Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Elysium – polobožská krabice

elysium-01

Vždycky jsem si myslel, že být polobohem je prokletí. Nikde vás nechtějí. Ve světě bohů jste vyvrhelem a páchnoucím člověkem, který má trochu větší síly. Pro lidi jste zase nedosažitelní, jako byste jim protékali mezi konečky prstů. Brzy se stanete legendou. Ale v realitě to je naopak, protože jejich malé životy vám nepřipadají skutečné.

A přesto se jedním z nich můžete stát. Alespoň na zkoušku v deskové hře Elysium, kterou vytvořila dvojice autorů Brett J. Gilbert a Matthew Dunstan. Jejich dílo pak dorazilo do firmy Space Cowboys, kde našlo spoustu spokojených uší. No a pak už stačila jen trocha, aby hru v roce 2014 pod záštitou společnosti Asmodée vydali do velkého světa.

Na víku čtvercové krabice vidíme bohy i obyčejné lidi ve dvojitém výjevu. Prvním krokem k božství tak pro nás budou kartonové komponenty, které vytvoří hranice herního plánu. Je tu oboustranná střecha chrámu (vždy s jinak rozmístěnými barevnými symboly) a jedna tenká deska kroků s pěti políčky. Protáhlé jsou také plány pro hráče, jejichž prostor je rozdělen na několik boxů fungujících jako skladiště zdrojů.

elysium-08

V trendu kartonu pokračují také žetony, ať už se jedná o body prestiže, vítězné body, žetony mincí, kruhy spouštění nebo bonusy. Kolečka z kartonu ale slouží také jako značky pro bonusy rodinných legend, po dvou kusech od každého dostupného rodinného symbolu. Stěžejní jsou ale především karty, které patří právě do těchto zmiňovaných osmi rodů a to vždy po jednadvaceti kartách. Každá z nich obsahuje úroveň karty (levý horní roh), symbol aktivace, schopnost karty a také náklady jejího pořízení. Seznam završují karty úkolů s velkým číslem pořadí a odměnou. Ale jsou tu i dřevěné sloupce (čtyři pro hráče).

Na začátku partie si hráči postaví chrám- Připraví mu základnu z tenké desky kroků a na její první pozici položí ukazatel epochy. Nad tuto linii rozloží hráči karty úkolů (quest) podle počtu hráčů a až nad tyto objekty umístí střechu a to náhodně jednou stranou nahoru.

Hráči si pak každý vezmou jednu svoji desku a náhodně rozlosují pořadí (a označí jej červeným žetonem). Dostanou pak čtyři zlaťáky, po jednom sloupci od každé barvy a také vítězné body jako kompenzaci za startovní pořadí. Pak už stačí jen vybavit nabídku rodin, přičemž každé partie se zúčastní pouze pět z osmi. Ze zamíchané sady vyloží hráči karty podle množství hráčů. Tyto karty rozloží do středu stolu pod chrám. Zbývající karty vytvoří dobírací hromádku a budou dělat společnost žetonům bonusů, zlaťáků, vítězných bodů a kroužků.

elysium-03

Na začátku každého kola, po obměně karet rodin, si musí hráči jeden za druhým (od začínajícího s jedničkou) vybrat čtyři karty z nabídky – tři z toho musí patřit rodině a ta poslední úkol. V každém tahu ale lze vybrat pouze jednu kartu, pak mají možnost ostatní a teprve pak může hráč vybírat znovu. Jenže výběr se postupně zužuje, protože hráč musí mít v držení sloupce požadované barvy. A vždy také za nákup musí jeden ze sloupců obětovat a to ne nutně ten, který je použitý pro nákup.

Nastřádané karty dávají hráčům dovednosti do dalších kol. Jejich schopnosti lze využít právě v následující fázi. Otočením karty o 90 stupňů hráč označí, že akci karty využil. Lze využít i více schopností, ať už jsou jednorázové (při zisku karty), aktivované nebo permanentní. Pak existují také karty, které mají pouze jedno použití a jsou při zisku označeny kroužkem spuštění, který je poté odstraněn.

Poté už se zdánlivě tah blíží do konce, protože hráči začnou rozhodovat o svém pořadí v tom příštím. To závisí na číslici karty úkolu, kterou si hráč v daném kole vzal. Všichni pak promění tyto svoje karty úkolů za odměnu, která je na ní natištěná. Může jim tak přinést zlaťáky nebo vítězné body.

elysium-06

Závěrečná část je věnovaná legendám. Ty hráči mohou psát s pomocí zástupců rodin (= karet), které se jim podařilo získat. Podle čísla ve vítězném věnci karty úkolu mají možnost poslat určitý počet postav do Elysia. Za každou ale musí zaplatit náklady ve zlaťácích odpovídající její úrovni. Teprve poté mohou kartu přiložit ke stávající legendě nebo vytvořit novou. Hráči tak sbírají sady stejné rodiny s jinými hodnotami nebo naopak všech pět rodin se stejnou hodnotou. Při tom mohou mít libovolný počet rozpracovaných řad.

