Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ramses II pyramidy ukrývající poklady

Ramses II. byl významným egyptským faraonem nesoucím přízvisko Veliký. Byl vynikajícím diplomatem i bojovníkem, ale ze všeho nejraději postával se svými staviteli nad návrhy budov a pyramid. Mezi archeology se šíří stará pověst, že jeho stavitelské činy měly vyšší cíl, než jen ohromovat poddané a ukazovat jeho moc. Ramses II byl také náruživý sběratelem pokladů, a aby svou úctyhodnou sbírku ochránil před zloději, ukryl předměty důmyslně do svých staveb, kde byly v bezpečí.

Ramsesova stavitelská vášeň inspirovala tvůrce deskové hry Guntera Baarse, který ji po slavném faraonovi pojmenoval Ramses II. Na českém trhu ji nabízí společnost DinoToys, která je oficiálním distributorem původního vydavatele hry, společnosti Ravensburger. Tato hra vznikla již v roce 1997, takže by se dalo říct, že ještě v dobách počátku vstupu moderních deskových her mezi běžné hráče. Jedná se už jen o zaprášeného stařečka, nebo tato hra dokáže oslovit i dnes už velmi rozmlsané hráče?

Nač jezdit do Egypta, když můžete v krabici Ramsese II. najít pyramid hnedle 47. Nemělo by snad ani moc vadit, že jsou plastové. Jsou totiž vyvedené ve třech různých barvách. V pyramidách se v průběhu hry budou schovávat žetony, které na sobě znázorňují různé poklady, ale i prázdné již vyloupené prostory. Poslední komponentu hry tvoří balíček karet, který je rozdělen na tři hromádky podle obtížnosti daného úkolu. Určitou zajímavostí je, že pro hraní budete potřebovat celou krabici, protože v ní se skrývá umělohmotný „plán“, do kterého budou na začátku partie umístěny poklady.

Příprava samotné hry je jednoduchá a nezabere moc času. Nejprve je důležité, aby si hráči mezi sebou rozdělili žetony s poklady, tak aby všichni hráči měli stejný počet. Pak se budou hráči střídat v pokládání žetonů do plánu v krabici. Po rovnoměrném rozdělení pokladů se zbývající otvory vyplní žetony bez pokladů.

V dalším kroku jsou na poklady pokládány plastové pyramidy v červené, modré a zlaté barvě. Aby pro hráče nebylo snadné zapamatovat si polohu všech pokladů, tak se před začátkem souboje otočí krabicí několikrát dokolečka. Na plán se pyramidek vejde 47 a poslední místo bude volné, aby jimi bylo možné pohybovat.

Dalším krokem přípravy je roztřídění karet do třech hromádek podle čísel jedna, dvě a tři. Tyto karty budou sloužit jako úkolové karty pro hráče. Mohou se na nich nacházet předměty, které má hráč za úkol najít. V balíčcích jsou také náhodně rozděleny tzv. příhodové karty se šesti typy akcí, které hru zpestří a ztíží. Takže například může přijít písečná vichřice. Tahle bouře bude tak silná, že vám otočí celou krabici o 180°. Na druhou stranu můžete díky těmto kartám dostat dárek v podobě karet od soupeřů. V balíčku se také nachází karta konec, která může hru předčasně ukončit, aniž by byly nalezeny všechny poklady.

K samotnému hraní nám zbývá poslední krok, a tím jsou pravidla. Ta nejsou nijak obtížná, protože Ramses II. je primárně rodinnou hrou. A u takové se počítá, že bude nejvíce bavit děti. Hráči si berou v průběhu hry karty z hromádek, nejprve začínají hráči s kartami s nejnižší hodnotou jedna, v průběhu se pak postupně dopracují ke kartám s číslem tři. Každá z karet má na lícové straně u pokladu uvedeno bodové hodnocení, takže to, že máte kartu z prvního balíčku, neznamená, že nemůžete dostat kartu s bodovým hodnocením větším než jedna.

První hráč si tedy na úvod partie lízne kartu, a pokud bude na kartě poklad, bude se ho snažit posouváním pyramid na hracím plánu najít. Pokud posune pyramidu a pod ní se objeví prázdné místo, hráč může pokračovat ve hře. V případě, že narazí na jiný poklad než je na kartě, jeho tah končí a na řadě je jeho soupeř. Kartu s úkolem si hráč ponechá a zkusí své štěstí příště. Bude se pokoušet tak dlouho, dokud se mu to nepodaří.

Pokud bude ve svém hledání hráč úspěšný a objeví vyobrazený poklad na kartě, získal právě tolik bodů, jaké je u pokladu číslo. Kartu si položí před sebe jako odměnu a také pro snažší počítání na konci hry. Hráč svůj tah tímto triumfem končí a pokračuje zase soupeř.

