Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Frog Rush – žáby a čáp

Žabky si spokojeně kvákají u svého oblíbeného rybníčku a na nic špatného nemyslí.. Jejich život je plný hopsání, plavání a chytání kolem létajících mušek. Jejich klidný život narušují jen přílety a odlety kachen, labutí a kolem pobíhající zajíc, který si našel zálibu v nedalekém houští z rákosu.

Naše žáby však podobné starosti nemají. Proč? Protože jsou z kostek. Možná by se zdálo, že takové kostkové žabky se nemají čeho bát, ale opak je pravdou. I jejich život totiž je kromě hopsání plný jednoho stínu, vlastně strachu. Je vysoký, má dlouhé tenké nohy a jmenuje se čáp. Ten totiž může žabky sezobnout během chvilky a jejich hopsání jim nepomůže.

Možná i ve společnosti LEGO mají podobný rybníček, ke kterému se chodí zaměstnanci rekreovat o přestávce. A tam nejspíš i přišli na ten nápad udělat na motivy toho věčného utíkání před čápem jednoduchou deskovou hru.

V některé z kanceláří společnosti ji vytvořil autor Nicolas Assenbrunner. Přidal tak novou hru do řady oblíbených LEGO her, které začaly u jednoduché Ramsesovy pyramidy (recenze) a propracovaly se až k výbornému Harrymu Potterovi (recenze). I Frog Rush patří do té novější vlny her, na český trh byla uvedena na jaře roku 2011, LEGO její původní znění představilo na podzim roku 2010.

Ovšem Frog Rush, neboli v češtině Žabí shon, se řadí do kategorie těch menších her. Můžeme ji tedy z námi recenzovaných kousků zařadit spíše po bok Ramses se vrací (recenze), napínavého Race 3000 (recenze) nebo jednoduchého Banana Balance (recenze).

Podobně jako tyto další hry menších rozměrů najdeme i Frog Rush v malé podlouhlé krabici. Na jejím obalu uvidíme žáby, ale v rohu také nenápadně nakukujícího čápa, kterého si možná napoprvé ani nevšimnete.

K LEGO hrám už neodmyslitelně patří úvodní rituál, který představuje složení samotné hry. Rozbalíte tedy vakuované pytlíky s umělohmotnými komponenty a můžete se dát vesele do stavění. U Žabího shonu je to poměrně jednoduchý a rychlý úkol, návod ke stavění je krátký a celá hra je připravená během pěti minut.

Jednu velkou základnu tvoří modrý rybníček, jeho nejbližší okolí a také hnízda čtyř znepřátelených klanů žabek. Naštěstí spolu nebudou bojovat, ale závodit. V čem? No přece v hopsání přes rybník, protože právě synchronizované hopsání je to, co žabky nejvíce baví.

Než uslyšíme startovní výstřel, každý z hráčů si vybere jednu žabí barvu, kterou bude představovat. Od této chvíle je kapitánem mužstva a musí jednotlivým žabkám říkat, kam mají hopkat. Jenže to není samozřejmě tak jednoduché, protože vaše snažení vám kazí neposedná LEGO kostka. Ačkoliv jsme se o ní dosud nezmínili, opravdu ani v této krabici nechybí. Má opět šest stran a na každé z nich nějakou tu důmyslnou možnost, jak se přiblížit vítězství.

Na hrací plochu na začátku hráči společnými silami umístí také figurku čápa. Zpočátku můžete z jeho přítomnosti být překvapení, ale jakmile si přečtete pravidla, budete vědět, jakým způsobem bude čáp hráčům všechno kazit.

Hráči tedy hází kostkou a mohou za každý hod posunout některou ze žabek ve své barvě. Cíl každé skupinky pěti hopsálků je na protější straně rybníka, kde leží hnízdo s jejich barvou.

Čísla jedna, dvě a tři na kostkách vám umožní posunout jednu žábu právě o tolik políček kupředu. Můžete se pohybovat i šikmo. V bezpečí před čápem jsou však pouze v případě, že jsou mimo modrý rybník. Právě na něm úřaduje všetečný zobák.

