Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Reality Show – staňte se VyVoleným nebo Velkým Bratrem

Kamera dramaticky stříhla obraz z tváří dvou posledních účinkujících na obrovský dav venku. Pak zabrala pomalým přibližovacím záběrem rodiny obou soupeřů. První česká reality show se chýlila ke konci.

Jarda Černý byl silnější veselý muž, který všechny diváky celou dobu bavil. Ani v těch nejčernějších situacích, kdy se ostatní hráči začali podrážet, a připravovat na sebe různé záludnosti se nenechal zlomit. Vždy vynikal skvělou náladou a díky tomu byl také pouze jednou nominován na vyřazení. Diváci jej však obrovskou převahou hlasů poslali zpět do vily.

Zato Lenka Stará byla iniciátorkou mnoha rozbrojů a hádek, které ve vile vypukly. Vždy hrála na sebe a tímto přístupem vyvolávala mnoho konfliktů. Byla již třikrát v souboji a vždy odešla neporažena. Venku se hodně diskutovalo o tom, že zůstává v soutěži ne díky SMSkám od fanoušků, ale proto, že přináší soutěžnímu pořadu vysokou sledovanost.

Napětí vrcholí a moderátor se ujímá slova. Za zády se jemu a účinkujícím odehrává sestřih těch nejzajímavějších momentů, které se za rok vysílání show odehrály. Ve vile se dokonce jednou střílelo, ale nikomu se tenkrát nic nestalo. Dokonce to vypadalo, že celé vysílání bude kvůli tomuto incidentu zrušeno, ale nakonec se podařilo pořad zachránit. Cílem útoku byla právě Lenka, která vzbuzuje mimo vilu velké emoce. I teď je před studiem seřazeno několik řad fanoušků, kteří mávají nad hlavou transparenty se slovy Šílená Lenka a podobně.

A opět se vracíme do studia a díváme se na tváře soutěžících. Kdo show vyhraje? To se dnes nedozvíme. Je pouze na divácích, komu dají hlas a který herní přístup je ten správný.

Když byste soutěžili, kterou cestu byste zvolili vy? Budete hrát pouze na sebe, podrážet soupeře a doufat, že vám to nevrátí? Nebo se budete držet v pozadí, občas někomu pomůžete a budete spoléhat, že právě tenhle pozitivní přístup vám v závěru pomůže a budete z něj profitovat? Je na čase to vyzkoušet na vlastní kůži.

Reality Show je hra, kterou vymyslel a vydal Jiří Mikoláš jako první hru většího formátu ve svém vydavatelství JirasGames. Za její téma si zvolil v roce 2007 oblíbené prostředí reality show. V té době už sice nevládl televizním obrazovkám Vlado Dobrovodský, ale ještě dojížděly další série následovníků Vyvolených i konkurenčního Velkého Bratra, ačkoliv zájem o tento formát pořadu pomalu upadal. Dnes se reality show na českých obrazovkách převtělila do menších pořadů, jako jsou Ano, šéfe nebo v současnosti velmi oblíbené Prostřeno.

Slogan „nekoukej na bednu a radši mrkni do krabice!“ nabádá k tomu, že hráči by si měli místo pasivního koukání na reality show v televizi raději prožít jednu vlastní v obýváku. K tomu jim krabice nabízí opravdu vše potřebné. Základní komponentu tvoří deset připravených kartiček postav, do jejichž kůže se můžete po dobu reality show převtělit. Dalším papírovým materiálem je 44 kartiček s úkoly od štábu a 72 kartiček s hlasy diváků.

Všechny kartičky jsou svérázně ilustrovány v odlehčeném duchu celé hry. Mezi postavičkami se setkáte s pohodářem Karlosem, hipíkem Bambusem, alternativní Sheenou i s usedlou Melissou. Autorem všech doprovodných kreseb a ilustrací je Tomáš Vrana.

Hru tvoří zajímavý princip, který jednoduše navozuje atmosféru reality show. Účastníci se vžijí do kůže jedné z deseti postaviček, jejichž fotografie jsou zobrazeny na kartičce jakoby v televizní obrazovce a budou muset splnit konkrétní zadání úkolu. Už ze zaměření hry vyplývá, že se jedná o párty hru. Minimální počet účastníků jsou tři, doporučena je však alespoň čtveřice soupeřů.

Reality Show ubíhá v kolech. Jedno takové kolo tvoří úkol zadaný od štábu. Většinou se jedná o více či méně bláznivé nápady, se kterými se budete muset poprat. Můžete tak hádat přátele po hlase, pít svůj oblíbený nápoj z talíře na čas nebo se pokusit všechny porazit v kreslení poslepu. Všichni hráči, kteří se chtějí vykonávání úkolu zúčastnit, se mohou přihlásit (až do omezení daného kartičkou úkolu – číslo v pravém horním rohu).

Nyní se dostáváme k systému zisku hlasů diváků, tedy bodů, které v závěrečném zúčtování určí vítěze. Na každý úkol si mohou soupeři vsadit maximálně tři svoje potenciální hlasy, které obdrží na začátku, a pak každé další kolo. Pokud v misi uspějí, stanou se z potenciálních hlasů hlasy získané. Pro účely evidence sázek mají na sobě kartičky šipky na tři strany, na nichž se různé druhy hlasů skladují.

