Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Treehouse Zark City – vítejte v mimozemském městě

Každý jsme občas přemýšleli, jak to může vypadat na jiné planetě v nějakém cizáckém velkoměstě. Představte si, že mimozemšťani žijí v průhledných pyramidách, které mají tři velkosti. Pro nejnižší třídu jsou určena obydlí nejnižší, prostřední velikosti slouží k obchodnímu životu a k bydlení zbohatlíků. Jen ti nejbohatší si pak mohou dovolit užívat luxusu velkých pyramid.

Ulice pak tvoří podivné směsky znaků, písmen a čísel. Ale cizinci se v tom nejspíš bez problémů vyznají. Jejich sousedství pak právě tvoří výšku nájmu pro jednotlivé mimíky. Pyramidky na rohu čtvrté, páté a šesté jsou určitě cennější a mají lepší výhled než obyčejná tři-pět-sedmička.

A právě v tomto světě a na této planetě žil Andrew Looney, když vytvářel hru Zark City. Nejedná se o originální koncept, ale o předělávku starší hry Zarcana. Na druhou stranu obsahuje zajímavé a originální koncepty, které partii s pyramidkami staví do zcela nového světla.

Že nevíte, co to vlastně ty pyramidky jsou? Vlastně se jmenují Treehouse. Barevné jehlánky od společnosti Looney Labs pronikly na český trh už před několika lety a společnost Jana Diveckého, MWE, se je snaží od té doby v naší zemi propagovat. Náš server pak měl tu čest vyzkoušet už velké množství pyramidkových her, které lze s těmito špičatými potvůrkami hrát. Odkazy na ně naleznete na konci článku.

Pyramidky jako takové vám tentokrát k legraci stačit nebudou a tak kromě tří sad po pěti barvách budete potřebovat ještě navíc žolíkové karty. Výhodou je, že ty má asi každý poctivý hráč her doma, protože karbanil už odmala. Ale utečme od představy mimina v plínce držícího žolíkové karty zpět k mimozemšťanům a jejich Zark City. To je totiž hlavním městem cizácké planety a vy jej budete muset ovládnout.

Protože pozemšťanům není známo přesné rozložení ulic v mimozemském městě, budou vám tolerovat nepřesnosti a špatné umístění karet. Právě z těch se budou jednotlivé uličky a cesty vytvářet a zabydlovat špičatými budovami. Ale to předbíháme.

Na začátku partie totiž každý z hráčů dostane sadu devíti pyramidek jedné barvy – tři malé, tři střední a tři velké, které si před sebe libovolně rozloží. Ze zamíchaných žolíkových karet pak obdrží další trojičku, tentokrát právě karet. S těmi bude muset započít budování města.

V každém kole si nejdříve doberete jednu kartu k těm, které již v ruce držíte. Tím se rozšiřuje nabídka ke hře. V ruce však na konci kola nemůžete držet více než šest karet a všechny ostatní musíte odhodit na odkládací hromádku a už je nikdy neuvidíte.

Druhá část tahu je pochopitelně mnohem důležitější a zahrnuje nejrůznější akce, jak už tomu u pyramidek Treehouse bývá. Nejjednodušší akcí, kterou můžete vybrat, je doplnit si ruku o další karty, konkrétně o tři nové. Proč byste potřebovali tolik nových karet najednou? Protože můžete karty vykládat na stůl vedle té karty, kterou ovládá.

Karty se vedle sebe skládají na střídačku vodorovně a svisle, čímž vytváří na stole postupně zajímavý vzor. Na stůl patří však jen karty s čísly od dvou do deseti, obrázkové mají smysl odlišný. Jsou to totiž bojové karty, kterými musíte zaplatit, pokud chcete napadnout pozici soupeře. S jeho kartou musíte sousedit a vyložit tolik obrázků, jaká je velikost bránící se pyramidy (jedna, dvě nebo tři). Odměnou vám je vyřazení soupeřovy pyramidy nebo její nahrazení vaší.

