Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Play in English – hrajte si anglicky

Český lev Václav se rozhodl, že již zná zdejší kopečky, údolíčka a řeky, a proto v brzkých ranních hodinách překročil Krušné hory a zamířil do země jódlování a klobás. Příliš se tam však nezdržel, protože slyšel o zemi, kterou zahaluje mlha a teplé pivo.

Proběhl zemí, kde žáby létají do huby a divné železné stvoření podpírá nebe, až dorazil k rozbouřenému moři. Převozníka uplatil několika posledními českými povidlovými buchtami a brzy už na obzoru netrpělivě vyhlížel pevninu.

Když se konečně kolem lodě začali houfovat racci, věděl, že už jsou blízko. Ze země zaslíbené toho však na počátku příliš neviděl, protože zvěsti o mlze byly pravdivé. Přesto loď v pořádku zakotvila v nedalekém přístavu.

Ušel sotva pár kroků, když ho náhle oslovila jakási postava v kápi.

„How do you do?“

Václav jako kdyby oněměl a nevěděl, co má říct. Zjistil, že vůbec nerozumí, co po něm muž chce, a to si myslel, že už ovládá většinu důležitých světových jazyků. Usmál se na muže a raději šel dál. Všichni lidé, které potkával, vypadali velmi sympaticky a inteligentně, a proto se po chvíli uvažování rozhodl, že je naučí česky.

Založil si v Anglii jazykovou školu, pije čaj o páté a kochá se pohledem na mlhou pokrytou Temži. Do své rodné země poslal hru, která má všem zvídavým odhalit taje anglického jazyka, tak jako on v Anglii odhalil taje toho českého.

Jazykových výukových programů na počítač jsou hromady, že člověk často neví, který by si měl vybrat dřív, odhlédneme-li od jejich ceny. Přitom existují i mnohem nenásilnější metody, jak svého potomka nebo s angličtinou začínajícího kamaráda v jeho úsilí podpořit. A právě jednou z takových možností je desková hra Play in English.

Hra je zabalena v obrovské krabici. V této větě bych měl slovo obrovské ještě ztučnit a dvakrát podtrhnout, protože poměr vzduchu a množství materiálu v krabici je odhadem 10:1. Škoda, musí nastoupit „tuning“ krabice, protože, co si budeme povídat, místa na rozdávání doma nemá nikdo z nás nazbyt.

Ovšem to, co najdete uvnitř, určitě za trochu zabraného místa stojí. Angličtinářské bitvy se budou odehrávat na pěkně malované desce, která ve svých zákoutích poskytuje úkryt pro draka nebo lva. Bez čeho by takováto jazyková hra nemohla existovat, jsou pochopitelně papírky s otázkami. Těch naleznete ve hře celkem 650.

Nesmíme zapomenout na tři druhy peněz (libry, dolary a eura), o jejichž smyslu si povíme později. Na závěr nechybí tradiční figurky a kostka. Jako bonus dostanete ke hře také tři tematická pexesa. Samozřejmě obrázky jsou doprovázeny anglickými a odpovídajícími českými názvy.

Příprava partie je rychlá, pouze rozdáte počáteční hotovost a každý účastník dostane po jedné figurce. Na úvod je třeba také stanovit kurz za jednotlivé druhy bankovek, který vyplyne z hodu kostkou. Autoři doporučují, aby každou partii vedla v anglickém jazyce zběhlá osoba, tedy boss. Ten v průběhu hry řeší sporné situace a stará se o správný průběh všech činností.

Samotný herní princip není nijak objevný, což odhadnete už při prvním pohledu na plán, ale u podobné hry to není ani potřeba. Vaše dobrodružství se sestává z vrhu kostkou a trvá tak dlouho, jak si na začátku stanovíte pomocí časového limitu.

Každý z hráčů začíná v domečku své barvy, který je vždy tematicky laděný. Na startu se může vydat obvykle dvěma směry, z nichž si vybere po prvním hodu. Ze začátku hry má každý připraveno několik anglických otázek, které pokládá v průběhu hry soupeřům, a to ve chvíli, kdy některý z ostatních hráčů ukončí svůj pohyb v jeho domečku.

Na základě hozeného čísla se pohnete ve změti různých cestiček a dorazíte na políčko, které pro vás má přichystán nějaký úkol. V tuto chvíli závisí na typu políčka, co budete muset provést. Nejčastější činností je odpovídání na jednu z vylosovaných otázek. K tomu slouží tři rozdílně obtížné a také rozdílně barevné hromádky kartiček, přičemž červená je nejtěžší. Existuje i speciální růžový typ otázky, který je ještě těžší, na hracím plánu se však vyskytuje pouze třikrát, navíc pro ni platí odlišná pravidla než pro ostatní políčka.

Ve hře potkáte i cizokrajné příšery, se kterými musíte různě konverzovat a soutěžit. Například pokud narazíte na indiána, musí všichni hráči změřit síly ve slovní kopané, samozřejmě anglicky. Pro zvýšení obtížnosti může boss určit tematický okruh, jako jsou například zvířata nebo slovesa.

Pro představu uvádíme několik otázek.
Zelená: Read the date: 13th September 2002
Modrá: Name 3 parts of the body.
Červená: Answer: „How do you get to school?“
Růžová: Say 2 sentences that show different meanings of this word: chase

Za správně zodpovězenou otázku získáte různý počet bankovek podle obtížnosti úkolu. Bankovky na konci hry mají různou hodnotu, a to v závislosti na aktuálním kurzu v bance. Kurz se v průběhu hry mění při vstoupení na patřičné políčko a to vždy v závislosti na hodu kostkou. Vyhrává ten hráč, který má po přepočtu bankovek nejvíce bodů.

Vynikající na celé hře je obrovská škála otázek, které pokrývají velké množství okruhů, jak gramatických, tak rozšiřujících a ověřujících slovní zásobu. Play in English podporuje komunikaci v cizím jazyce mezi hráči a tím je nenásilným způsobem trénuje.

Hra je určena i začátečníkům, ale předpokládá vždy účast alespoň jedné osoby s pokročilejšími jazykovými znalostmi. Bohužel tvůrci opomněli, že hru mohou chtít hrát i děti ve skupince bez dospělých. V takovém případě citelně chybí správné odpovědi nebo náznak řešení.

I v případě, že si hru koupí rodina, může nastat situace, kdy oba rodiče nejsou v anglickém jazyce příliš zběhlí, a tedy nemohou dítěti poskytnout radu a mohou dětem nechtěně předávat chyby. Řešení nemuselo být přímo na druhé straně kartiček, ale stačilo do balení vložit několik A4 s odpověďmi, protože všechny otázky jsou očíslované.

Play in English je rozhodně velmi kvalitní výuková hra, která zábavným způsobem procvičí vaši slovní zásobu, naučí vás mnoha novým slovíčkům a frázím a v neposlední řadě vás naučí plynule konverzovat.

Recenze: Play in English – hrajte si anglicky
Klady:

+ výuková hodnota
+ množství otázek
+ originální pojetí výuky
+ zahrnuje v sobě další minihry
+ levnější výuka než počítačové programy
Zápory:

- obří krabice
- chybí správné odpovědi
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hamouni – syslení hrou