Hráči získají zpět svoje sloupy, posunou čítač kola a pokračují dále. Snaží se tak zkompletovat svoje sady postav, aby jim přinesly dostatečné odměny na konci. Ten nastane po odehrání páté epochy. V tu chvíli získají body za sady rodinných i číselných karet a to podle počtu, který obsahují (hodnota se zvyšuje významně až k dvanácti bodům za kompletní sadu pěti karet s jedním číslem). K tomu si přičtou další případné bonusy z vlastněných karet a porovnat svoje dosažené skóre. Hráč s nejvyšší hodnotou je vítězem.

Elysium je krásnou a zábavnou hrou, v jejímž srdci dýchá sbírání sad karet. Ty ale současně pohání i další možnosti a jejich odložení do bodované oblasti tak hráče něco stojí (a to nepočítáme potřebné finance).

elysium-15

Jenže na úplném začátku jsou další rozhodnutí. Volba karet závisí na několika okolnostech a pouze jednou z nich je cena v podobě sloupečků. U nich má hráč jistotu, že se mu v příštím kole vrátí, ale on je potřebuje na nákupy v tom aktuálním. Rozvržení a správný výběr pořizovaných karet tak je naprosto nezbytný k úspěchu.

Cena postav odpovídá jejich zajímavosti. Přesto je o některé karty větší zájem. A v tu chvíli je třeba se rozhodnout, jestli nedat přednost výhodnější kartě úkolu. Tím si hráč zajistí lepší pozici do následujícího kola. Ovšem pouze některé z těchto červených karet obsahují vítězné věnce a umožňují tak posílat postavy do Elysia. I za zisk těchto karet se ale platí.

Nejenže je hra plná těžkých rozhodnutí, ale navíc je ještě velice variabilní. V partii se může objevit pouze pět z osmi rodin. Díky tomu jsou kombinace vždy trochu jiné a jedinečné. Hra ale neobsahuje žádnou významnou náhodu a umožňuje dobré plánování dopředu.

elysium-17

Co se ale stane, když hráč nešetří sloupy a třeba nemůže dál nakupovat? Vezme si horní kartu z dobíracího balíčku postav, ale neotáčí ji. Tato karta neposkytuje žádné výhody, ale funguje jako obyvatel vašeho města. V sadách jej lze použít jako žolíka, ale na konci se za něj odečítají dva body. Pokud dokonce hráč nezíská ani žádnou kartu úkolu, pak si vezme tu, kterou mu ostatní nechají. Navíc ji otočí nedokončenou (šedou) stranou vzhůru a tím naznačí, že bude hrát jako poslední.

Partie plyne krásně plynule, všechno na sebe elegantně navazuje a do posledního centimetru je nabité zábavou. Herní doba je pocitově dlouhá a plná zážitků, ale ve skutečnosti vás bude jedna partie stát pouze zhruba jednu hodinu vašeho času (ale asi o kapku více).

Hra vypadá naprosto báječně. Krásné ilustrace, kvalitní komponenty a to vše ve velkém množství vytváří vynikající první dojem. Hra si ale udrží zájem vašich očí i v průběhu partie. Navíc funguje ve všech dostupných počtech hráčů, ačkoliv v nejvyšších čtyřech se přecejen trochu zpomalí. S množstvím účastníků je úzce provázaná také interakce, která přichází z některých rodin.

elysium-23

Elysium si rozhodně zaslouží titulek, kterým začíná celá recenze. Tahle hra totiž funguje na jedničku s hvězdičkou a potěší všechny, kdo mají rádi středně náročné strategické hry. Pro nás všechny se jedná o nejlepší euro hru s razítkem vzniku 2015, kterou jsme hráli. Elysium má zaděláno na to stát se opravdovou legendou.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatthew Dunstan, Brett J. Gilbert
IlustraceJohn McCambridge, Eric Bourgier, Cari, Vincent Dutrait, Sylvain Guinebaud, Didier Poli, Pascal Quidault, Emmanuel Roudier, Bruno Tatti
VydavatelSpace Cowboys, Asmodee, Asterion Press, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(27 voters)
KategorieAncient, Card Game, Mythology
MechanismyOpen Drafting, Set Collection, Take That, Turn Order: Claim Action, Variable Set-up
RodinaCountry: Greece, Mechanism: Tableau Building, Mythology: Greek
Alternativní názvyElizjum

Více o hře.

Recenze: Elysium – polobožská krabice
Elysium je hra, která si u nás v redakci získala stoly na hodně dlouho. Její jednoduchý a přímočarý způsob zábavy je narušen spoustou těžkých rozhodnutí, která hráč musí udělat se zohledněním dlouhodobého plánu. Hra funguje báječně ve všech počtech, ale především je neustále jiná díky měnící se nabídce karet a rodin. Nákup karet za barevné sloupce je výtečný a způsobí hráčům řadu těžkých chvil. Všechno to vypadá krásně, takže ani nebude vadit, že ve čtyřech se průběh zpomalí. Elysium je vynikající deskovou hrou, která zapadá do euro žánru a přesto v ní jde o mnohem víc, než jen prázdné sbírání sad karet.
Klady:

+ elegantní herní design
+ hromada rozhodnutí
+ variabilní
+ skvělý systém nákupu
+ v důsledku jde o sbírání sad
+ příznivá herní doba
+ parádní grafika
+ funguje i pro dva
Zápory:

- ve čtyřech může být pomalejší
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Zont Deck – balíček karet z vesmíru