Ať koukám, jak koukám, vidím jen dvě kolečka na papíře, kde by se prý mělo skrývat nějaké zvířátko. Najednou se začne míhat tužka a s tím se objevuje konečně i vytoužený kamarád. Jenže to už ho vidí všichni a bzučák zní dřív, než jsem si vůbec dokázal na anglické slovíčko vzpomenout.
A právě aby se to nestávalo a děti si zlepšily angličtinu, je tu hra It’s a Chicken! od firmy Paul Lamond Games. Ta vznikla v roce 2011 a do svého portfolia pro český trh si ji vybrala společnost Angličtina-hry.cz.
Žlutá vysoká krabička s obrázkem titulní slepčiky na víku. To je pohled, který uvítá všechny hráče bez rozdílu. Uvnitř se nachází list s anglickými pravidly, jedna časomíra v podobě plastového bzučák a kostka s barevnými puntíky. Ale jsou tu i tři kreslicí bločky, každý s jiným rozestavením koleček, aby mohli hráči popustit uzdu své fantazii. K tomu bude potřeba také padesát karet, která každá nabízí hned tři slova (bílé, červené a žluté) zadání.
A na začátku partie si hráči mezi sebe položí bzučák (do kterého nejdříve musí vložit 3 AAA baterie). Jinak jej ale není třeba nijak zapínat. Všechny karty je třeba zamíchat, poblíž položit i trojici bločků a začínající hráč dostane kostku.
Právě ta mu určí, které ze tří slov má kreslit. Po hodu a určení barvy puntíku si musí vzít také horní kartu z nabídky. Podle zadání si pak může vybrat libovolný ze čtyř startovních tvarů pro kreslení a vezme do ruky tužku. Teprve poté mu jeden z protihráčů stiskne časomíru. Hráč se snaží dokreslit kolečka tak, aby ostatní poznali, o co se jedná.
Kdykoliv v průběhu kreslení se může ozvat kterýkoliv z hráčů a pokusit se uhodnout zadání. Pokud se mu to podaří, dostane (stejně jako hráč, který kreslí) několik bodů. Jejich počet závisí na tom, jak rychle byla kresba uhodnuta, protože s tím, jak se čas krátí, časomíra odpočítává také body. Jestliže ale vyprší čas dřív, než se podařilo někomu uhodnout obrázek, nikdo nezíská body. Partie končí poté, co každý mohl pětkrát kreslit. Majitel nejvíce bodů se stává vítězem.
It’s a Chicken je kreslicí hra, která je určena pro úplně nejmenší děti. Alespoň to tak je na jejím domovském trhu v Anglii. Bohužel při hraní u nás děti kromě znalosti čtení potřebují také umět anglicky. A to není u předškolních dětí příliš automatické. A právě to je místo, kde hra ztrácí nejvíce bodů, protože se k ní dostanou děti až asi osmileté, které už základy jazyka mít budou.
Nebudeme ale zastírat, že už jsme hráli lepší kreslicí hry. A to i takové, které počítaly s účastí menších dětí. Jedinou zbraní tak zůstává schopnost naučit děti slovíčka. Jenže protože je musí umět už dopředu, aby vůbec něco nakreslily, ani toto se nedá příliš počítat.
Společná motivace pro kreslíře a hadače zaručuje, že ani jedna ze stran se nebude snažit nic sabotovat. Hráči se opravdu snaží uhodnout, co jejich protivník kreslí. Témata jsou poměrně jednoduchá a vše se točí vždy kolem několika menších či větších kružnic a jejich vyplnění. To je právě moment, kde se ukazuje zaměření na menší děti. Výhodou je také nejjednodušší bílá úroveň, kde jsou obrázky dokonce předkreslené.
Bohužel tady pak nedává příliš smysl hra s kostkou, protože právě bílá barva je výrazně jednodušší než ostatní. Není tedy pak spravedlivé, když někomu padne bílá a jiným ne, protože hráči mají zcela odlišně náročné úkoly.
Počet účastníků prakticky není příliš omezen. Minimální počet je ale jasně stanoven na tři. Partie dohromady nabídnou tolik kreslení, kolik je počet hráčů krát pět. Tady je jasné, že s rostoucím počtem soupeřů se natahuje také samotná partie, ale nikdy ne přes nějakých půl hodiny.
Zpracování není nijak výjimečné. Grafika je kreslená tužkou a hodně dětská. Co ale je větší problém je samotná časomíra, jejíž hlasitost, odpočítávání bodů i závěrečný zvuk ohlašující vypršený čas, nelze nastavit.
It’s a Chicken je party hra pro děti, jejímž středem je kreslení. Bohužel tu je hned několik zádrhelů, které dětem (a to především u nás v České republice) znemožní si hru pořádně užít. Díky tomu nemůžeme It’s a Chicken s klidným svědomím doporučit.
+ kreslení
+ bílá obtížnost pro malé děti
+ smysluplné bodování
- předpoklad znalosti jazyka v kombinaci s doporučením od 5 let
- chybějící nastavení hlasitosti časomíry
- kostka dává hráčům výhodu (odlišná obtížnost slov)
- neučí angličtinu, jen ji testuje