Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Titan Race – na velikosti záleží

titan-race-01

Je čas přejít na jinou úroveň závodění. Nechápejte to dobře, auta i koně jsou pořád fajn a jejich soupeření o vítězství je stále v kurzu, ale i ostatní si chtějí zazávodit. A když jste obrovské monstrum, které s každým dupnutím kácí okolní stromy, nevypadá to pro vás moc nadějně. Jenže naštěstí i takoví titáni se nakonec dočkají!

A titáni jsou opravdu hlavními hrdiny závodní hry Titan Race, která vznikla v dílně firem NeverWorld a FunForge. Jejím autorem je Julian Allain a krásné barevné a detailní ilustrace jsou dílem autora vystupujícího pod jménem Djib. Hra byla představena na konci roku 2015.

Překvapení ale je, že všichni tito obři se ukrývají uvnitř malé čtvercové krabičky, jejíž jedna strana nemá ani dvacet centimetrů a přesto se na víku seznámíme se všemi hlavními hrdiny. A uvnitř najdeme pravidla, která nás naučí závodit, ale také sadu tří oboustranných desek. Těm vládne grafika, ale přesto na plánu rozlišíme body pospojované v šestiúhelníkovém stylu. Každý puntík tedy má hned šest sousedů naznačených tenkými čarami.

titan-race-05

Pro každého ze závodníků je připravena jedna herní deska titána se stupnicemi kol a životů. K jednotlivým postavám patří také po jedné kartě dovednosti s textovým popisem. Další balíček tvoří karty bonusů a drobná skupinka žetonů, ať už pro počítání kol, tak pro označování pastí. V balení je také šest akčních kostek s různými podivnými symboly. Hráče ale asi nejvíc potěší figurky samotných titánů, které jsou detailní a moc pěkné na svoji velikost.

Na začátku závodu si každý vybere jednu svoji postavu a dostane od ní její velkou desku (na ní pomocí žetonů označí životy i pole jedna na počítadle kol), kartu s dovedností a figurku. Navíc ještě všichni obdrží po jedné náhodné kartě bonusu. Hráči si pak vyberou jednu trať (ze šesti), na které se utkají. Důležitá je také pozice prvního hráče, kterou je třeba určit nějakým náhodným způsobem.

Právě startovní závodník vezme tolik kostek, kolik je hráčů, a hodí s nimi. Tím určí výsledek nejen pro sebe, ale nabídku ikon i pro ostatní. On má ale jako první šanci vybrat si jednu z kostek a bez změny hodnoty ji posunout na svoji desku postavy. V prvním kole si navíc může vybrat také startovní pozici, kde na mapu ve spodní části vstoupí.

titan-race-07

Okamžitě po vybrání symbolu hráč provede její dovednost. Protože každý puntík má hned šest spojnic, je možné se na plánu pohybovat rovně kupředu nebo do stran. To nemá hráč plně pod kontrolou, ale zhruba mu to nařídí ikona, kterou zvolil. Může se tak posouvat rovně vpřed nebo šikmo, ale vždy to bude nějaká kombinace pohybů. Volba samotné trasy pohybu ale zůstává na hráči a možností je i tak dost.

Zbývající počet kostek dostane další v pořadí a musí si, aniž by s nimi hodil, vybrat ze symbolů jeden pro sebe. Tak projdou kostky rukama všech, až se dostanou k poslednímu v pořadí. Ten se ale nemusí spokojit s kostkou, která mu zůstala. Místo toho znovu vezme celou sadu, hodí s ní a teprve poté si vybere. Akce kromě samotného pohybu umožňují hráčům pokládat pasti na místa, která jejich figurka opouští nebo naopak zaútočit na pozice, kam se právě přesouvá.

Kromě samotných akcí mohou hráči ke konci svého tahu využít také dovednost svého titána nebo aktivovat schopnost bonusové karty.  Tyto speciální karty je možné získávat i v průběhu partie, pokud hráčova figurka projde přes pole s bleskem. Vždy ale musí dodržet limit nejvýše dvou karet v ruce.

titan-race-13

Titáni se navzájem vytlačují, což způsobuje na plánu chaos. Samotná trať je uzavřeným okruhem, takže pokud některý titán opustí plán vlevo, objeví se napravo a naopak. Platí to ale také pro doběhnutí k horní hraně. Pohyb i nadále pokračuje a figurka se objeví dole na odpovídajícím políčku. Po každém vyšplhaném plánu si může hráči označit jedno uběhlé kolo na svém plánu a tím se dostat blíž k vítězství.

