevnost, která hře opravdu sluší. Dřevěné kameny jsou pak dalším velmi příjemným bonusem. Co bychom tedy hře vytknuli? Snad pouze cenu, ale ta je daná faktickým dovozem přímo z Japonska.

shogi-junior-11

Pravidla obsahují také zajímavé faktické poznámky, které dětem dále hru ozvláštní a zpříjemní. Doporučuje tak se před každým soubojem pozdravit a dodržovat tak správnou japonskou etiketu, která nezahrnuje nevraživost, ale uznání k soupeři. Taktéž by se hráči měli rozloučit a poděkovat za partii. Nejlépe vše v japonštině, jejíž slova jsou v pravidlech vypsané.

Zvířátkové šógi, neboli Shogi Junior je hrou, která otevírá svět taktického uvažování  i malým dětem. Nepožaduje po nich moc, ale za to jim odměnou dá opravdu podařenou zábavu, která všem malým přemýšlivcům otevírá dveře do světa složitějších her.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMadoka Kitao
IlustraceMaiko Fujita, Silvia Romeral Andrés, Maciej Szymanowicz
VydavatelAURUM, Inc., Benesse, Egmont Polska, EiSystem, Gentosha Education, Ginbis, Japon Brand, LPSA, Magpie (Korean Co), MARUKAWA CONFECTIONERY CO., LTD., MINDOK, Nekomado, nestorgames, pieco design, Swan Panasia Co., Ltd., Wanted Games
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy, Animals, Children's Game, Educational
MechanismyGrid Movement, Square Grid
RodinaCategory: Combinatorial, Components: 3 x 4 Grids, Components: Wooden pieces & boards, Containers: Zippered Pouch, Crowdfunding: nestorbooster, Digital Implementations: Board Game Arena, Players: Two-Player Only Games, Traditional Games: Chess, Traditional Games: Shogi
Alternativní názvyChyť lva!, Dōbutsu Shōgi, Dobutsu Shogi Pillow Cover Set, Fang den Löwen! Japanisches Tierschach, Kodomo no Shōgi, Let's Catch The Lion: Japanese Animal Chess, Pojedynek Robotów, Shimajiro no Kodomo Shōgi, Спіймай лева, どうぶつしょうぎ: Let's Catch the Lion!, 動物將棋, 妖怪將棋, 동물장기, 사자를 잡아랏!

Více o hře.

Recenze: Zvířátkové shogi aneb Chytneme lva!
Zvířátkové šógi se nám velmi líbí a je hitem i u všech dětí, kterým jsme jej představili. Musí být alespoň trochu přemýšlivé, ale to není zase takový problém. Hra jako taková je velmi jednoduchá a nemá žádná záludná pravidla. Jen pohyb a to ještě podle teček. Díky tomu ji zvládnou i ti menší. Jedinou nevýhodou tak je cena, která ale je vykoupena zpracováním a především dopravou z domovského Japonska. Pokud ale máte rádi logické hry, pak určitě těch několika stokorun navíc nebudete libovat, protože Zvířátkové shogi je výborná zábava pro děti.
Klady:

+ jednoduchá hra i pro menší děti
+ abstraktní a přemýšlivá zábava
+ pěkné provedení
+ děti se hrou zlepšují
Zápory:

- cena
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dark Souls The Board Game – DarkRoot Expansion