Když je dobrána první hromádka s číslem jedna, začnou hráči lízat karty z druhé hromádky. Druhé kolo hry přidává jednu specialitu. Po každém úspěšném nalezení pokladu musí hráč na tahu krabici otočit od 90° na libovolnou stranu. Samozřejmě se v průběhu celé hry může stát, že si hráč vytáhne jednu z příhodových karet. Pokud si ji vytáhne, musí ihned na ní uvedenou akci splnit, ať už chce nebo ne.

Jakmile dojdou kartičky v druhé hromádce, hra se blíží ke konci, protože pro hru zbývají už jen kartičky s číslem tři. Je velmi důležité, aby se teď hráči na hru soustředili, protože v tomto posledním kole mohou hráči sesbírat poklady s hodnotou čtyř bodů. Jejich zisk může výrazně ovlivnit výsledek z předchozích kol.

Novinkou třetího karetního balíčku je to, že pokud hráč narazí na poklad, který nehledal, okamžitě končí v celé hře a už nemůže získat žádné další body. Konec hry nastává v okamžiku, kdy jsou všichni hráči v třetím kole vyřazeni, nebo byla někým odkryta kartička konec. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů za poklady.

Hra Ramses II. jistě zaujme děti tématem, protože se mohou vžít do bájných hledačů pokladů nebo i role soudobých archeologů a hledají tajemné poklady ukryté v pyramidách. Hra dobře potrénuje pamět, protože i přes otáčení je možné zapamatovat si, kde leží některé poklady. Hráči mají trochu znesnadněné pamatování si posouvajícími se pyramidami, protože místo se zlatou pyramidou a pokladem za nedlouho může změnit barvu na červenou nebo modrou.

Partie je tedy dost náročná na pozornost. Často se zmýlíte jen o jedno políčko do strany, kde se může ukrývat jiný, nechtěný poklad. Ten vede ke konci vašeho tahu a šanci na hledání dostává soupeř.

Výsledek záleží hodně na štěstí, protože pokud budete dostávat karty s poklady, které jsou poblíž sebe, můžete nasbírat pěkné body. Naopak nejnapínavější jsou výpravy přes celý hrací plán v jednom tahu. Jak si razíte cestu pyramidou za pyramidou, stoupá napětí, jestli se někde nezmýlíte.

Zpracování hry je velmi kvalitní, pyramidy vypadají netradičně a karty mají pěkné ilustrace od Waltera Pepperleho. Veškerá grafika pěkně zapadá do tématu, které celá hra přináší. Výborně je řešená i krabice, na jejíž jedné straně uskladníte v pyramidě pyramidy a po stranách rozložíte karty do úzkých připravených škvírek.

Trochu složitější je příprava rozmisťování žetonů, protože ty propadají dolů a hráči je musí nejdříve složitě vysbírat. Ale samotné pokládání na začátku každé partie zajišťuje, že pokaždé budou poklady jinde a nebude snadné si je zapamatovat. Jejich pozice se vám budou plést s předchozími partiemi a často i ti s výborno pamětí zaváhají a udělají chybu.

Hra Ramses II. skvěle trénuje nejen paměť, ale také prostorovou přestavivost, protože musíte být schopní si v hlavě vytvořit bezpečnou cestu z aktuální pozice až k cílovému políčku. A někdy to není opravdu vůbec jednoduché.

A tím se dostáváme k odpovědi na otázku ze začátku recenze. Obstojí Ramses II. v konkurenci současných her? Rozhodně stojí hrdě, co se týká zpracování. A rozhodně se neztratí ani pokud se jedná o hratelnost. Zvlášť oči dětí naplní napětím a zábavou a plní dokonale svoji roli. Takže ano, Ramses II. určitě obstojí i dnes, po 14 letech svojí existence. Prověřte i vy svoji paměť na pouti mezi egyptskými pyramidami.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGunter Baars
IlustraceIDL, Chris Mitchell (I), Walter Pepperle, Peter Rauter
VydavatelRavensburger
Rok vydání1997
Počet hráčů1 - 5
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAncient, Children's Game, Exploration, Memory, Mythology
MechanismyGrid Movement, Memory, Variable Set-up
RodinaAncient: Egypt, Components: 6 x 8 Grids, Components: Game Box Used In Play, Country: Egypt, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Sphinx (Ravensburger)
Alternativní názvyFarao, Faraón, Faraos Pyramider, Pharao, Pyramido, Ramsès, Der Zerstreute Pharao, Ο ελαφρόμυαλος Φαραώ

Více o hře.

Recenze: Ramses II pyramidy ukrývající poklady
Klady:

+ zpracování
+ variabilita rozložení pokladů
+ napětí při hledání
+ i pro menší děti
+ pěkný princip
Zápory:

- složitější příprava
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jurasik – můj kamarád dinosaurus