Piráti mají těžký život. V každém přístavu na ně čeká hned několik věrných dívek, které vždy nedočkavě vyhlížejí jejich příjezd. Bohužel s radostmi pozemského života se pojí i problémy, protože i tomu nejodolnějšímu pirátovi se po několika lahvinkách rumu rozostří vidění a najít pak cestu zpět na svoji domácí loď může být trochu problém. Proto se tito ostří, neholení muži spoléhají na vaši pomoc a na to, že je přes překážky dovedete do cíle.
Belgická firma Repos Production tyto trampoty ze života námořníků zpracovala do párty hry, která nese jméno titulní lodi, Santy Anno. Vydání mezinárodní verze zajistila společnost Granna z Polska.
Protože jsme v minulém odstavečku použili spojení „párty hra“, znamená to, že tuto hru si ve dvou nezahrajete. Tedy ono vám v podstatě nic nebrání hrát Santy Anno i ve dvou, protože herní princip to umožní, ale asi to nebude taková legrace. Právě proto na krabici také najdete oficiální rozmezí od tří do osmi hráčů. V průběhu celého soupeření vás budou provázet osobité ilustrace Gerarda Mathieua, které nemusí někomu padnout do oka.
Tvůrce Alain Orban do hry zařadil kartičky osmi naprosto odlišných lodí. Najdete zde krásnou Saharu či Royal, ale také třeba pirátskou Revenge. Pomocí osmi jmenovek s obrázky pirátů se budete moci vtělit do té vám sympatické postavičky.
K její podobizně dostanete ještě oboustranný rámeček, na němž je opět podobizna piráta a který bude sloužit jako vaše truhlice pokladů a také kartičku s tváří postavy schovanou za kulatým okénkem. Všichni piráti mají také přiléhavá jména jako Bamba, Kalash, Lee Shee nebo El Belgo.
Největší komponentou v krabici je plánek přístavu. Jeho hlavním účelem je naznačit rozdělení kořisti na konci jednotlivých kol. Ve výčtu zbývají pochopitelně dukáty, ale především 55 palubních karet, které vás budou na cestě při hledání lodi provázet.
Protože je Santy Anno hrou, u které má být především legrace, prvním krokem při její přípravě je rozestavení osmi židlí kolem stolu. V tuto chvíli nezáleží na počtu hráčů, židlí vždy musí být osm a měl by kolem nich být ještě navíc volný prostor. Tvůrci si jsou vědomi poměrně vysoké pravděpodobnosti, že nebudete mít doma osm židlí a i tak se vám nemusí podařit najít dostatečně velkou místnost k jejich rozestavení. Proto pravidla obsahují i verzi pro sedící hráče, ačkoliv to není už taková legrace.
Budeme předpokládat, že jste posháněli osm židlí a našli prostor k jejich rozestavení. Nyní před každou z nich položíte na stůl jednu náhodnou loď, vyberete si jednu z židlí a sednete si na ni. Výběr nejsympatičtějšího piráta máte již zdárně za sebou, takže si jeho jmenovku položíte vlevo od lodi, která leží před vámi. Na závěr zamíchejte balíček palubních karet a vytvořte z nich dobírací hromádku. Vaše hledání domácí lodě může začít.
Než začnete hrát, pořádně si prohlédněte jednotlivé obrázky lodí. Každá se skládá celkem ze čtyř částí – koše, plachet, trupu a barevné desky se jménem. Kolem lodí ještě létá papoušek, ale vždy je v jiném rohu.
Jedna partie se skládá z pěti kol. V každém kole obrátí loďmistr (= určený hráč) pět palubních karet, na kterých je znázorněna cesta vašeho piráta. Než k tomu dojde, postaví se hráči za svoji židli. Karty obrací od poslední k první, aby měli všichni účastníci stejnou šanci.
V závislosti na instrukcích na kartičkách hráči postupně svého piráta přemisťují ve svých představách mezi plavidly. Když dosáhnou svého cíle (tedy přesunou se popáté) musí oběhnout stůl, vzít svoji kartičku, opět oběhnout stůl a usednou na židli postavenou u cílové lodě. Ve chvíli kdy dosednou (ne však dříve!) položí kartičku se svým pirátem v okénku na plánek přístavu. Vznikne zde tedy sloupek, který určuje pořadí, ve kterém hráči svůj přesun dokončili.