Z toho jasně vyplývá, že v tahu můžete také přesunovat svoje pyramidy napříč hracím plánem karet a to vždy pouze na sousední kartu. Přesun je tedy často pomalý a zdlouhavý. Místo toho můžete zahrát takzvanou akci Malá ryba, díky níž můžete k již ovládané kartě vyložit novou malou pyramidku. V jiném tahu pak můžete s pyramidkou růst a zvětšit ji o jedna.

A jak vlastně taková hra končí? Rozhodně ne eliminací, protože vyhozené pyramidky můžete vrátit znovu zpět do hry. Máte za úkol z vykládaných karet složit čistou postupku nebo pokerovou trojici. Kdo pak tyto karty dokáže všechny tři ovládnout, stane se vítězem partie.

V určité fázi partie se dostanete do situace, kdy už nemá smysl přidávat další karty a začne nemilosrdná bitva o pozice a ty vyložené. Pak se zúročí dobře postavené a připravené pozice a rozložené správné kombinace karet.

Zark City nabízí zajímavou dávku strategie, protože hráči musí chytře vykládat karty tam, kam se jim to hodí. Je velice důležité využívat správně karet v ruce a stavět pouze v případě, kdy je to pro vás výhodné. Jinak si totiž často zavřete šanci k postupce, která mohla v dalším kole přijít.

Růst je nejzásadnější akcí, ačkoliv často využijete i souboje se soupeři. Protože musíte v té situaci držet v ruce odpovídající počet obrázkových karet, nemůže se souboj svrhnout v bezhlavé napadání protivníků, což je dobře. Díky tomu se hra má neustále šanci rozvíjet a šířka možností, které máte na výběr, vás neustále drží v pozoru.

K partii musíte vlastnit celkem tři balíčky pyramidek, což nás opět přináší k tolik skloňované nákladnosti jejich pořízení. Zark City je zajímavou hrou, ale není důvodem, proč si pyramidky pořídit. Takovou hrou naopak jsou originální české Pyramidy a vlajky, které také můžete hrát s těmito špičatými jehlany.

Do hry lze přidat i další volitelná pravidla. Za odevzdání jedné pyramidky z hracího plánu můžete mezi sebou na stole prohodit dvě neobsazené karty. Pokud si chcete partii prodloužit, můžete dát hráčům za úkol spojit dokonce čtyři zpřízněné kartičky. Ale připravte se na opravdu velkou a dlouhou bitvu.

Zark City je zajímavým křížencem mezi pyramidkami a kartami. Patří mezi hry s pyramidkami, které vypadají nejzajímavější rozehrané. Pokud už pyramidky vlastníte kvůli jiné hře, pak si určitě Zark City vyzkoušejte. A pokud ještě svoje barevné tuby nemáte, pak si prohlédněte i ostatní hry. Pokud vás zaujmou ještě alespoň dvě další, pak je Zark City dobrým spoludůvodem k jejich nákupu.

Přehled hodnocení Pyramidkových her na DeskoveHry.com:
1) Treehouse ……… 65 %
2) Na tenkém ledě …. 68 %
3) Ledové věže …. 66 %
4) Hackeři ….. 71 %
5) Marťanské šachy …. 72 %
6) Pyramidy a vlajky …. 73 %
7) Kdo zabil Lorda George? …. 76 %

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Looney
Vydavatel(Web published), Looney Labs
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk0 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Area-Impulse, Modular Board, Tile Placement
RodinaComponents: Looney Pyramid Games, Series: Zarcana-type

Více o hře.

Recenze: Treehouse Zark City – vítejte v mimozemském městě
Klady:

+ možnost více her s pyramidkami
+ strategie
+ zajímavá kombinace s kartami
+ šířka možností
Zápory:

- vliv náhody
- cena
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monster Chef – děsiví šéfkuchaři