Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: What’s Rubbish – třídíte odpadky?

Znáte lahvožrouta? Ne? Je to taková malá potvůrka, má šest nohou a velký sosák, která patří do čeledě odpadníků. Pohybuje se na skládkách a vysává všechno, co mu přijde pod sosák: skoroprázdné plechovky, sklenice, všechno, co lidé vyhodí. Bohužel i pet lahve. Jenže to je právě problém. Zatímco dřív lidé nevyhazovali tolik věcí a neměli tak velkou spotřebu plastů, dnes najdete v plastových lahvích všechno a lidé pijí mnohem méně vodu z kohoutků.

Když ochránci nalezli prvního nemocného lahvožrouta, nevěděli si s ním rady. Netušili co mu je, ani jak mu pomoct. Jenže jak šel čas, začalo nemocných přibývat a populace odpadníků se výrazně zužovala. Až nakonec jich zbylo jen několik stovek. A tak ochránci přírody vymysleli třídění odpadu tak, aby se k odpadníkovi nedostaly ty otrávené látky.

Postupem času zjistili, že není jediným skládkovým živočichem, který je vývojem lidstva ovlivněný. Mezi další zasažené patří třeba papírožrout, který si častěji plete vyhozené předměty s umělými příměsemi. Dokonce i někteří ponožkožrouti z populace, která se obvykle skrývá v ložnicích lidských obydlí, byli zasaženi.

Třídění je důležité, všichni to dnes už vědí. A přesto se lidstvo dělí na dvě zcela odlišné skupiny – ty, kteří odpad třídí a ty, kteří ne. V západních zemích je tato situace mnohem lepší, lidé zde dokonce dostávají vysoké pokuty za špatně vyhozené odpadky a populace skládkových živočichů se tam začíná znovu rozmáhat.

A právě o tom chce naši nejmladší generaci poučit firma Orchard Toys se svojí hrou s názvem What’s Rubbish, která původně vznikla už v roce 2001. Firma Orchard Toys je oblíbená právě pro hry s poselstvím. Dětské hry jako Post the Most (recenze), vyprávějící o romantickém povolání pošťáků, nebo kuchařské Cooking Up Sentences (recenze).

Podobně jako všechny tyto zmíněné hry, i What’s Rubbish přiváží do České republiky paní Jitka Netušilová a její Anglictina-hry.cz. Je to tedy jen další malý pomocník v rámci výuky angličtiny, s jehož přispěním si děti zafixují několik nových slovíček, nebo je to i zábavná hra?

Na to se podíváme společně, když otevřeme tento modrý kufřík s roučkem v horní straně. To je protažené stranou, kterou se do krabice i dostanete. Tentokrát však vchod ze strany nevadí, protože komponenty jsou velké a zároveň se dovnitř pěkně vejdou.

Co tedy najdeme uvnitř? Tak pochopitelně nemohou chybět postavičky, za které budeme hrát. Tentokrát to jsou čtyři barevné plastové duté figurky zajímavého tvaru. K nim nepatří žádná kostka, ale točna se šipkou, kterou si klasicky musíte sestavit. Určitě je to lepší, než házení kostkou. Navíc točna má na sobě kromě výsečí s čísly od dvou do šesti také velkou výseč, na které jsou právě brouci odpadníci.

Hrací plán si složíte ze čtyř puzzle dílků a vytvoříte tak podlouhlý obdélník zobrazující malé britské městečko. Tím vede spleť malých cestiček, po kterých se můžete pohybovat. Jeho obyvatelé vám budou házet na cestu odpadky a je jen na vás, abyste určili, jestli se jedná o recyklovatelný odpad nebo o směsný.

Právě tyto odpadky představuje hromádka žetonů, které si vyloupete z kartonového bloku. Jejich místo však je správně ve specializovaných kontejnerech na tříděný odpad – na oblečení, papír, plechovky nebo na sklo. Právě ty představují velké kartonové desky s pěti políčky.

Nejzajímavější komponenta však je velká papírová popelnice, do které budete vyhazovat všechny nerecyklovatelné odpadky, jako je rybí kost nebo rozbitý budík. Tahle popelnice má otevírací víko a jsou na ní nakreslení právě brouci odpadníci. Ti zbloudilí se ukrývají dokonce na některých žetonech, které budete sbírat po městečku.

Hráči na začátku partie mohou rozmístit dvanáct žetonů na libovolné políčko ve městě obrázkem dolů, ale ideálně tak, aby byly odpadky rozmístěné po celém městě. Zbytek žetonů zůstane zamíchaný vedle hracího plánu tak, aby nikdo neviděl, co na kterém je namalované. Každý ze soupeřů si samozřejmě vezme jednu barevnou figurku popeláře a umístí ji kamkoliv na hrací plán. Právě odsud bude startovat se sběrem odpadků.

