Přesně tak vypadá neohrožený cestovatel. Vrhá se tam, kde ještě nikdo z jeho krajanů nebyl a umí se postavit i opravdovým nebezpečím. A přesto má každý nějaký opravdový důvod. V případě tohoto benátského kupce to nebylo nic menšího než opravdový kupecký život. Právě ten ho dovedl za kraj evropské civilizace do nepoznaného světa.
Že si muž jménem Marco Polo zaslouží opravdu velkou dávku nového uznání se rozhodla dvojice autory Daniele Tascini a Simone Luciani a jako poctu mu vytvořili novou deskovou hru (jsou to autoři oblíbeného Mayského kalendáře) pod záštitou společnosti Hans im Glück jako The Voyages of Marco Polo. Původní hra vznikla v roce 2015, kdy ji také ozdobil ilustracemi Dennis Lohausen. V češtině pak hru vydala společnost Albi.
Na průzkum Číny se můžeme vydat i my díky na výšku orientované, ale poměrně velké a těžké krabici s portrétem titulního hrdiny a také karavany velbloudů. Krabici tak samozřejmě vévodí ne příručka pravidel, která leží nahoře, ale herní plán. Mapa tras, kterými by se mohl Marco ubírat, je v horní části plánu, zatímco dole najdeme různé stupnice.
Hráči dostanou také hromadu kartonových komponent – jsou tu destičky smluv i postav, žetony minci a dílky měst. Větší jsou ale desky hráčů s volnými pozicemi pro majetek. Hráči určitě rádi využijí také kostky a figurky (ve svých barvách) a především dílky surovin – zlato, pepř, hedvábí a velbloudi. Nechybí ale ani karty, které představují různé cíle a další hromádku s kartami měst.
Na začátku partie si hráči vyberou barvu a právě v ní dostanou plány, ale také kostky a sadu obchodních stanic. Obě komponenty mají svoje místo vyhrazené na desce. K tomu dostanou hráči ale také počáteční obchodní smlouvu, stádo dvou velbloudů, mince a figurky, které rozestaví na plán (počítadlo bodů a Benátky). Soupeři si rozeberou postavy a dostanou tajné cíle.
Společný plán pak čeká na vybavení mapy. Každé město dostane svoji kartu a velké metropole k tomu obdrží také destičku obchodní základny. Vedle plánu rozloží do pěti šestikusových hromádek destičky obchodních smluv. Všechny ostatní komponenty začínají vedle mapy.
V průběhu partie se hráči střídají ve využívání kostek a vždy mají na výběr z celkových šesti akcí a sedmou v podobě pomocných akcí. Před tím vším musí každý z účastníků hodit svojí sadou kostek a od té chvíle budou celou sadu pěkně kostku za kostkou používat.
Správnou kombinací kostek lze tak v první řadě získat suroviny. K tomu slouží akce tržiště. Podle počtu puntíků na aktivované kostce si může hráč vybrat sloupeček a počet obětovaných šestihranů určí řádek. Kromě toho lze získat za akci také skupinku velbloudů. Obojí lze provést nejen specifickými akcemi, ale i akcí Chánova přízeň, která zisky kombinuje.
Pak už je na čase uzavřít nějaké nové obchodní smlouvy. Hráč má vždy na výběr z několika destiček, které jsou rozloženy na plánu. Hráč potřebuje použít kostku s dostatečnou hodnotou. Nové smlouvy jsou vždy přidávané na nejdražší pozice, takže pokud se k nim hráč chce dostat, musí využít také dostatečně hodnotnou kostku. Každý účastník má na své desce pozice na dvě smlouvy, takže v pokročilých kolech může starší smlouvu odhodit a nahradit ji výhodnější.
Prostředkem k opravdové obchodní stopě je ale cestování a budování stanic. K tomu jsou potřeba hned dvě kostky. Ovšem k pohybu přispěje pouze ta nižší hodnota z dvojice. Za sadu kroků je třeba podle tabulky také zaplatit a případně obětovat také nějaké velbloudy tak, jak jsou vyobrazeni na spojovacích cestách mezi městy, kudy se Marco ubírá.
