Dnes z nebe padají písmenka. Jedno za druhým. A když je čtete, tak se v každém provazci vody ukrývá jedna věta. Delší nebo kratší, zápor nebo ne, jen ten obrázek chybí. Stačí si jej domyslet. Možná jste nikdo v takovém dešti ještě nebyli, ale dnes budete moci.
Koupat v dešti z písmenek se můžeme v karetní hře Jazykové prší. Tu vydala společnost Lingua Ludus, což je český jazykový projekt. A v jeho portfoliu nenalezneme pouze tuto jednu hru, ale ještě další, o kterých si zase povíme příště. Teď nám bude stačit informace, že Jazykové prší je dílem Lucie Urbančíkové (včetně ilustrací) a vzniklo v roce 2015. V distribuce je pak nabízí firma Angličtina-hry.cz.
Všechno je to zabalené v látkové kapse, která obaluje ze všech stran balíček karet. Ty jsou trochu větší a rozhodně silnější, než jsme zvyklí. Většina těchto karet obsahuje obrázek a v horní části další dvě informace – text popisující sloveso, zájmeno nebo příslovce. Hned vedle něj se nachází ikona křížku, otazníku nebo fajfky, které naznačují, jestli se jedná o otázku, zápor nebo oznamovací způsob. K tomu dostaneme jednu kartu pravidel a druhou se seznamem slov.
Jazykové prší se nehraje příliš odlišně od toho klasického. Hráči si rozeberou každý tři karty, jednu položí do středu stolu a mohou začít. Na stůl lze položit vždy takovou kartu, která má s tou předchozí společnou alespoň jednu vlastnost – musí tedy mít stejné slovo nebo tvar (= ikonu). V případě, že nemá hráč co zahrát, musí si dobrat další kartu a přidat do ruky. V dalších kolech mu tento širší výběr může pomoci.
Všechno to pokračuje hraním dalších a dalších karet. Hráči se jich zbavují, ale zase je dostávají, když jim štěstí nepřeje. Cíl pro všechny je naprosto stejný. Chtějí být první, kdo se zbaví i poslední karty a právě jako následek toho může slavit vítězství.
Jazykové prší je velmi jednoduchou hrou, která funguje v menším počtu hráčů. Ale podobně jako v tomto typu her, jakmile je hráčů příliš (tedy pět a víc), tak partie nepříjemně zpomalí a trvá příliš dlouho, než se dostane hráč znovu k tahu.
Do partie Jazykového prší nevstupují žádné nečekané situace, což ji právě v porovnání s předlohou sráží na kolena. A zatímco barvy ani útoky na ostatní hráče tu nejsou vůbec, náhoda zůstává tím nejdůležitějším hybatelem. To, co dostanou hráči do ruky, závisí pouze čistě na štěstí.
To ale není všechno, protože se stejnou sadou karet lze hrát také Jazykový pasiáns, pro nějž jsou pravidla vytištěná na druhé straně stejné karty popisující prší. V té budou ale hráči už spolupracovat a snažit se ke třem rozloženým kartám přikládat ty svoje z ruky (tři do začátku) tak, aby se jim podařilo vyložit všechny nejen z ruky, ale i společného balíčku.
Na balení hry Jazykové prší oceňujeme především snahu o nový nápad a také univerzálnost. Použití pro dvě hry už je dobré. Bohužel samotná hra příliš nefunguje, protože jí chybí některé hlavní prvky prší, tedy předlohy.
Hra ale plní zase jiné předsevzetí. Snaží se spojováním několika slovních druhů vyučovat angličtinu. Podporou jsou také karty s obrázky, na nichž najdete také odpovídající anglické slovíčko. Právě výuka jazyka je také jediným důvodem, proč byste si tuto plátěnou kapsu chtěli pořídit. Tady je její jediná síla, protože samotná zábavnost tak úžasná není. Jazykové prší tak je pokusem, který si zaslouží uznání, ale těch pochval zase tolik nebude.
+ netypické plátěné balení
+ z karet učí angličtinu
- příliš náhody
- chybí ta nejzajímavější část prší
- ve více hráčích chybí tempo