Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Desková hra Monopoly po novu. Bláznivé bankovky pro děti

Monopoly loni oslavily své 75. narozeniny. Jedná se o hru, kterou dnes najdete téměř v každé domácnosti a kdo ji nemá, ten o ní alespoň slyšel. V uplynulých letech se stala světovým fenoménem a tato mánie neustává, přestože dnes již její zastaralý princip a hlavně nekonečná herní doba nadchne jen málokoho.

Ale i Monopoly se snaží vyvíjet a přizpůsobovat se náročnějšímu hernímu publiku. Proto každým rokem vzniká mnoho tematicky zaměřených vydání. Některá sice nabídnou pouze jinou grafickou stránku hrací desky či postavičky, ale vznikají také varianty s naprosto odlišným herním principem od klasických Monopolů.

Loňský rok byl pro Monopoly rozhodně významný. Právě Bláznivé bankovky byly vybrány jako jedna z jejich nových reinkarnací, které mají toto výročí oslavit. Jejich primární cílovou skupinu tvoří poprvé menší děti. To, že má zaujmout ty nejmenší, poznáte už podle samotného grafického ztvárnění krabice. Klasická postavička železné figurky psa je tu ztvárněna jako bílý rozdováděný chlupáč, který v jedné ruce drží kreditku a v druhé balík peněz. Samozřejmě nechybí i pan Monopoly z Ameriky.

Celému pojetí hry jsou pochopitelně uzpůsobeny všechny komponenty. Hrací plán si zachovává svoje klasické členění do čtvercového tvaru. Jen grafické ztvárnění včetně názvů ulic je provedeno v dětském stylu, takže při putování po herní desce projde Usměvavou ulicí, Palačinkovou pasáží nebo Velrybím přístavem. Další součásti jsou stejné jako u základní verze. Umělohmotné barevné figurky postaviček a budov, peníze, hrací kostka a karty pozemků.

Když mluvíme o budovách, určitě bychom se měli zmínit o variabilitě těchto komponent. Hotely a domečky nejsou vyrobeny pouze z jedné formy, takže můžete postavit slavný dubajský hotel, Tančící dům nebo selské stavení, vše ve velmi lákavém a pěkném provedení.

Jediným novým prvkem oproti klasickým monopolům, který vás ovšem na první pohled zaujme, je umělohmotný peněžní bankomat s očičkama. Funkci má podobnou jako reálné bankomaty. Pomocí kreditních karet, které jsou v balení dvě, můžete vybírat peníze. Pro provoz bankomatu jsou třeba baterie, které ale součástí balení nejsou a ke hře je budete muset dokoupit. Ve spodní části najdete kryt pro uložení celkem tří tužkových baterií. Peníze do bankomatu vložíte pomocí přihrádky, kterou odkryjete nadzvednutím zadní části.

Bláznivé bankovky se tedy odehrávají na podobném hracím plánu jako klasická hra. Každý z hráčů ovládá jednu figurku, kterou posouvá po ploše na základě hodu kostkou. Na každém políčku, na které vstoupí, může podniknout nějakou akci. Nejčastěji se jedná o nákup některého pozemku nebo výběr z bankomatu.

Na hracím plánu najdeme však i klasiky, jako je Jdi do vězení, Parkoviště a pochopitelně i startovní políčko. Pokud jím hráč projde, získává plat dvou milionů. Z této částky vyplývá, že ve hře se stane každý z účastníků už od začátku milionářem, protože získá do úvodu patnáct milionů.

V případě, že figurka skončí svůj pohyb na políčku s pozemkem, který nikomu nepatří, musí si jej hráč koupit za uvedenou cenu, pokud disponuje dostatečnou hotovostí. Jako bonus získá kupující jeden domeček, který si může na pozemek položit. Ve chvíli, kdy tato lokalita někomu patří, dotyčný má právo za jeho návštěvu vybírat nájem v závislosti na tom, jestli zde stojí dům nebo hotel. Za hotel je nájem pochopitelně vyšší.

Na kartičkách jsou všechna čísla velmi přehledně rozmístěna, domečky mají odpovídající barvy a děti by neměly mít problém se v údajích zorientovat. I v Bláznivých bankovkách jsou pozemky seskupeny do barevných skupin vždy po dvou. Vlastník obou stejně barevných lokalit má právo vybírat dvojnásobný nájem na každém z nich.