Každý si však ještě musí vybrat nebo vylosovat dva sběrné kontejnery, do kterých bude umisťovat recyklovatelné odpadky. Všechny ostatní skončí v popelnici, kterou asi popelář v Británii vozí s sebou. Jak již jsme zmínili, na kontejnerech je nakreslených pět políček pro uložení žetonů, které do něj patří.

Hráči se nyní střídají v tazích a každý si nejdříve zatočí a vylosuje si buď nějaké číslo a nebo hromadu brouků odpadníků. Pokud si vylosuje výseč s brouky, pak v městě někdo vyhodil novou věc na cestu. Účastník, který je na tahu vylosuje ze zbylých žetonů na stole jeden, a ten položí kamkoliv na cestu, obvykle tedy poblíž svého popeláře.

V případě, že mu však padne na točítku číslo, může se svou figurkou popeláře popojít libovolným směrem. A pokud skončí svůj pohyb na místě, kde leží žeton, může se na něj podívat. Pokud patří do některého z jeho kontejnerů, může si jej ponechat a vhodit dovnitř. Pokud je to některý z předmětů, který patří do kontejneru soupeře, vrátí žeton zpátky obrázkem dolů, aniž by ostatním říkal, co na něm je.

Může se také stát, že na otočeném žetonu bude zbloudilý brouk odpadník. V takovém případě brouk ukradnul hráči jednu věc z jeho kontejnerů. Naštěstí jej ale popelář chytil a hráč tak může věc položit kamkoliv zpět na zem ve městě. Musí si tedy dobře pamatovat, kam jej položil, aby si jej mohl příště zvednout.

Zatímco ve hře dvou hráčů mají hráči od každého druhu kontejneru jen jednu desku, ve třech a čtyřech už je ve hře od některých druhů více kontejnerů. Právě ve dvou je hra také nejrychlejší, protože končí ve chvíli, kdy se některému ze soupeřů podaří zaplnit oba jeho kontejnery.

Ve více hráčích pak destičky rychleji mizí, pokud vyhodíte některý zásluhou brouka odpadníka ze svého kontejneru ven do města, hrozí nebezpečí, že vám jej některý ze soupeřů vyfoukne. A to je samozřejmě riziko, které nemá rád nikdo.

Pro hru tří doporučujeme, zařadit do partie pouze tři druhy kontejnerů, které si rozeberou hráči mezi sebe. Důvodem je, že pokud by ve hře byly všechny čtyři, tak by byli znevýhodněni ti hráči, kteří by se dělili o jeden typ kontejneru, zatímco další hráč může mít kontejner, který nikdo jiný nemá.

Díky možnosti změnit směr pohybu popeláře se většinou v každém tahu na nějaký ten odpadek trefíte. Každý zvednutý žeton s odpadkem totiž na zemi ihned nahradí nový žeton, takže se situace na hracím plánu neustále obměňuje a hráči musí dávat dobrý pozor. Přesto na konci partie, když na ploše zbývá už jen posledních pár nesesbíraných a neroztříděných odpadků, se hra trošku zadrhne a zpomalí, jak se všichni snaží najít ten svůj.

V pravidlech najdete dokonce speciální dodatek pro zkušenější hráče. Pokud hráč dodává žeton ze zásoby, ať už proto, že předchozí zvednul, nebo protože vytočil brouka odpadníka, může se na něj před položením podat. Hra je pak o trochu rychlejší a nápor na paměť ještě větší, než ve standardní hře.

Zpracování z pohledu kvality nemáme co vytknout. Popelnice je krásná, žetony kvalitní a pevné, všechno je pěkně ilustrované. Jediná neshoda tak nastává, když dojde na barvu kontejnerů. Bohužel zatímco u nás máme kontejner na papír modrý, v Británii je červený, a ten modrý je na lahve. To je trochu matoucí. Zajímavé je ale zjištění, že tam mají lidé také speciální kontejnery na oblečení a plechovky.

Ale bez ohledu na tento drobný nedostatek je hlavní poselství hry dětem splněno – třídění odpadu je dobrá věc. A protože ve hře není žádný text, jen obrázky, můžete hru použít na výuku anglického jazyka, ale nemusíte. Stačí k ní přistoupit pouze jako k jednoduché zábavné legrácce, která děti zase jednou naučí, co je správné.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
VydavatelOrchard Toys
Rok vydání2001
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game, Environmental
MechanismyRoll / Spin and Move
Alternativní názvy¿Qué es Basura?, Getto o Riciclo?, In den Müll oder nicht?, Jeter ou Recycler?, Wat is Afval?, What's Rubbish?

Více o hře.

Recenze: What’s Rubbish – třídíte odpadky?
Klady:

+ velký výukový potenciál
+ opravdová popelnice
+ kvalitní zpracování
+ brouci odpaďáci
+ trénuje paměť
+ náhoda nehraje tak velkou roli, jak by se zdálo
Zápory:

- kontejnery špatných barev
- nedoladěné pro tři hráče
- konec hry může být zdlouhavý
- český překlad na webu zatím chybí
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bad Decisions – dělat správná rozhodnutí