Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ugah Ugah! – pravěká kořist

ugah-ugah-01

Když má kmen hlad, musíme vyrazit na lov. Já Ugah a můj bratr jménem Ugah se vydáme do divočiny s kyji a kručícími žaludky. Jejich zvuk často tu největší kořist zažene. Naštěstí se v džungli ukrývá spousta zvířat, stačí jen být přesný a rychlý.

Možnost vydat se na pravěký lov nám nabízí desková hra Ugah Ugah!, kterou vytvořil Benjamin Schwer pod hlavičkou společnosti HABA. Jedná se o novinku pro rok 2015 a celou tu zábavu ilustroval Marek Bláha.

Žlutá krabice na víku ukazuje jeden z takových lovů. Ale zatím to moc nadějně nevypadá, protože ranec je prázdný a pod kamenem se ukrývá jen vystrašená ještěrka. Pod víkem pak najdeme svůj lovecký nástroj – hromádku pěti oranžových kostek, na nichž jsou k vidění obrázky tři velkých úlovků, ale také bílá kost a portréty obou lovců. Ti jsou samozřejmě také přítomní v krabici a to v podobě dvou dřevěných figurek. Do hry ale zasáhnou také dvě velikosti destiček – tři velké představující pořádnou porci masa z velkého zvířete, ale pak také menší kořisti. Hodnota každého takového úlovku se měří na počet kýt, které jsou natištěné na každém dílku.

ugah-ugah-06

Na začátku partie hráči vezmou všechny malé destičky a vytvoří z nich kruh. Pouze v jedné části nechají drobnou mezeru a ke každému ramenu postaví jednu figurku. Každý z lovců se vydá po kruhu jedním směrem, kam jsou právě postaveny jejich postavičky. Velké destičky i kostky vytvoří zásobu uprostřed stolu, odkud si kostky ihned vezme začínající hráč.

Všech pět kostek pak hráč rozhýbe po stole, kdykoliv na něj přijde řada. Jeho další rozhodování bude záviset na tom, jaké symboly se na pětici objeví. Hráč může sbírat různé symboly a tím ovlivňovat, co bude moci v daném kole provést. Ta chvíle ale nenastane ihned. Hráč může házet kostkami až pětkrát, přičemž z každého hodu si musí nechat alespoň jeden výsledek (nebo jiný, libovolný počet).

Základem jsou postavy obou lovců. Za každý takovýto hozený symbol může hráč odpovídající figurkou posunout na kružnici o krok kupředu. A tam, kde se lovec zastaví, takový na něj čeká úlovek. Hráč si vezme tuto destičku k sobě a lovce postaví zpět na prázdné místo.

ugah-ugah-03

Hráč se ale také může rozhodnout a sbírat jeden ze tří obrázků velkých zvířat. K tomu, aby ale takový úlovek opravdu dokázal udolat, potřebuje rovnou tři kostky stejného symbolu (dinosaurus, pták dodo nebo mamut). V takovou chvíli si může vzít velkou destičku úlovku ze středu stolu nebo dokonce od jiného hráče, pokud ji někdo již předtím získal. Lovci se tak budou o svoji kořist přetahovat.

Pouze za symbol kostičky vyjde lovec úplně naprázdno, protože taková kostka je v závěrečném součtu bezcenná. Partie pokračuje posunem lovců po kruhu až do chvíle, kdy se někde v polovině setkají. V té době budou mít hráči ve svém vaku pořádnou haldu úlovků a to včetně housenek, které mají hodnotu záporných bodů. Teprve součtem všech šunek na kartičkách hráč zjistí, kolik bodů získal. Ten s nejvyšší hodnotou se stává vítězem.

Ugah Ugah je dětskou kostkovou hrou. Při čtení pravidel chvilku budete mít strach, aby se nejednalo o další z řady her o pokoušení štěstí v kostkách. Naštěstí tentokrát žádný výsledek kostek neznamená, že hráč nemůže dále pokračovat a to až do pěti maximálních přehození. Volba počtu kostek, které odloží nebo přehodí je pouze na něm. Jediné pravidlo zní, že si musí z každého pokusu jednu ponechat.

ugah-ugah-05

A to samozřejmě nutí hráče riskovat. Především v pozdějších fázích hry, kdy se navzájem přetahují o ty největší úlovky v hodnotě tří šunek na velkých kartičkách. Ale nakonec se ukáže, že ani ty nemusí stačit, pokud hráč poctivě sbírá menší porce jídla. Ve výsledku tak může nakonec mít větší nastřádané zásoby než lovec velkých zvířat.

Je na hráčích, aby se správně rozhodnuli a to v každém kole. Každé kolo si vyžaduje trochu jinou taktiku, protože záleží na pozici lovců. Někdy chcete, aby udělal třeba jen jeden krok, zatímco jindy potřebujete přeběhnout housenky a posunout se hned několikrát. Podle toho si hráči musí správně odkládat symboly stranou, někdy i ty bez hodnoty.

Hra je samozřejmě určena pro dětské publikum, které z ní bude nadšené. Kdo by nebyl, kdy si mohou neustále házet kostkami a ještě tím dokáží ovlivnit celou hru? Naučí se u toho nejen základní počty, ale také taktické uvažování a správný odhad rizika. V našem případě si děti opravdu partii užívaly a vlastně ani nezáleželo, kolik jich zrovna hraje. Jen přetahovaná o velké úlovky je větší, pokud se účastní více protivníků.

ugah-ugah-15

Ugah Ugah je moc pěkná kostková hra pro děti a rodiny. Při velmi rychlé herní době o délce maximálně čtvrt hodiny se všichni výborně pobaví a zasoupeří si. Hra nabízí fajn taktizování s kostkami a také pěkné ilustrace. Ugah Ugah je opravdu hezkým rodinným počinem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenjamin Schwer
IlustraceMarek Bláha
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Farming, Prehistoric
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck
RodinaSeries: Mitbringspiele S (HABA)
Alternativní názvyOegah, Oegah!, Préhisto-nonos!

Více o hře.

Recenze: Ugah Ugah! – pravěká kořist
Ugah Ugah je dětskou hrou, která využívá kostky a daří se jí s nimi dosáhnout dobré zábavy. Hráči si musí po každém hodu odložit alespoň jeden symbol a při tom se musí rozhodovat mezi hned několika možnostmi lovu. Každé kolo přináší šanci na nějaký úlovek, ale trvá jen chvilku a hráči se rychle střídají. Celá partie je navíc rychlá a trénuje základní dovednosti dětí. I přesto, že hra obsahuje kostky, účastníci musí projevit i trochu toho taktizování. Ugah Ugah je díky tomu všemu opravdu fajn dětskou hrou.
Klady:

+ kostková hra s rozumem
+ výborná pro děti
+ vhodná i pro rodiny
+ přetahování se o velké úlovky
+ rozhodování a taktika
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Neanderthal Lovci mamutů – původ lidstva v praxi