Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Animal Safari – lov zvířat s dalekohledem

„Ahoj holky“, povídá žirafa Žofka, „slyšely jste už, že nám sem mají přivézt nějaké exempláře nových druhů zvířat? Prý se tomu říká turismus. Zaslechla jsem, že ta zvířata mají dvě nohy.. “

Žofka se důležitě odmlčela, když uslyšela udivenou reakci na svoje poslední slova. Jen jeden pár nohou vzbudil mezi žirafami velkou diskuzi ohledně stability těchto zvířat. Jedno z mláďat se dokonce začalo předvádět a ukazovat, že i ono umí chodit na dvou. Chvilku panáčkovalo, ale pak spadlo na zem a všichni se mu začali smát.

„Ale jinak prý vypadá každý jinak. Někteří jsou černí jako kámen, jiní červení jako maso a někteří dokonce zelení jako tráva. Prý jich dorazí strašně moc a budeme si je moci prohlédnout úplně zblízka.“

Mezitím se do povídacího kruhu připojila i jiná zvířata. Všechna však bez rozdílu schválila, že to bude určitě zajímavá zkušenost. Jen lvi a gepardi byli zklamaní. Gepard se doslechl, že nejrychlejší z těchto nových zvířat běhá jen kolem čtyřiceti kilometrů za hodinu, takže si s nimi nebude moci hrát na honěnou. A lev má jako vždy hlad, takže jej nepotěšila zpráva, že tato zvířata nebudou k jídlu.

Diskuze se nesla ještě několik dnů, až do doby, než dorazil první džíp s turisty. Ale v tu chvíli musíme zvířata opustit, protože se přesuneme na druhou stranu, mezi turisty. Právě o safari a jeho návštěvě totiž je nová jednoduchá hra Animal Safari.

Na český trh ji dováží společnost Jitky Netušilové, Anglictina-hry.cz. Původně se jedná o hru anglické společnosti Orchard Toys, od které jsme tu již měli třeba Flea Circus nebo What a Performance. Hra spatřila světlo anglického světa v roce 2010, takže se jedná stále o novinku.

Krabice se nijak neliší od jiných balení společnosti Orchard Toys. Tvoří ji malý, pěkně pokreslený kufřík, který má na své horní straně roučko k přenášení vhodné nejen pro dětskou ruku. Odklápěcí je právě tohle horní víko, kterým se dostanete do nitra balení.

Uvnitř jsou dílky hracího plánu, který vytvoří obdélník. Ze štěrchajících komponent vylovíte také čtveřici kartonových džípů. Každý má odlišnou barvu, takže je od počátku jasné, že právě tyhle si mezi sebe hráči rozeberou. V jejich kabinách se pak budou prohánět africkým safari a hledat nejrůznější druhy zvěře. Nejdříve jim ale musíte přimontovat kolečka, respektive barevné stojánky.

Zvířecích žetonků najdete v krabici celkem čtyřicet a to hned ve třech druzích. Mají na sobě totiž vyobrazené jedno, dvě či tři zvířata od jednoho druhu. Jednotlivých živočišných druhů pak najdete ve hře čtrnáct, například očekávaný lev, nosorožec, opice, ale i hroch nebo divočák.

Výčet herních součástek zakončuje dvojice kostek a pochopitelně brožurka s návodem. Ta je tentokrát v papírové podobě tak trochu jako leporelo. Mezi jejími jazyky najdete španělštinu, italštinu nebo turečtinu, ale čeština mezi dvanácti jazyky není. Někteří si možná vystačí s ruštinou, němčinou nebo angličtinou, ale ostatní uvítají skutečnost, že na internetových stránkách obchodu Jitky Netušilové najdou přeložené základní principy hry.

Ten začíná složením hracího plánu ve stylu puzzle. Jakmile před sebou máte celou turistickou oblast, v níž se mohou džípy pohybovat, můžete si rozebrat džípy podle barev. Všechny autíčka začínají uprostřed hracího plánu, kde je kemp.

Když si dobře prohlédnete vytyčenou trasu džípů, najdete po jejich cestě spoustu takzvaných sledovacích míst. Ty jsou speciálně určeny k pozorování zvířat. Právě zde budete získávat body tím, že uvidíte na vlastní oči některou ze skupinek zvířat.

Která zvířata se zrovna nacházejí, na kterém místě rezervace určíte hned na začátku partie tak, že náhodně rozmístíte žetony zvířat do stejně velkých hromádek po celém hracím plánu. Jejich místo pak je právě vedle pozorovacích míst, kde se budou všechny džípy snažit zastavit.

Na hromádce by vám mělo zbýt celkem osm žetonů zvířat, pro každého hráče dvě. Ty si účastníci rozeberou a jedná se o jejich výchozí stav. Každý tedy začíná už s nějakými ukořistěnými body. Tím je celá partie připravená a výlet do rezervace může začít.

Souboj v Animal Safari vyhrává ten, kdo dokáže nasbírat nejvíce zvířat ve chvíli, kdy se všechny džípy vrátily zpět do kempu. Protože však může být na žetonku více než jedno zvíře, není vítěz jasný hned.