Všechno ovšem přebíjí dojem z výběru z bankomatu. Na hracím plánu je takových míst celkem osm. Dynamiku hry ještě zvyšuje políčko Házej znovu, a tak nehrozí, že by se děti u partie nudily. Pokud figurka dorazí na políčko bankomatu, může její vlastník využít kreditní kartu a strčit ji do bankomatu. Z pusy stroje na peníze vylezou celkem čtyři papírky, které mohou mít buď peněžní hodnotu, nebo se může jednat o lístky šance. Ty většinou umožňují přemístit figurku na jinou pozici na herním plánu nebo získat nějakou hotovost.

Partie končí ve chvíli, kdy v bankomatu dojdou lístečky a to je vždy dříve, než by mohla hra děti začít nudit. Hrací doba je tedy velmi dobře nastavena. Vítězí hráč s největší hotovostí.

Hra obsahuje i pravidla pro starší hráče, která umožňují prodej pozemků mezi hráči a především mění vítězné podmínky, protože do majetku se na konci hry počítají i vlastněné pozemky.

Vše je provedeno ve vysoké kvalitě. Jedinou výtku by mohl tvořit velmi měkký papír, ze kterého jsou vyrobeny peníze. Zde vidíme problém zvláště u malých dětí, které tento papír lehce ohnou nebo zmuchlají. Pak by peníze byly nepoužitelné, protože by je bankomat nedokázal nabrat ze zásobníku. Na druhou stranu jsou peníze vyrobeny z tohoto papíru právě kvůli bankomatu, aby bylo možné jejich snadné vydávání.

Naopak kreditní karty lehce nezničíte, bylo by je možné tloušťkou připodobnit k opravdovým kreditním kartám, ovšem o velikosti větší simkarty. Bohužel výrobci asi neměli na mysli povahu dětí, protože tyto kreditky jsou ve hře jen dvě. Je zřejmé, že pokud budou hru hrát čtyři děti, bude každé chtít mít svou vlastní kreditní kartu a ne si ji od někoho půjčovat. Karty jsou pouze z tvrdého plastu a nebyl by tedy problém přibalit ještě další dvě.

Na druhou stranu tato skutečnost může děti naučit určité toleranci a schopnost se dělit s ostatními o věci. Zároveň hrozí nebezpečí, že děti si mohou díky Bláznivým bankovkám spojit vybírání peněz z bankomatu se snadným získáním peněz.

Výrazným vylepšením principu oproti klasickým Monopolům vidíme v interakci dítěte. Hra je sice opět postavena na hodu kostkou, ale velkým lákadlem je výběr peněz z bankomatu. Kreditní karty sice přinesly již předchozí verze Monopolů, ale tyto jsou jako první směrovány na ty nejmladší a neslouží jen jako náhrada bankovek.

Velký důraz je třeba klást na pořádné zamíchání papírků bankovek a šancí, protože to může výrazně ovlivnit hru. Problém může vzniknout s příjmem hotovostí získaných z kartiček Šance, protože všechny finance jsou buď v bankomatu, nebo rozděleny mezi hráči. Až později v bance jsou nějaké peníze, když je hráči odevzdají jako platbu právě za některou ze šancí.

Drobným problémem může také být, že ze všech těch názvů dobrot a lahodných obrázků, které ve hře najdete, dostanou vaši potomci velkou chuť na něco sladkého.

Je zajímavé, že lehce pozměněná pravidla a nová součást v podobě bankomatu dokáže dát hře dobrý spád. Velkým dílem se na dobrém dojmu ze hry podepisuje výrazné zkrácení doby potřebné k jejímu dohrání. Líbivé provedení grafiky, včetně různých typů hotelů pak je třešničkou na dortu. Rozhodně se jedná o jednu z nejlepších variant Monopolů, ačkoliv je primárně určena pro mladší hráče a starší ji nebudou asi považovat za velkou výzvu.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20 % za dětský pohled.

Recenze: Desková hra Monopoly po novu. Bláznivé bankovky pro děti
Klady:

+ krátká hrací doba
+ bankomat
+ od 5 let
+ naučí děti počítat a obchodovat
+ dětské ladění
+ zpracování, různé domečky
Zápory:

- snadné zničení bankovek
- jen dvě kreditní karty
- jsou to pořád Monopoly
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shadows of Kilforth – stíny podruhé