Postavy závodníků mohou získávat i zranění, a pokud by jim někdy došla zásoba srdíček, musí vynechat kolo. Jakmile první z titánů proběhne cílem potřetí a tak dokončí kolo s číslem tři, stává se okamžitě vítězem a zaslouží si postavení se na stupně vítězů.

Titan Race je jednoduchou, ale při tom nevídanou závodní hrou. Soupeření v rychlosti tu nabývá trochu netradičních podob, protože hráči běhají se svými figurkami v začarovaném kruhu bez zatáček. Řídí se pouze sousedními vazbami svého políčka. Kromě klasického pohybu vpřed na sebe mohou ale i útočit.

titan-race-18

Tady vstupuje do hry nezanedbatelný vliv volby. Počet kostek je určený množstvím účastníků, takže výhoda začínajícího hráče se projeví až ve vyšších množstvích. Současně ale i souboj trvá déle a hráči se v roli startéra mění, takže tohle nelze vnímat jako nevýhodu.

Hra je pochopitelně náhodná. A nemluvíme teď ani tolik o kostkách, jako spíš o rozdaných bonusových kartách. Jejich kvalita a druh často mohou rozhodnout o šancích na vítězství. Díky svému pojetí je hra překvapivě hodně konfliktní, především v podobě karet (ať už speciálních dovedností titánů, tak v bonusech).

Celá zábava je dostatečně variabilní, protože šest tras (byť malých na jednu čtvercovou desku) je dost a zabaví zájemce na delší dobu. Plány se liší rozmístěním blesků, ale také blokovanými pozicemi, které není možné překračovat. Tím se dočkáme alespoň nějakého omezení ve svých volbách.

titan-race-22

 

Na první pohled je zřejmé, že hra bude rychlá. A je to opravdu tak. Kolem dvaceti minut vám snadno bude stačit, ale často můžete dosáhnout i doby o deset minut delší. Herní doba tedy problém není, ale v menším počtu soupeřů si neužijete tolik strkanic. Někdo závodní hry hraje právě kvůli konfliktům a přímému měření sil. To hře jde výborně, protože je možné se vyšťuchovat nebo si navzájem škodit. Jen prostě dva nejsou optimální počet.

Závodní prvek a pocit soupeření tu ale přesto chybí. Možná to je dané absencí nějaké reálné tratě. Tak či tak, právě atmosféra je to, kde Titan Race ztrácí důležité bodíky. Hra je celkem jednoduchá a je možné ji hrát už s osmiletými caparty. Ty to bude bavit, velkou zásluhu na tom bude mít celkové zpracování

titan-race-24

Titan Race staví závodní žánr trochu na hlavu a místo snahy dojet první tu tentokrát máme touhu dojet vůbec. A to se této hře podaří, protože je fajn jednoduchá, moc pěkně vypadá a dobře se i hraje. Tedy pokud zrovna nejste pouze dva, protože pak už ty rozdíly nejsou zanedbatelné. Titan Race je fajn do rodin nebo pro děti, ale jako zábavu pro starší publikum bychom ji nedoporučovali.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJulian Allain
IlustraceJean-Baptiste Reynaud
VydavatelFunforge, Rebel Sp. z o.o., SD Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieDice, Fantasy, Racing
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Take That, Variable Player Powers
Alternativní názvyWyścig tytanów

Více o hře.

Recenze: Titan Race – na velikosti záleží
Titan Race je závodní hrou, ve které zase budete chtít stanout na nejvyšším stupínku. Musíte pro to ale něco udělat. Několikrát hodit kostkami a použít tu správnou a posunout se nahoru. Do hry vstupují velmi výrazně i speciální dovednosti a s nimi i náhoda. Hra je velmi jednoduchá, rychle dohraná a moc pěkně vypadá. To jsou také tři hlavní argumenty, proč si ji pořídit. Samotná hratelnost fugnuje, ale nejspíš to nebude tak docela 100% ono. Titan Race ale i přesto zůstává v našich očích fajn závodní hrou, ve které kontrolujete obrovské titány.
Klady:

+ moc pěkné zpracování
+ netradiční způsob pohybu s šesti možnostmi
+ kruhový plán (vyjdete nahoře, objevíte se dole)
+ rozumná variabilita
+ rychlost a nenáročnost
Zápory:

- chybí atmosféra
- není tak vhodná pro starší publikum
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cthulhu Fluxx – příšery a detektivové