Pohyb džípů ve hře se řídí jednoduchými pravidly. Hráč, který je na tahu, hodí oběma kostkami. Má na výběr hned z několika variant – buď výsledky na obou kostkách sečte, odečte nebo si vybere jen číslo z jedné kostky.

Pokud se mu tímto pohybem podaří zastavit na některém z pozorovacích míst, může si vzít horní kartu zvířete z tohoto balíčku a položit si ji před sebe.

Na kostkách je kromě čísel také ikonka dalekohledu. Pokud se některému z hráčů podaří tento obrázek hodit, pak může použít dalekohled a vyfouknout některému ze soupeřů jeho jedno již ulovené zvíře. Hra končí ve chvíli, kdy všechny džípy objedou jedno kolo rezervace a vrátí se do kempu. Když už je hráč v kempu, jeho zvířata mu nemůže nikdo pomocí dalekohledu ukrást, ale on se stále může snažit hodit dalekohled a získat nějaké další žetony od soupeřů.

Hra Animal Safari sice je hodně o náhodě a hodech kostkou, ale díky možnosti hned čtyř využití čísel z kostek mohou hráči důmyslně promýšlet a plánovat svoji další cestu. Náhodu tak mohou trošku podvést a využít čísla i tak ve svůj prospěch. Dokonce pokud hodí na obou kostkách stejná čísla, může jejich odečtením zůstat stát na místě. Pokud to je na pozorovacím místě, umožní mu to vzít si další kartičku!

Výborný je vliv interakce mezi soupeři, kteří si mohou navzájem krást ulovená zvířata. Ale na tuto interakci má nejvýraznější vliv právě náhoda. Pokud budou vašemu soupeři neustále padat ikonky dalekohledu, pak můžete mít jakkoliv dobrou strategii, ale nemůžete vyhrát, protože vás o všechny žetony obere.

Ačkoliv je hra prodávaná pod hlavičkou společnosti Anglictina-hry.cz, tak angličtinu vašich dětí neprocvičí. Ve hře samotné totiž není ani písmenko. Na druhou stranu tím přibližuje hru i těm zájemcům, kteří anglicky neumí a ani se neučí. Samozřejmě největší cílovou skupinou Animal Safari jsou děti kolem šestého roku věku.

Díky pěkným ilustracím jak na hracím plánu, tak na všech dostupných žetonech se bude hra určitě dětem líbit a zaujme je svým tématem. Všechny kartonové dílky jsou pevné a kvalitní, takže se ani při dětském zacházení snadno nezlomí.

V základních pravidlech je počet zvířat mezi soupeři veřejný a neexistují tajnosti. Tím všichni vědí situaci v průběhu partie. To zvyšuje soupeřivost, ale zase snižuje napětí.

Skvělou variantou hry Animal Safari je, že na začátku přidělené dvě kartičky zvířat nejsou za body, ale jedná se o úkoly hráčů. Ti mají za úkol nasbírat co nejvíce zvířat právě těchto druhů. Kartičky neukazují svým soupeřům, aby nikdo nevěděl, které žetony sbírá. Kempem se pak dá volně projíždět, aniž by nastal konec partie po objetí jednoho okruhu.

S touto sběratelskou variantou můžete skloubit ještě úpravu hraní žetonů – mohou být na začátku odkryté, takže si každý ze soupeřů může zkusit naplánovat co nejlépe cestu. Nebo si je může hráč ve chvíli, kdy zastaví na pozorovacím bodu všechny prohlédnout a jednu z nich si vzít. Bude tak vědět, jestli se má na dané místo ještě znovu vrátit, nebo má hledat jinde. Navíc tato varianta trénuje paměť, protože si všichni musí pamatovat, kde už byli a kam se ještě musí vrátit pro další zvířátka.

Hráči by si pak sami mohli určit konec partie. Jakmile má některý z nich pocit, že je jasně ve vedení, může zajet do kempu a ukončit tak celou hru. Všechny ostatní džípy se musí vrátit nejkratší cestou do kempu, ale po cestě ještě mohou sbírat zvířata, pokud se jim podaří zastavit na pozorovacím bodu. Urychlí to závěr partie, kdy se všichni snaží pouze trefit kostkou na místa, kde ještě nebyli.

Partie je rychlá, protože všichni hráči objedou v jejím průběhu pouze jedno kolo. To je velká zbraň Animal Safari. Děti v průběhu partie neztrácí pozornost, protože většina soubojů je u konce během deseti minut.

Animal Safari je příjemná a jednoduchá hra, která je určena především pro děti. Díky možnosti výběru hodu kostkou obsahuje i drobný taktický náboj. Tím je povýšená nad obyčejné házení kostkou. Přesto ve hře jde především o to mít co největší štěstí. Pokud ale hledáte jednoduchou a veselou zábavu pro své děti a chcete jako hlavní téma africká zvířátka, pak můžete o této hře uvažovat.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10% za dětský pohled.

Recenze: Animal Safari – lov zvířat s dalekohledem
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ strategická volba čísel z kostky
+ interakce mezi hráči
+ krátká hrací doba
+ varianty
Zápory:

- interakce jen díky náhodě
- pro dospělé jednoduché
- chybí česká pravidla
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Exit Úniková hra – Zapovězený hrad