Některé úkoly může vyhrát pouze jeden z účastníků, v jiných může být vítězů hned několik – všichni, kteří splní podmínku zadání. Před zahájením vykonávání úkolu si hráči určí jeho obtížnost. Na většině kartiček jsou vyobrazeny dvě obdobné varianty a obvykle je pouze na účastnících, kterou z nich si zvolí. Někdy se ovšem obtížnost losuje náhodně.

Po určeném počtu kol (= úkolů) dojde na lámání chleba, nastává totiž konfrontace. Do ní se hráči stejně jako v opravdových televizních reality show nominují sami. Na kus papíru napíšou ke každému ze svých spoluhráčů body (0-10), které se pak sečtou a ti s nejvyšším počtem se musí utkat v souboji. V pravidlech je dáno, že v tuto chvíli vypadává hráč, který má nejvíce získaných hlasů z nominace. Nám se osvědčilo také vykonání finálního souboje, kterého se účastní oba soupeři s využitím neomezených sázek. Tak má ještě i prohrávající hráč možnost se zachránit. Princip zvyšuje napětí.

Hra končí ve chvíli, kdy ve hře zůstanou pouze tři hráči, kteří sečtou výsledný počet bodů a ten určí vítěze. Protože kartičky bodů mají různé hodnoty od jednoho do pěti a všichni si je v průběhu berou náhodně, neurčuje jejich počet automaticky vítěze, ale do výsledku zasahuje i náhoda, což je zajímavé, ale i trochu demotivovující.

K prodloužení hry doporučuje autor využití takzvané imunity. Každý hráč může díky imunitě přežít jedno vyřazení bez úhony, což hru výrazně prodlouží. Celkově je délka hry velmi závislá na počtu účastníků. Pokud budete tři nebo čtyři, můžete počítat s poměrně svižnou zábavou, ale v maximálním doporučeném počtu deseti se klidně můžete dočkat partie blížící se dvěma hodinám. Pravidla pro tyto účely uvádějí i pár triků ke zkrácení hry.

Všechny párty hry na první pohled vzbuzují dojem, že jsou inspirovány hitem Activity (recenze Activity). Zde je toto zdání potlačeno na minimum nejen samotným tématem hry, ale i zvláštnostmi v herním principu.

Obsah otázek jasně naznačuje, že hra asi nebude pro nejmenší. Na krabici je uveden údaj 14+, pokud však z balíčku odstraníte několik kontroverzních otázek, můžete s klidem hrát Reality show i s desetiletými dětmi. Součástí jsou dokonce kartičky s takzvanými hardcore úkoly, které jsou určeny pouze soupeřům starším osmnácti let.

Jindy chválíme u her od Jirasgames webovou podporu hry. Zde bohužel chybí videonávod, místo něj naleznete na stránkách pouze prohlášení „Omlouváme se. Návod ve formě instruktážního videa se zde objeví do konce roku 2009.“ Na stránkách naleznete pouze dvě nové kartičky úkolů, ale i tuto drobnost lze považovat za příjemnou přidanou hodnotu.

V samotných úkolech vidíme výraznou nevyrovnanost především v obtížnosti slovních úloh. Ty jsou totiž oproti slepým nebo akčním nápadům výrazně méně těžké a nám připadají i o trochu méně zábavné. Tento fakt však závisí čistě na soupeřích, někomu mohou naopak úkoly tohoto typu vyhovovat. Všeobecně však je nutno dodat, že úkoly jsou velmi variabilní a zajímavé a autor se při jejich vytváření určitě vyřádil.

Bohužel počet kartiček jasně značí, že úkoly se začnou brzy opakovat. Na tom nic nezmění ani dvě varianty každého úkolu, ani náhodné míchání karet. Sám autor nabádá k úpravě misí v případě, že se vám ohrají, ale máme obavu, že to nebude stačit, stejně jako situaci nezachrání zmíněné dvě nové kartičky ke stažení.

Hra Reality Show je přírůstkem do poměrně početné rodiny párty her (například Teď převeď! Světové filmy). Jejím velkým kladem je cena i originální grafické zpracování. Pokud hledáte něco neotřelého a prostředí reality show je vám blízké, pak vás určitě nezklame a budete ji rádi brát mezi přátele.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJiri Mikolas
VydavatelJira's Games
Rok vydání2009
Počet hráčů3 - 10
Herní doba60
Minimální věk14 and up
KategorieHumor, Party Game
MechanismyActing
RodinaTheme: Television (TV) Industry

Více o hře.

Recenze: Reality Show – staňte se VyVoleným nebo Velkým Bratrem
Klady:

+ skvělé nápady na úkoly
+ téma reality show
+ grafické zpracování
+ princip hlasování
Zápory:

- nevyváženost úkolů
- málo úkolů
- některé úkoly osloví jen část hráčů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stavebnice Gravitrax – rozšíření Trampolína, Lopatka, Výtah a Tunely