Mnohem zajímavější jsou dvě modrá políčka, která žabkám umožní rychlejší pohyb. Mohou totiž přeskakovat ostatní žáby, podobně jako v dámě. I zde mohou přeskakovat tak dlouho, dokud je koho, ale přeskočené žáby ze hry nevyřazujete. Z toho je jasné, že mohou hopsat nejen přes soupeřovy barvy, ale i přes ty vlastní.

Poslední a nejzáludnější políčko je oranžové. Pokud totiž hráči padne, může vzít figurku čápa a postavit ji na jakékoliv políčko na hracím plánu. Když na tom políčku stojí žába, tak ji čáp sežere. Jak jsme zmínili už na začátku, čáp chytá pouze ty žáby, které zrovna jsou na ploše modrého rybníka uprostřed hracího plánu.

Hra končí ve chvíli, kdy jsou všechny žáby sežrané nebo na druhé straně rybníka. Vyhrává ten z hráčů, který získal nejvíce bodů. Žába, která si hoví na horní řadě lavičky, se počítá za tři body, ta na druhé za dva a pokud teprve vstupuje do domečku, když hra skončí, získá za ni hráč pouze jeden bod.

Frog Rush je jednoduchá hra, která kombinuje štěstí a plánování. Samozřejmě nemůžete vyhrát, pokud vám nebudou padat pohybové body, ale můžete si dobře připravit trasu pro svoje žáby, kterým ušetříte hopsáním pohybové body. Ale zase musíte spoléhat na to, že vám na kostce padne správná strana.

Přesto je u hry neustále zábava a především partie trvá maximálně čtvrthodinku. Spoustu žabek sezobne čáp. Právě tahle škodolibost by některým dětem mohla vadit, protože hra umožňuje snadno škodit soupeřům. Není však nic jednoduššího, než tuto možnost ze hry vyřadit a vymyslet jiné pravidlo pro oranžový dílek.

Možná lepší variantou s čápem, je neumožnit mu popolétávání, ale pohyb po celém plánu. Hráči tak za hod kostkou mohou posunout nejen svoji žabku, ale také čápa a to o stejný počet polí. Pokud čáp dožene některou ze žabek, pak ji okamžitě klovne a žabka se musí vrátit na start. Tím se zase hra trochu prodlouží oproti vyřazovaným žabkám v původní hře.

Zajímavé jsou ale také varianty, představené samotnými pravidly. Ty vám umožní, aby některé sezobnuté žabky utekly čápovi, pokud vynecháte tah. Nebo můžete svoje pohybové body dělit mezi více žab.

Nejzajímavější je ale varianta pro dva až tři hráče, kdy všechny žáby jsou na jedné straně rybníka a mají za společný cíl na druhé straně. Právě v téhle variantě nejvíce využijete přeskakování a můžete takticky plánovat. V pravidlech je sice varianta psaná pouze pro tři hráče, ale lze ji využít i ve dvou. Jedinou nevýhodou tak je, že musíte kvůli ní přestavět hrací plán.

Právě tenhle způsob hry, který autor nazval Triple Trouble (a může tedy být i Double Trouble pro dva), nás nejvíce zaujal a bavil nejvíce i děti, kterým jsme hru představili. Pokud mají totiž všichni stejnou trasu, pak hra tak trochu připomíná závod. A děti rády závodí.

Zajímavé je, že musíte spěchat, protože dobře bodovaných míst v cíli je málo a právě ty body jsou jedinou překážkou mezi vámi a vítězstvím. No a přitom nesmíte hru ukončit příliš brzy, ale ani příliš pozdě.

Hra Žabí shon nabídne dětem spoustu jednoduché legrace. Navíc je z LEGA, takže si mohou hru přestavovat podle svých představ a upravit si ji tak, aby je bavila. Nebo si přidat do hry úplně jiná svoje pravidla. Se žabkami na rybníce je tentokrát opravdu legrace.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNicolas Assenbrunner
VydavatelLEGO
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk7 and up
KategorieAnimals, Children's Game, Dice
MechanismyDice Rolling
RodinaAnimals: Frogs / Toads, Series: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Frog Rush

Více o hře.

Recenze: Frog Rush – žáby a čáp
Klady:

+ rychlá hra
+ cena
+ jednoduchá pravidla
+ varianta Triple Trouble
+ všetečný čáp
+ zajímavé bodování
Zápory:

- pro děti hodně konfliktní
- hodně náhodné
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Turnstile – otočné bludiště