Podle místa, kde hlavní hrdina hráče skončí svůj pohyb, čekají jej ještě další povinnosti. Je tak povinen postavit obchodní stanici ze svojí zásoby na desce. Pokud se jedná o velké město, zpřístupní si pro další kola akci v této metropoli, podle karty, která sem byla náhodně rozmístěna na začátku partie. Za tuto akci je ale třeba utratit kostku. To stanice v malém městě přináší okamžitou odměnu, kterou ale získá opakovaně, když jeho figurka stojí ve městě.
A to stále není vše. V každém kole kromě klasických akcí mohou provést také jednu pomocnou, která umožní nejen získat několik drobných mincí nebo přehodit jednu kostku, ale také upravit hodnotu na kostce. Ovšem také je možné splnit jednu z uzavřených obchodních smluv a shrábnout odměnu na pravé straně destičky. Po pěti kolech, kdy hráči využili všechny svoje kostky, je čas na konec partie a na sečtení bodů. Všichni dostanou body za splněné tajné cíle, ale také mince a stanice v Pekingu. Hráč s nejvyšším počtem bodů získaných v průběhu i na konci se stává vítězem.
Marco Polo je velmi přemýšlivá hra. Všechno to je o chytrém použití kostek. Mozkové buňky hráčů dostanou pořádně zabrat od začátku až do konce. Ve hře je k dispozici dostatečný počet možností k zisku bodů i rozdělení kostek. A protože celkem je k dispozici pouze pět kol, každé položení je naprosto zásadní.
Kostky mohou vypadat jako náhodný vliv, ale pouze do určité míry. Ve hře mají význam nejen vysoké, ale i nízké hodnoty a záleží pouze na tom, jak správně jsou použité. Navíc mohou hráči v každém kole využít jednu bonusovou akci a opravit si tak případný jeden neúspěšný hod nebo navýšit / snížit o bod jednu kostku. Většinu situací tak mají hráči opravdu pod svojí kontrolou.
Dvojice autorů opět nezklamala a je vidět, že mají velmi dobrý cit na volbu mechanik. Hra u nás v redakci slavila velký úspěch, přestože základním prvkem je worker-placement a házení kostkami. A to všechno rámuje zase jen to sbírání bodů. Jenže ve výsledku je to tak šikovně poskládané, že pokud máte rádi euro hry, pak si snadno hru Marco Polo oblíbíte.
Ostatně to není pouze náš názor. Hra se velkou rychlostí vyškrábala do první padesátky a dokonce momentálně sedí na pozici číslo dvacet v žebříčku strategických her, to všechno na světově největším komunitním serveru deskových her BoardGameGeek.
A tentokrát se fanoušci nepletou. Za úspěchem hry určitě stojí také její herní doba, která se přes nabitá kola udrží obvykle v mezích jedné hodiny. S více hráči může trvat o něco déle, ale vždy končí dostatečně brzy. Vlastně pro někoho až příliš, protože se sotva stihne rozjet a vaše plány se začnou pohybovat.
Hra bude pokaždé jiná, protože většina prvků je náhodně rozmísťovaná. To zajišťuje, že i když se budete k mapě dálného východu vracet, dostanete vždy jiný a zajímavý zážitek. Rozhodně vás nezačne hra nudit. Důležité je také dlouhodobé plánování, především pokud se týká pohybu figurky, která má potenciál nasbírat hodně bodů. Hráči ale musí také brát v potaz svoje karty cílů, které nikdo jiný nezná. To je příjemný prvek překvapení na konci partie v jinak otevřeném souboji, který může dodatečně zahýbat výsledkem.
Marco Polo nezklamal a dostál všem těm zvěstem, které ho předchází. Samozřejmě, je to ve výsledku zase jen další vyladěné euro, které nepřináší nic nového. Ale to co dělá, to provádí na jedničku. Pokud vám tedy nevadí určitá vyčpělost herních mechanismů, pak vás zaručeně Marco Polo nadchne.
Více o hře.
+ rozumná doba
+ výborně vyladěné mechanismy
+ dostatek způsobů dobování
+ kontrola nad kostkami
+ dostatečně náročné a přemýšlivé
+ variabilita
- nic nového, jen známé prvky v dobré kombinaci