Přesuny probíhají na základě barev komponent. Pokud jste si obrázky lodí prohlíželi pozorně, našli jste barvu části totožnou vždy na dvou lodích. Přesně tak se budete přesunovat. Na základě instrukcí z palubních karet se vždy přesunete na loď se stejně barevnou částí, ať už podle zobrazeného prvku nebo podle rozlitého kyblíku.
Samozřejmě nenajdete pouze kartičky zobrazující koš, plachty, trup nebo desku nápisu, ale také papouška nebo začáteční písmeno názvu lodi (od každého písmene jsou ve hře také dvě lodi). Specialitu tvoří karty s výjimkou, kdy se piráti na určeném plavidle nepřesouvají.
Pro pokročilé hráče nabízí Santy Anno větší výzvu v podobě pokročilých palubních karet, kde dojdou využití i pořadová čísla lodí, a dokonce se karty přesouvají podle dvou barevných součástí (na loď, která má znázorněné součásti zbarvené opačně). Rozšířená varianta hry obsahuje ještě jedno znepříjemnění pohybu pirátů: tři různé kartičky událostí (například vír), které mění pořadí výkonu karet.
Poté, co se prach usadí a všichni piráti jsou spokojeně na lodi, o které se myslí, že je jejich domácí, nastává čas kontroly. Nemysleli jste si snad, že budou tvůrci vašim kombinatorickým schopnostem věřit, že ne? Zde ovšem nastává elegantní zvrat, protože není nutné složitě rekonstruovat pohyb za pohybem, stačí pouze otočit palubní kartičky rubem vzhůru a znát výchozí bárku. Na každé kartičce totiž jsou naznačeny pavučinou osmi čar všechny pohybové varianty, takže se rychle dopracujete ke správné lodi.
Pouze ti hráči, kteří uspěli v hledání svého plavidla, dostanou za svoje snažení odměnu podle rozpisu tabulky na plánku přístavu. Hra končí po pátém kole a vítězem se stává hráč s největším počtem získaných dukátů.
Kouzlo Santy Anna se skrývá především v chybování. I těm nejsebevědomějším se stane, že se přehlédnou nebo prostě v tom spěchu špatně určí cílový bod. I předem vyhraná partie se tak dá snadno ztratit.
Velkou porci legrace zažijete pochopitelně u pobíhání kolem stolu, které hru ozvláštňuje a dává šanci v poslední chvíli zvrátit výsledek nebo mít štěstí na bližší loď. Ovšem podle našich zkušeností není nutné hrát pohybovou variantu, abyste se dobře bavili.
K zábavě přispívá také fakt, že na jedné lodi/židli může na konci přesunu skončit i více hráčů, ačkoliv většinou pouze jeden z nich bude mít pravdu. V takové situaci se další v pořadí postaví za již obsazenou židli.
Firma Press Pygmalion, oficiální distributor her Granna v České republice, se zaměřuje především na hry, které děti něco naučí, jak jsme již zjistili u her Superfarmář nebo třeba Hej! To je moje ryba! Stejně tak i Santy Anno na tento výukový element nezapomíná. Tentokrát si všichni soupeři trénují postřeh, rychlé uvažování, ale překvapivě také svoje dolní končetiny.
Problémem může být snad jen fakt, že se vám asi málokdy stane, že vás porazí dítě, protože v časovém presu a v nutnosti rychle a přesně kombinovat barvy komponent mají dospělí přece jen nespornou výhodu a to může děti nejen mrzet, ale především odradit od dalších partií.
U žetonů reprezentujících peníze jsou zvoleny u hodnot 3 a 4 nešťastné barvy, které jsou velmi snadno zaměnitelné. Na samotný průběh hry to však nemá žádný zásadní vliv.
Na párty budete obvykle hrát běhavou variantu, zatímco doma s rodinou vezmete za vděk klidnější variantě vsedě. Santy Anno povzbuzuje ve všech účastnících dobrou náladu (ano, dokonce i prohru si užijete) a přináší velký díl zábavy do společnosti mladých i starších.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alain Orban |
Ilustrace | Gérard Mathieu |
Vydavatel | Repos Production, Granna |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 3 - 8 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (4 voters) |
Kategorie | Pirates, Puzzle, Real-time |
Mechanismy | Real-Time |
Rozšíření | Santy Anno: Blackbeard at the Pub |
Více o hře.
+ třeskutá zábava
+ logika spojená s pohybem
+ učí děti rychle uvažovat
+ originální princip
- nutnost mít 8 židlí a dostatek prostoru
- děti většinou prohrají